Publicerat den 15 februari 2012

Konjunkturstöden: Bättre resultat och minskade besparingar

De tillfälliga konjunkturstöden om 20 miljarder kronor under år 2010-2011 bidrog till att det ekonomiska resultatet förbättrades, att besparingarna blev mindre och att servicenivån i kommunsektorn påverkades negativt i mindre utsträckning. Stöden har fungerat överbryggande i en tid med sämre skatteunderlagsutveckling. Det konstaterar Statskontoret i en ny rapport som i huvudsak bygger på en enkät till kommunsektorn. Statskontoret har på regeringens uppdrag utrett hur kommunsektorn använt de tillfälliga konjunkturstöden och hur stöden påverkat deras agerande.

Flera olika användningsområden

Kommunerna och landstingen har använt de tillfälliga konjunkturstöden till flera olika områden. De vanligaste områden har varit att förbättra det ekonomiska resultatet, att minska besparingar och att upprätthålla servicenivån. Drygt 60 procent av kommunerna har i enkäten angett att konjunkturstödet i stor utsträckning använts för att förbättra det ekonomiska resultatet. Omkring 40 procent av kommunerna och landstingen har svarat att stöden i stor utsträckning bidrog till minskade besparingar. Fyra av tio kommuner och landsting har även svarat att konjunkturstöden i stor utsträckning bidrog till att servicenivån i verksamheten kunde hållas oförändrad.

Uppsägningar motverkades

Drygt 80 procent av kommunerna och 75 procent av landstingen har i enkäten angett att det tillfälliga konjunkturstödet bidrog positivt till sysselsättningen. Var femte kommun och landsting svarade att konjunkturstödet i mycket eller ganska stor utsträckning bidrog positivt.

De tillfälliga konjunkturstöden

Finanskrisen, med början under hösten 2008, försämrade kraftigt kommunsektorns förväntade skatteintäkter. Den beräknade ökningstakten i skatteunderlaget för 2010 sjönk mellan våren 2008 och hösten 2009 från knappt fem procent till 0,4 procent. Det verkliga utfallet för 2010 blev till slut drygt 2 procent. Mot denna bakgrund aviserade regeringen under 2009 att kommunsektorn (kommuner och landsting) skulle tillföras 17 miljarder kronor i tillfälligt konjunkturstöd för år 2010. I oktober 2010 aviserades ytterligare 3 miljarder kronor för 2011. Syftet med stöden var att dämpa sysselsättningsminskningar i kommuner och landsting och värna kärnverksamheten inom sektorn.

E-posta sidan

Kontaktperson