Till innehåll på sidan

Svag konjunktur ger ett stort underskott i de offentliga finanserna

2025-06-18 | Pressmeddelande

Den offentliga sektorns finansiella sparande visar ett stort underskott i år. Sparandet försämras i staten, men stärks i kommunsektorn. Det strukturella sparandet ligger på gränsen för en tydlig avvikelse. Den offentliga skulden är i linje med skuldankaret i år, men blir lägre kommande år. Det framgår av Ekonomistyrningsverkets nya prognos.

Konjunkturen i Sverige påverkas av det turbulenta omvärldsläget och är fortfarande svag. Arbetslösheten ligger kvar på en hög nivå i år, men sjunker tillbaka nästa år när BNP växer starkt. Inflationen överstiger tillfälligt målet på 2 procent i år.

Framför allt lågkonjunkturen, men även olika skattesänkningar, bidrar till att skatteintäkterna ökar långsamt i år. Utgifterna i staten ökar samtidigt förhållandevis snabbt. Det beror på stora utgiftsökningar inom framför allt försvaret, rättsväsendet och kommunikationer.

De samlade inkomsterna ökar trots allt mer än utgifterna, vilket gör att det finansiella sparandet i offentlig sektor förstärks med 6 miljarder kronor i år till ett underskott på 90 miljarder kronor. Nästa år stärks sparandet markant, när aktiviteten i ekonomin tilltar och utgifterna ökar långsammare. Underskottet i de offentliga finanserna blir då 24 miljarder kronor.

– De offentliga finanserna visar fortsatt ett stort underskott i år, även om det stärks något. Det är kommunsektorn som står för förstärkningen som en följd av lägre pensionskostnader, medan sparandet försämras i staten, säger Ann-Sofie Öberg, biträdande prognoschef på ESV.

Budgetsaldot visar ett underskott på 94 miljarder kronor i år och 35 miljarder kronor nästa år. Det är i stort sett det samma som underskottet i statens finansiella sparande.

Det strukturella sparandet ligger på gränsen till en tydlig avvikelse från målnivån för överskottsmålet i år. Nästa år stärks sparandet men är fortfarande lägre än målnivån.

Maastrichtskulden ligger i linje med skuldankaret i år, men sjunker kommande år. Skulden ligger inom toleransintervallet samtliga prognosår.

Prognosen i siffror

Vissa nyckeltal 2024 2025 2026
BNP – procentuell utveckling
Fasta priser, kalenderkorrigerad
1,0 1,5 2,4
Arbetslöshet – procent av arbetskraften 8,4 8,7 8,0
Finansiellt sparande – miljarder kronor
Offentliga sektorn
-96 -90 -24
Finansiellt sparande – procent av BNP
Offentliga sektorn
-1,5 -1,4 -0,3
Strukturellt sparande – procent av potentiell BNP
Offentliga sektorn
0,1 -0,2 0,1
Budgetsaldo – miljarder kronor -104 -94 -35
Maastrichtskuld – procent av BNP 33,8 35,2 34,4
Marginal till utgiftstaket – miljarder kronor 61 77 96

Presentation av prognosen

ESV:s utredare Martin Nilsson Öst summerar prognosen.

Dela

Kontakt