2006 Luftfartsverket
N2005/9907/BS (delvis)
601 79 NORRKÖPING
VERKSAMHET
| Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
| Transportpolitik | Luftfart | Statens civila flygplatser och flygtrafiktjänst |
1 |
Verksamhetsstyrning |
1.1 |
Politikområde Transportpolitik |
Mål
Transportpolitiken skall säkerställa en samhällsekonomiskt effektiv och långsiktigt hållbar transportförsörjning för medborgarna och näringslivet i hela landet.
1.1.1 |
Verksamhetsområde Luftfart |
Mål
1. Ett tillgängligt transportsystem, där flygtransportsystemet utformas så att medborgarnas och näringslivets grundläggande transportbehov kan tillgodoses.
2. En hög transportkvalitet, där flygtransportsystemets utformning och funktion skall medge en hög transportkvalitet för medborgarna och näringslivet.
3. En säker luftfart, där ingen dödas eller allvarligt skadas inom flygtransportsystemet, genom att flygtransportsystemets utformning och funktion anpassas till de krav som följer av detta.
4. En god miljö, där flygtransportsystemets utformning och funktion anpassas till krav på god och hälsosam livsmiljö för alla, där natur- och kulturmiljö skyddas mot skador samt att en god hushållning med mark, vatten, energi och andra naturresurser främjas. Flygtransportsystemets utformning skall bidra till att de nationella miljökvalitetsmålen nås.
5. En positiv regional utveckling, där flygtransportsystemet bidrar till att utjämna skillnader i möjligheterna för olika delar av landet att utvecklas och motverka nackdelar av långa transportavstånd.
6. Ett jämställt flygtransportsystem, där flygtransportsystemet är utformat så att det svarar mot både kvinnors och mäns transportbehov. Kvinnor och män skall ges samma möjligheter att påverka transportsystemets tillkomst, utformning och förvaltning och deras värderingar skall tillmätas samma vikt.
Återrapportering
Luftfartsverket skall redovisa hur verksamheten har bidragit till att uppfylla alla målen för verksamhetsområdet.
1.1.1.1 |
Verksamhetsgren Statens civila flygplatser och flygtrafiktjänst |
Mål
Luftfartsverket skall bidra till att de transportpolitiska målen för luftfarten uppnås genom att på ett företagsekonomiskt lönsamt sätt ansvara för driften och utvecklingen av kostnadseffektiva, säkra och välfungerande flygplatser och flygtrafiktjänst.
Återrapportering
- Luftfartsverket skall redovisa räntabiliteten av eget kapital och soliditeten.
Ett tillgängligt transportsystem och en positiv regional utveckling
Tillgängligheten för medborgare och näringsliv mellan regioner och omvärlden samt mellan centralorter och omvärlden skall förbättras.
Andelen människor med särskilda behov som kan utnyttja luftfarten skall öka. Senast år 2010 bör lufttransportsystemet vara tillgängligt för personer med funktionshinder.
Återrapportering
- Luftfartsverket skall redovisa hur verket beaktar de behov som personer med funktionshinder har vid större förändringar i flygplatsernas terminalområden.
En hög transportkvalitet
Förseningarna i den kommersiella luftfarten skall minska bl.a. genom att statens flygplatssystem respektive flygtrafiktjänst utvecklas och bedrivs effektivt.
Återrapportering
- Luftfartsverket skall redovisa statistik över förseningar i flygtrafiken samt en översiktlig redovisning av orsakerna till dessa. Orsaker som ligger inom Luftfartsverkets ansvarsområde skall särskilt redovisas. Vidare skall de åtgärder som Luftfartsverket vidtagit redovisas.
En god miljö
Luftfartsverket skall bidra till att luftfartspolitikens etappmål för en god miljö och de nationella miljökvalitetsmålen nås.
Luftfartsverket skall verka för ett ökat resande med kollektivtrafik till och från Stockholm Arlanda flygplats.
Återrapportering
- Luftfartsverket skall redovisa hur mycket verket har minskat sina utsläpp till luft av fossilt koldioxid från egen verksamhet,
- hur uppföljningen av antalet bullerexponerade personer har förbättrats samt vilka åtgärder verket har vidtagit för att minska bullerbelastningen,
- hur verket har arbetat för att minska de negativa effekterna på dagvattenrecipienterna från flygplatsverksamheten,
- hur utfasningen fortskrider av kemikalier som finns på Kemikalieinspektionens PRIO-lista och som används i verkets verksamhet och
- andelen kollektivtrafikresenärer vid verkets flygplatser samt gjorda insatser för att öka andelen resande med kollektivtrafik till och från verkets flygplatser samt andra åtgärder för att minska marktransporternas miljöpåverkan.
2 |
Övriga mål och återrapporteringskrav |
Luftfartsverket skall redovisa storleken på den totala energianvändningen i sina lokaler och vilken energiform som har använts. Verket skall vidare redovisa för vilka åtgärder som har vidtagits för att minska och effektivisera den totala energianvändningen.
3 |
Organisationsstyrning |
1. Luftfartsverket skall utöver den redovisning som skall ges enligt 7 kap. 3§ förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag även redovisa den totala sjukfrånvaron i procent av de anställdas sammanlagda ordinarie arbetstid på divisionsnivå. Sjukfrånvaron i de övriga enheterna skall redovisas som en post.
4 |
Uppdrag |
Luftfartsverket skall med utgångspunkt i Riksrevisionens granskningsrapport om marklösen (RIR 2005:15) redovisa vilka insatser man hittills gjort och avser att göra beträffande Riksrevisionens rekommendationer samt i övrigt kommentera rapporten. Uppdraget skall redovisas till Regeringskansliet (Näringsdepartementet) senast den 30 juni 2006.
FINANSIERING
6 |
Övriga villkor |
6.1 |
Låneram och krediter |
| Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) | 7 700 000 |
| - varav AFF | 7 700 000 |
- varav AFF
Luftfartsverket får uppta kort- och långfristiga lån hos svenska respektive utländska långivare och vid denna upplåning skall Riksgäldskontoret ges möjlighet att lämna anbud.
Luftfartsverket skall i samband med den ordinarie kvartalsrapporteringen till regeringen i enlighet med förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag redovisa omfattningen av lån som gjorts i och utanför Riksgäldskontoret.
7 |
Avgifter och bidrag |
7.3 |
Ekonomiskt mål för avgiftsbelagd verksamhet |
Luftfartsverkets ekonomiska mål under perioden 2006-2008 är följande:
-
Det långsiktiga målet för räntabiliteten är att resultatet efter skattemotsvarighet skall uppgå till 8 procent av eget kapital.
-
Målet för soliditeten år 2006 är 25 procent.
Återrapportering:
Luftfartsverket skall redovisa måluppfyllelsen beträffande de ekonomiska målen. Dessutom skall Luftfartsverket till Regeringskansliet (Näringsdepartementet) senast den 1 augusti 2006 redovisa följande nyckeltal för perioden 2002-2005 och en prognos för år 2006. En kortfattad beskrivning av utvecklingen samt orsak skall redovisas:
- Landningar respektive passagerare/årsarbetare,
- Rörelsekostnad/landning respektive per passagerare
7.4 |
Villkor för avgiftsbelagd verksamhet |
1. Som restriktion för prishöjningar gäller att trafikavgifterna, exklusive undervägsavgifter, luftfartsskyddsavgifter och bulleravgifter, i genomsnitt får öka med högst nettoprisindex, mätt från och med 2001.
2. Regeringens och riksdagens allmänna riktlinje för utdelning från affärsdrivande verksamheter är en tredjedel av resultat efter skattemotsvarighet (prop. 1997/98:1, utg.omr. 22, s. 51). Utdelningen för Luftfartsverket verksamhetsåret 2006 kommer att fastställas av regeringen i samband med fastställandet av resultat- och balansräkning för året.
3. Luftfartsverket skall för verksamhetsåret 2006, utöver utdelning, inleverera belopp motsvarande bolagsskatt. Beloppet kommer att fastställas av regeringen i samband med fastställandet av resultat- och balansräkning för året.
4. Luftfartsverket får placera kassamässigt överskott i bank, i statsgaranterade skuldebrev och hos motpart med kreditvärdighet motsvarande kategori K1 enligt Nordisk Ratings system eller motsvarande samt på räntebärande konto i Riksgäldskontoret. Placeringarna får göras i Sverige respektive utanför Sverige. Vid placeringar skall Riksgäldskontoret ges möjlighet att lämna anbud.
5. Luftfartsverket skall i samband med den ordinarie kvartalsrapporteringen till regeringen i enlighet med förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag redovisa omfattningen av placeringar som gjorts i och utanför Riksgäldskontoret.
6. Luftfartsverket får, i enlighet med av verket fastställd finanspolicy, använda derivatinstrument för att skydda sig mot ränte- och valutakursväxlingar. Luftfartsverket får härvid även inom en total ram på 2 000 miljoner kronor lämna likvid säkerhet vid utställandet av derivatinstrument.
7. Luftfartsverket skall informera regeringen om ändringar i verkets finanspolicy av den 5 maj 2004.
8. Luftfartsverket får under år 2006 besluta och genomföra de investeringar som följer av den investeringsplan som riksdagen godkänt (prop. 2005/06:1, utg.omr. 22, avsnitt 7, bet. 2005/06:TU1, rskr. 2005/06:81). I övrigt gäller följande:
a. Luftfartsverket får besluta om och påbörja investeringar i infrastruktur och säkerhetssystem etc. på högst 100 000 000 kronor som följer den huvudsakliga inriktningen i aktuell treårsplan i enlighet med vad som förordats i prop. 1994/95:100, bil. 7, s. 73. Verket skall dock informera regeringen om förestående beslut.
b. Luftfartsverket får besluta om och påbörja enskilda investeringar värda mindre än 50 000 000 kronor som inte anmälts i treårsplanen.
9. I treårsplan för perioden 2007 - 2009 skall Luftfartsverket, utöver vad som framgår av förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag, särskilt redovisa större investeringsobjekt under treårsperioden på över 50 000 000 kronor med kostnad och tidsplan.
10. Luftfartsverket får teckna borgensförbindelser för krediter upp till
60 000 000 kronor till förmån för LFV Holding AB avseende finansiella åtaganden i bolagsgruppen.
11. Luftfartsverket får teckna aktier eller ge aktieägartillskott till LFV Holding AB inom en ram på 150 000 000 kronor.
12. Luftfartsverket och Banverket får med anledning av de förpliktelser A-Banan Projekt AB har enligt det s.k. Arlanda-baneavtalet (prop. 1993/94:213, bet. 1993/94:TU36, rskr. 1993/94:436):
- Ersätta A-Banan Projekt AB för kostnader förknippade med projektet som i annat fall skulle ha utförts av Luftfartsverket och Banverket.
- Förskottsvis ge kapitaltillskott till A-Banan Projekt AB när behov föreligger. Sådana kapitaltillskott skall redovisas i årsredovisningen för Luftfartsverket.
13. Luftfartsverket skall ersätta Riksgäldskontoret vid ett eventuellt infriande av kapitaltäckningsgarantin till A-banan Projekt AB.
14. Luftfartsverket skall ge Luftfartsstyrelsen ett bidrag på 22 380 000 kronor som Luftfartsstyrelsen sedan skall använda som bidrag till icke-statliga flygplatser.