Till innehåll på sidan

2026 Folke Bernadotteakademin

Utrikesdepartementet


Regeringsbeslut
II:3

2025-12-18
UD2025/03481
UD2025/13592
UD2025/18692 (delvis) m.fl.
Se bilaga 1
Folke Bernadotteakademin
Box 270 68
102 51 Stockholm
Regleringsbrev för budgetåret 2026 avseende Folke Bernadotteakademin
1 bilaga
Riksdagen har för budgetåret 2026 beslutat om anslag och bemyndiganden om ekonomiska åtaganden (prop. 2025/26:1 utg.omr. 7, bet. 2025/26:UU2, rskr. 2025/26:120).

Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2026 för Folke Bernadotteakademin (FBA).

VERKSAMHET

FBA:s huvudsakliga uppgifter framgår av förordningen (2024:1026) med instruktion för Folke Bernadotteakademin. 

1

Mål och återrapporteringskrav

Utvecklad redovisning av resultat

FBA ska utveckla resultatredovisningen med analytiska resonemang som utgår från en tydlig verksamhetslogik, där konkreta och mätbara resultat ges ett sammanhang. Redovisningen ska utgå från regeringens prioriteringar. Jämförbarhet av resultat ska eftersträvas. Resonemang om lärdomar, både positiva och negativa, ska också ingå. För att främja lärande och synliggöra komplementaritet ska FBA i arbetet med att utveckla resultatredovisningen föra dialog med Styrelsen för internationellt utvecklingssamarbete (Sida).

Evidensbaserad styrning av biståndet

FBA ska redovisa hur myndigheten arbetar för att stärka den evidensbaserade styrningen av vägval och prioriteringar i biståndets genomförande, inklusive exempel på verksamhet som FBA valt bort, fasat ut eller nedprioriterat på grund av bristande effektivitet. Redovisningen ska även innefatta en analys av hur FBA:s forskningsverksamhet och internationella forskarnätverk tydligare kan användas för att göra myndighetens arbete med lärande och utvärdering mer systematiskt och verksamhetsnära.

Handlingsplan för kvinnor, fred och säkerhet

FBA ska bidra till att genomföra FN:s säkerhetsrådsresolutioner om kvinnor, fred och säkerhet med utgångspunkt i den nationella handlingsplanen på området (UD2023/04798). Myndighetens arbete ska redovisas utifrån de fyra övergripande målen i handlingsplanen.

3

Uppdrag

Nato

FBA ska stödja Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) i arbetet med att stärka och utveckla Natos verksamhet i frågor där myndigheten har kompetens. Det gäller särskilt Natos partnersamarbete, inklusive Natos södra grannskap, arbetet med kvinnor, fred och säkerhet samt där relevant i frågor som rör klimatförändringarnas påverkan på fred och säkerhet. Vid behov ska FBA bistå Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) med att utarbeta policyförslag inom områden som omfattas av myndighetens verksamhet och kompetens.

Hybrida hot och fria val

FBA ska stödja Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) i arbetet med att stärka motståndskraft och resiliens mot hybrida hot inom ramen för myndighetens samarbeten med tredje länder och organisationer. Detta ska ske i nära samarbete med andra svenska myndigheter, privat sektor samt aktörer inom EU och Nato. FBA ska också stärka förutsättningarna för fria val genom att bland annat bygga kapacitet att skydda val mot yttre antagonistisk påverkan samt bistå Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) i arbetet med att följa upp pågående internationella processer om uppdatering av normer för val, valobservationer och valstöd. 

FN:s säkerhetsråd

FBA ska stödja Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) i genomförandet av ett svenskt kapacitetsstöd till Liberias FN-representation i New York under Liberias period som icke-permanent medlem i FN:s säkerhetsråd (1 januari 2026 – 31 december 2027). Uppdraget ska pågå längst t.o.m. den 31 december 2027.

För uppdraget får FBA under 2026 använda högst 3 500 000 kronor för att ställa svensk personal till förfogande för strategiskt arbete i FN:s säkerhetsråd inom ramen för stödet till Liberias FN-representation. Uppdraget ska redovisas mot det under utgiftsområde 5 Internationell samverkan för budgetåret 2026 uppförda anslaget 1:5 Utrikes- och säkerhetspolitiskt strategiska insatser, anslagsposten 1 Utrikes- och säkerhetspolitiskt strategiska insatser. Medel ska betalas ut senast den 31 december 2026 efter rekvisition till Kammarkollegiet.

Informationssäkerhet

FBA ska redogöra för hur myndigheten arbetar för att förvalta och utveckla sin informationssäkerhet, inklusive hur myndigheten vid upphandlingar säkerställer att tydliga informationssäkerhetskrav ställs på leverantörer. 

FBA ska även redogöra för åtgärder som vidtagits för att öka den egna organisationens beredskap och möjlighet att identifiera och rapportera it-incidenter, samt för att skyndsamt kunna vidta nödvändiga åtgärder. Redovisningen ska lämnas till Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) senast den 30 september 2026.

Genomförande och redovisning av åtgärder inom området kvinnor, fred och säkerhet

FBA ska bidra i genomförandet av FN:s säkerhetsrådsresolutioner om kvinnor, fred och säkerhet. Som underlag till Sveriges nationella återrapportering till FN ska FBA med bidrag från berörda myndigheter sammanställa en rapport om genomförandet av Sveriges handlingsplan för kvinnor, fred och säkerhet. Redovisning ska lämnas till Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) senast den 30 september 2026.

Förlängningar och villkor för vissa strategier

Strategi för utvecklingssamarbetet med Colombia 2021–2025 förlängs att gälla t.o.m. den 30 juni 2026, eller till dess regeringen fattar beslut om ny strategi. Högst 9 miljoner kronor avser FBA:s verksamhet.

Strategi för utvecklingssamarbetet med Demokratiska republiken Kongo 2021–2025 förlängs att gälla t.o.m. den 30 juni 2026, eller till dess regeringen fattar beslut om ny strategi. Högst 8 miljoner kronor avser FBA:s verksamhet.

Strategi för utvecklingssamarbetet med Somalia 2018–2022 förlängs att gälla t.o.m. den 30 juni 2026, eller till dess regeringen fattar beslut om ny strategi. Högst 10 miljoner kronor avser FBA:s verksamhet.

Pågående fleråriga uppdrag i form av strategier för svenskt utvecklingssamarbete

Strategi

Beslut

Löptid

Afrika



DR Kongo

UD2020/05834

2021–2026

Somalia

UD2019/13901

2018–2026

Europa



Ukraina

UD2023/10149

2023–2027

Latinamerika



Colombia

UD2021/06832

2021–2026

Regionala strategier



Regional strategi för Afrika

UD2022/02564

2022–2026

Regional strategi för Mellanöstern och Nordafrika

UD2024/04332

2024–2028

Strategi för Sveriges reformsamarbete med Östeuropa

UD2021/18788

2021–2027

Strategi för Sveriges reformsamarbete med västra Balkan och Turkiet

UD2021/14497

2021–2027

Tematiska strategier



Strategi för fred, säkerhet och stabilisering

UD2024/07651

2024–2028

Strategi för mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer

UD2024/01416

2024–2028

Strategi för internationell civil krishantering och fredsfrämjande

UD2024/05333

2024–2028

Övriga pågående uppdrag

För regeringsuppdrag som lämnats i ett särskilt regeringsbeslut utgör tabellen endast en upplysning om vilka uppdrag som vid årets början var riktade till myndigheten och vilka tider som då gällde för återrapportering eller liknande.

Uppdrag

Beslut om uppdraget

Redovisningstidpunkt

Uppdrag till Folke Bernadotteakademin att omlokalisera myndighetens säte från Sandö till Stockholm

UD2025/00656

Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) senast den 31 mars 2026

Utgiftsprognoser

FBA ska redovisa prognoser för 2026–2029 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Prognoserna lämnas i informationssystemet Hermes senast den

2 februari

22 april

24 juli

9 november.

FINANSIERING

4

Anslag

4.1

Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

1:1

Biståndsverksamhet (Ramanslag)

Disponeras av Folke Bernadotteakademin98 000
NomenklaturNamnBelopp
ap.4Biståndsverksamhet (ram)98 000

Villkor för anslag 1:1

ap.4 Biståndsverksamhet

Medlen får endast användas i enlighet med OECD:s biståndskommitté DAC:s riktlinjer för vad som kan klassificeras som bistånd.

Strategi för fred, säkerhet och stabilisering

Medlen ska användas i enlighet med gällande strategi.

Inom ramen för strategin ska FBA ha beredskap att genomföra politiskt prioriterade insatser i enskilda länder eller situationer, inklusive sådana där det inte finns en tillämplig bilateral eller regional biståndsstrategi. Vid nya insatser ska samråd ske med Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) och synergier med Sida ska eftersträvas.

Strategiverksamhet för bilateralt och regionalt utvecklingssamarbete

Medlen får användas till FBA:s genomförande av uppdrag i strategierna för Ukraina, Colombia, Demokratiska republiken Kongo, Somalia, den regionala strategin för Östeuropa, den regionala strategin för västra Balkan och Turkiet, den regionala strategin för Afrika samt den regionala strategin för Mellanöstern och Nordafrika. Medlen ska användas i enlighet med gällande strategier.

För en ökad flexibilitet under strategiperioden medges FBA att inom ramen för tilldelade medel för bilateralt och regionalt utvecklingssamarbete överstiga alternativt understiga det totala strategibeloppet i en samarbetsstrategi för land eller region med 10 procent. Detta villkor avser den sammanlagda volymen av såväl verksamhets- som förvaltningskostnader, oavsett anslag. I det fall avsteg från ovan behöver göras ska avstämning ske med Regeringskansliet (Utrikesdepartementet).        

Stipendium för FN:s säkerhetsrådsresolution 1325 om kvinnor, fred och säkerhet

Medlen får användas för att dela ut stipendium till unga personer som arbetar i civilsamhällesorganisationer i Afghanistan, Demokratiska republiken Kongo, Palestina och Ukraina vars arbete syftar till att stärka kvinnors och flickors rättigheter och möjligheter i konfliktsituationer. Bidrag får även lämnas till enskilda och samarbetspartner inom myndighetens verksamhetsområde. I genomförandet av uppdraget ska FBA ha dialog med berörda utlandsmyndigheter. Stipendiets omfattning är högst 1 100 000 kronor.

Valobservation

Medlen får användas för valobservationsinsatser genomförda av OSSE/ODIHR, EU, The Carter Center och Organization of American States med deltagande av svenska medborgare. Regeringen ger FBA i uppdrag att, i samråd med Regeringskansliet (Utrikesdepartementet), besluta vilka valobservationsinsatser som Sverige ska delta i under 2026 och i vilken omfattning. Medlen ska användas i enlighet med gällande strategi för mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer. FBA får efter samråd med Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) påbörja förberedelser för valobservationsinsatser som planeras att genomföras under 2027.

Icke strategistyrda sekonderingar

Högst 15 miljoner kronor får användas för att ställa personal till förfogande för strategiska tjänster inom EU, Nato och andra multilaterala organisationer. FBA ska inför beslut om att ställa personal till förfogande ha en dialog med Regeringskansliet (Utrikesdepartementet).

Internationella avtal

FBA får förhandla och ingå avtal utan finansiella åtaganden samt överenskomma om eventuella ändringar av eller säga upp befintliga avtal för verksamhet som bedrivs inom ramen för myndighetens uppdrag i Sveriges strategier för internationellt utvecklingssamarbete.

1:4

Folke Bernadotteakademin (Ramanslag)

Disponeras av Folke Bernadotteakademin217 119
NomenklaturNamnBelopp
ap.1Folke Bernadotteakademin (ram)217 119

Villkor för anslag 1:4

ap.1 Folke Bernadotteakademin

Medlen får endast användas i enlighet med OECD:s biståndskommitté DAC:s riktlinjer för vad som kan klassificeras som bistånd.

Medlen får användas till FBA:s genomförande av uppdrag i strategierna för Ukraina, Colombia, Demokratiska republiken Kongo, Somalia, den regionala strategin för Östeuropa, den regionala strategin för västra Balkan och Turkiet, den regionala strategin för Afrika, den regionala strategin för Mellanöstern och Nordafrika, strategin för fred, säkerhet och stabilisering, strategin för internationell civil krishantering och fredsfrämjande samt strategin för mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer. Medlen ska användas i enlighet med gällande strategier.

4.3

Finansiella villkor

4.3.1

Finansiella villkor för anslag/anslagsposter

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Anslag/apAnslagskreditAnslagsbehållning som disponeras 2026Indrag av anslagsbelopp
1:1 Biståndsverksamhet
ap.42 940Inget0
1:4 Folke Bernadotteakademin
ap.16 5133 %0
Belopp angivna i tkr
Anslagssparandet prövas efter eventuell omfördelning av anslagssparande
Tabellen inkluderar anslagssparande och anslagskredit som i förekommande fall disponeras enligt 7 och 8 §§ anslagsförordningen (2011:223)

5

Övriga villkor

5.1

Låneramar och krediter

Låneram för verksamhetsinvesteringar6 000
Räntekontokredit10 000
Belopp angivna i tkr

5.2

Utbetalningsplan

Till Folke Bernadotteakademins räntekonto i Riksgäldskontoret överförs enligt detta regleringsbrev medel enligt följande tabell:
UtbetalningsdatumBelopp
2026-01-2518 093
2026-02-2518 093
2026-03-2518 093
2026-04-2518 093
2026-05-2518 093
2026-06-2518 093
2026-07-2518 093
2026-08-2518 093
2026-09-2518 093
2026-10-2518 093
2026-11-2518 093
2026-12-2518 096
Summa217 119
Belopp angivna i tkr
Räntebärande anslag/anslagsposter som står till Folke Bernadotteakademins disposition enligt detta regleringsbrev är:
1:4 ap.1Folke Bernadotteakademin

6

Avgifter och bidrag

6.1

Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras

Verksamhet+/- t.o.m. 2024+/- 2025Int. 2026Kost. 2026+/- 2026Ack. +/- utgå. 2026
Avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras
Kurser och utbildningar1001 0001 00000
Belopp angivna i tkr
1Bestämt ekonomiskt mål – full kostnadstäckning
På regeringens vägnar
Benjamin Dousa
Henrik Grudemo








Kopia till

Statsrådsberedningen, internrevisionen
Justitiedepartementet DÅ, INS, KRIM
Försvarsdepartementet EIR, ESS
Finansdepartementet BA, ESA, SFÖ
Arbetsmarknadsdepartementet JÄM
Förvaltningsavdelningen, RK Ekonomi och affärer
Riksdagen, utrikesutskottet
Domstolsverket
Expertgruppen för biståndsanalys
Försvarshögskolan
Försvarsmakten
Kammarkollegiet
Kriminalvården
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap
Nordiska Afrikainstitutet
Polismyndigheten
Riksgäldskontoret
Statskontoret
Styrelsen för internationellt utvecklingssamarbete
Åklagarmyndigheten

Bilaga 1 till Regeringsbeslut II:3, 2025-12-18

Diarienummerförteckning

UD2025/03481
UD2025/13592
UD2025/18692 (delvis)
UD2025/18858