2004 Statens VA-nämnd
|
Riksdagen har beslutat om Statens va-nämnds verksamhet för budgetåret 2004 (prop. 2003/04:1, utg.omr. 18, bet. 2003/04:BoU1, rskr. 2003/04:73) Regeringen beslutar att följande skall gälla för Statens va-nämnd och nedan angivna anslag.
Politikområde Bostadspolitik Mål Målet för bostadspolitiken är att alla skall ges förutsättningar att leva i goda bostäder till rimliga kostnader och i en stimulerande och trygg miljö inom långsiktigt hållbara ramar. Boende- och bebyggelsemiljön skall bidra till jämlika och värdiga levnadsförhållanden och särskilt främja en god uppväxt för barn och ungdomar. Vid planering, byggande och förvaltning skall en ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar utveckling vara grund för verksamheten. Verksamhetsområde Samhällsplanering och bebyggelseutveckling Mål Den bebyggda miljön skall utgöra en god livsmiljö samt medverka till en hållbar utveckling ur ett ekologiskt, ekonomiskt och socialt perspektiv. Vid fysisk planering och samhällsbyggande skall de nationella miljökvalitetsmålen tillsammans med övriga nationella mål vara vägledande. Verksamhetsgren hantering av va-mål Mål Målet är att nämnden på ett rättssäkert sätt avgör mål och ärenden inom va-området. Nämnden skall verka för att 65 procent av målen avgörs inom 12 månader och resterande del inom 18 månader. Återrapportering Va-nämnden skall redovisa antal överklagade mål samt i hur stor andel av dessa som va-nämndens avgörande fastställts, genomsnittlig ärendetid och ärendebalanser samt eventuell målavvikelse inkluderande analys av utfallet.
Återrapporteringskrav
- särskild ersättning Va-nämnden skall i årsredovisningen redovisa vilken ersättning som utgått till den som skall höras enligt 12 och 13 §§ lagen (1976:839) om Statens va-nämnd eller till den som anlitats som tolk vid handläggning av mål eller ärende enligt samma lag. Mål Statens va-nämnd skall verka för att tillgängligheten för och bemötandet av personer med funktionshinder skall förbättras i offentlig verksamhet. Återrapporteringskrav Statens va-nämnd skall redovisa insatser inom sitt ansvar för genomförandet av handikappolitiken, särskilt avseende funktionshindrades tillgänglighet till myndighetens lokaler, verksamhet och information. Mål Myndigheten skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens. Återrapporteringskrav Statens va-nämnd skall redovisa i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2004 har uppnåtts, vilka åtgärder som har vidtagits och vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning under 2005 respektive 2006-2007. Redovisningen av mål skall i första hand fokusera på personalens åldersstruktur, könsfördelning, rörlighet samt myndighetens arbete för att främja etnisk och kulturell mångfald. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens om så är lämpligt. Målen för kompetensförsörjningen skall ha en klar och tydlig koppling till myndighetens mål för verksamheten, nuvarande kompetensförsörjning och bedömning av arbetsmarknadsläget. Målen skall vara konkreta och uppföljningsbara.
Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande
Villkor 31:9 Statens va-nämnd Anslaget får användas för utgifter i samband med va-nämndens prövning av mål enligt lagen (1970:244) om allmänna vatten- och avloppsanläggningar samt enligt lagen (1981:1354) om allmänna värmesystem.
Finansiella villkor för anslag
Belopp angivna i tkr Belopp som förs till räntekontot Till Statens VA-nämnds räntekonto i Riksgäldskontoret överförs:
Nämnden undantas från kravet att lämna delårsrapport enligt 8 kap. förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag. På regeringens vägnar
Kopia till: Riksdagen, Bostadsutskottet Riksrevisionen Finansdepartementets budgetavdelning Finansdepartementets personalpolitiska enhet Regeringskansliets Förvaltningsavdelning, RK Ekonomi Regeringskansliets revisionskontor Ekonomistyrningsverket Riksgäldskontoret | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
