2004 Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning
|
| Regleringsbrev för budgetåret 2004 avseende Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning |
Riksdagen har beslutat om Myndighetens för kvalificerad yrkesutbildning verksamhet för budgetåret 2004 (prop. 2003/04:1, utg.omr. 16, bet. 2003/04:UbU1, rskr. 2003/04:92, prop. 2003/04:100, utg.omr. 16, bet. 2003/04:FiU21, rskr. 2003/04:).
Med ändring av regleringsbrevet för budgetåret 2004 avseende Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning beslutar regeringen att regleringsbrevet skall ha följande lydelse i nedan angivna delar.
| 1 | Verksamhet |
| Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
| Utbildningspolitik | Vuxnas lärande | Tillsyn av kvalificerad yrkesutbildning |
| Utveckling av kvalificerad yrkesutbildning | ||
| Kvalitetssäkring av kvalificerad yrkesutbilning | ||
| Administration av kvalificerad yrkesutbildning |
| 1.1 | Verksamhetsstyrning |
Sverige skall vara en ledande kunskapsnation som präglas av utbildning av hög kvalitet och livslångt lärande för tillväxt och rättvisa.
Ge alla vuxna möjlighet att utvidga sina kunskaper och utveckla sin kompetens i syfte att främja personlig utveckling, demokrati, jämställdhet, ekonomisk tillväxt, sysselsättning och rättvis fördelning.
Myndigheter vars verksamhet skall bidra till målet är Statens skolverk, Myndigheten för skolutveckling, Nationellt centrum för flexibelt lärande, Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning, Valideringsdelegationen, Specialpedagogiska institutet och Statens institut för särskilt utbildningsstöd.
Redovisa en samlad bedömning av hur myndigheten har bidragit till måluppfyllelsen inom verksamhetsområdet.
Kvalificerad yrkesutbildning (KY) skall bedrivas i enlighet med lag, förordning och avtal.
Varje utbildning skall tillses minst en gång var tredje utbildningsstart.
Redovisa tillsynens omfattning och inriktning.
Redovisa antalet tillsynsärenden som uppkommit efter initiativ av dels myndigheten, dels andra aktörer.
Sammanfattning av gjorda iakttagelser och vidtagna åtgärder.
Kvalificerad yrkesutbildning skall kunna erbjudas som deltidsutbildning och distansutbildning.
Vidtagna åtgärder som främjat flexibla utbildningslösningar.
Pedagogik och organisation inom kvalificerad yrkesutbildning skall vara väl utvecklad och ändamålsenlig.
Vidtagna åtgärder som bidragit till att utveckla lärande i arbete (LIA) som pedagogiskt inslag och dess koppling till utbildningarnas kursplanemål.
Öka utbildningarnas attraktivitet bland studerande och i arbetslivet.
Vidtagna åtgärder för att sprida kunskap om kvalificerad yrkesutbildning till utbildningsanordnare, studie- och yrkesvägledare, arbetslivet och allmänheten.
Utbildningsutbudet skall vara anpassat till arbetsmarknadens behov.
Redovisa hur myndigheten arbetar för att få kunskap om arbetsmarknadens nuvarande och framtida behov.
Varje utbildning skall bedrivas med hög kvalitet och yrkesrelevans samt i enlighet med måldokumenten.
Principer och metoder för myndighetens granskning och prioritering av ansökningar om start av utbildningar i relation till uppställda kvalitetskriterier.
Redovisa hur myndigheten följer upp utbildningarnas kvalitet och yrkesrelevans.
Redovisa konstaterade avvikelser i förhållande till uppställda kvalitetskriterier och mål.
Redovisa högskolans och arbetslivets medverkan i ledningsgrupper och som utbildningsanordnare samt hur denna medverkan har utvecklat kvalitetssäkringen av utbildningarna.
Redogöra för hur myndigheten stödjer anordnarna i arbetet med att utveckla kvalitetssäkringen av utbildningarna.
Ärendehanteringen vid prövning av ansökningar och beslut om utbildningar skall vara effektiv.
Väl fungerande och effektiva planerings- och uppföljningssystem.
Beviljade utbildningar skall ha en innehållslig och geografisk spridning som svarar mot behoven inom lokala och regionala arbetsmarknader.
Redovisa, analysera och kommentera:
-
beviljade ansökningar om att starta utbildningar,
-
ej beviljade ansökningar om utbildningar fördelat på branscher och län,
-
påbörjade utbildningar, samt
-
antal utbildningar fördelade på branscher och yrkesområden.
Redovisa handläggningstider och genomsnittskostnader per ärende vad gäller ansökningar om statsbidrag.
Redovisa insatser som bidrar till ett långsiktigt hållbart utnyttjande av tilldelat anslag.
| 1.2 | Övriga mål och återrapporteringskrav |
Verksamheten skall planeras för en volym på cirka 12 500 årsstudieplatser.
Myndigheten skall redovisa hur den främjat studerandeinflytande.
Myndigheten skall redovisa beskrivande data om de studerande inom kvalificerad yrkesutbildning. Av redovisningen skall framgå utbildningsbakgrund, kön och utländsk bakgrund fördelat på bransch samt utbildningslängd. Redovisningen skall även omfatta sysselsättning ett år efter avslutad utbildning, varvid arbetets eller studiernas anknytning till utbildningens yrkesinriktning skall framgå. Redovisningen skall också visa hur antalet sökanden och inskrivna studerande fördelar sig mellan utbildningar och branschområden och skall vara en jämförande tidsserie för 2004 och tre år bakåt i tiden.
Myndigheten skall redovisa beskrivande data om hur statsbidragen för kvalificerad yrkesutbildning fördelats. Redovisningen skall avse bidraget per årsstudieplats, beslutade och utbetalade medel samt ekonomiska åtaganden för budgetåren 2005 till och med 2007.
Myndigheten skall bidra till att målet för den regionala utvecklingspolitiken uppnås. Detta innebär att myndigheten skall vara en samverkanspart i de regionala tillväxtprogrammen genom att bidra med analys-, metod- och kompetensstöd inom sitt ansvars- och kompetensområde.
Myndigheten skall inom sitt verksamhetsområde bistå Verket för näringslivsutveckling (NUTEK) med underlag vid uppföljningen av regionala tillväxtprogram avseende 2004 enligt närmare anvisningar från NUTEK. Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning skall vid förfrågan från länens programansvariga redovisa beslutade och utbetalade belopp inom ramen för de Regionala tillväxtprogrammen.
Myndigheten skall redovisa utgiftsprognoser för åren 2004-2007 för samtliga anslag myndigheten disponerar. Prognosen skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle samt i förhållande till budgeten. De antaganden som ligger till grund för prognosen skall redovisas. För anslaget 25:18 skall dessutom de antaganden som ligger till grund för prognosen redovisas på följande faktorer: makro (konsumentprisindex) och volym (antal deltagare).
Om möjligt skall prognosen också fördelas per månad så att jämförelser kan göras med faktiskt utfall.
Utgiftsprognoser skall lämnas senast:
den 20 januari 2004
den 8 mars 2004
den 5 maj 2004
den 28 juli 2004 (gäller endast för PLK-anslag)
den 9 augusti 2004
den 1 november 2004
| 1.3 | Organisationsstyrning |
Mål
Myndigheten skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.
Återrapporteringskrav
Redovisa i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2004 har uppnåtts, vilka åtgärder som har vidtagits och vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning under 2005, 2006 respektive 2007. Redovisningen av mål skall i första hand fokusera på personalens åldersstruktur, könsfördelning, rörlighet samt myndighetens arbete för att främja etnisk och kulturell mångfald. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens om så är lämpligt. Målen för kompetensförsörjningen skall ha en klar och tydlig koppling till myndighetens mål för verksamheten, nuvarande kompetensförsörjning och bedömning av arbetsmarknadsläget. Målen skall vara konkreta och uppföljningsbara.
Myndigheten skall redovisa sitt miljöarbete enligt särskilda riktlinjer beslutade av regeringen den 15 november 2001 (Statsförvaltning för hållbar utveckling, regeringsuppdrag till myndigheter att införa miljöledningsarbete dnr M2001/3171/Kn).
| 1.4 | Uppdrag |
1. Myndigheten skall utreda möjligheter och kostnader för hur en databas med uppgifter om betyg och examina kan byggas upp och administreras. Uppdraget skall redovisas den 15 september 2004.
2. Myndigheten skall se över den klassificering av utbildningar i branscher som myndigheten använder och omarbeta den så att den blir jämförbar med andra myndigheters och organisationers branschindelningar. Uppdraget skall redovisas senast den 15 februari 2004.
3. Myndigheten skall göra en genomgång av de lagar, förordningar, föreskrifter och allmänna råd som berör företagande i syfte att identifiera onödigt betungande föreskrifter och redovisa de åtgärder som vidtas eller planeras att vidtas för att minska den administrativa bördan för företag. Uppdraget skall redovisas senast den 15 mars 2004.
Tidigare uppdrag
Myndigheten skall senast den 17 februari 2004 redovisa myndighetens insatser och åtgärder inom ramen för regionala tillväxtavtal och regionala tillväxtprogram. Myndigheten skall särskilt redovisa i vilken utsträckning kvalificerad yrkesutbildning initierats inom ramen för regionala tillväxtavtal. Av redovisningen skall även framgå vilka de samverkande parterna är. Den närmare utformningen av redovisningen kommer att framgå av särskilt underlag från Regeringskansliet (Näringsdepartementet).
| 2 | Finansiering |
| 2.1 | Anslag |
| 2.1.1 | Tilldelade anslag |
| 25:17 | Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning (Ramanslag) |
| Disponeras av Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning | 18 613 tkr | |
| 25:18 | Bidrag till kvalificerad yrkesutbildning (Ramanslag) |
| Disponeras av Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning | 778 184 tkr | |
Bidrag betalas ut i enlighet med lagen (2001:239) om kvalificerad yrkesutbildning och förordningen (2001:1131) om kvalificerad yrkesutbildning.
| 2.1.2 | Äldre anslag som disponeras budgetår 2004 |
| 2.1.3 | Finansiella villkor |
| Anslag/ap/dp | Anslagskredit (tkr) | Anslagsbehållning som disponeras 2004 | Indrag av anslagsbelopp (tkr) |
| 25:17 | 551 | 572 tkr | 0 |
| 25:18 | 38 909 | Inget | 0 |
| 2.1.4 | Bemyndiganden |
| Anslag/ap/dp | 2004 | 2005 | 2006 - | |
| Bemyndiganderam | Infriade förpliktelser | Infriade förpliktelser | Slutår | |
| 25:18 | 1 556 068 | 868 156 | 687 912 | 2009 |
Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning bemyndigas att under 2004, i fråga om ramanslaget 25:18 Bidrag till kvalificerad yrkesutbildning, besluta om bidrag till kvalificerad yrkesutbildning som, inklusive tidigare åtaganden, uppgår till högst 1 556 068 000 kronor för åren 2005-2009.
| 2.2 | Övriga villkor |
| 2.2.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl 20 § budgetlagen) | Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) | |
| Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning | 3 000 | 1 835 |
| 2.2.2 | Utbetalningsplan |
- 18 613 tkr fördelat per månad from 2004-01-25 tom 2004-12-25 Beloppet avser anslaget Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning 25:17
| 2.3 | Avgifter och bidrag |
| 2.4 | Övriga intäkter |
| 3 | UNDANTAG FRÅN EA-REGLER |
Inga bestämmelser meddelas i denna del.
| Thomas Östros |
| Robert Modlitba |
