2005 Statens biografbyrå
|
| Regleringsbrev för budgetåret 2005 avseende Statens biografbyrå |
Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2005 för Statens biografbyrå och nedan angivna anslag.
| 1 | VERKSAMHET |
| Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
| Mediepolitik | Mediepolitik | Granskning av filmer och videogram |
| Tillsyn |
| 1.1 | Verksamhetsstyrning |
Riksdagen har beslutat om målet för mediepolitiken (prop. 2000/01:1 utg.omr. 17, bet. 2000/01:KrU1, rskr. 2000/01:59). Målet är att stödja yttrandefrihet, mångfald, massmediernas oberoende och tillgänglighet samt att motverka skadliga inslag i massmedierna.
Riksdagen har vidare beslutat om mål för en nationell kulturpolitik (prop. 1996/97:3, bet. 1996/97:KrU1, rskr. 1996/97:129).
Målet för Statens biografbyrå är att förhindra förekomsten av filmer som innehåller framställningar som kan verka skadliga.
Målet är att på ett effektivt sätt och med en god dialog med berörda parter pröva, enligt lagen (1990:886) om granskning och kontroll av filmer och videogram (granskningslagen), alla de filmer och videogram som lämnas till byrån för granskning.
Statens biografbyrå skall redovisa
- statistiska uppgifter om granskningsverksamheten och en jämförelse av antalet granskade filmer och videogram över de senaste fem åren,
- handläggningstiden för de film- och videogramärenden som genomgått granskning,
- uppgifter om antalet överklagade beslut och överprövningarnas utfall samt en kommentar gällande dessa uppgifter.
Målet är att alla filmer och videogram som visas offentligt, utom de i granskningslagen undantagna, är granskade av Statens biografbyrå, samt att beslutade åldersgränser efterlevs. Målet är också att i dialog med berörda branscher förhindra förekomsten av dels olaga våldsskildringar när det gäller rörliga bilder, dels otillåten utlämning av teknisk upptagning, samt att skapa en god överblick över videogrammarknaden.
Statens biografbyrå skall redovisa
- hur kontrollen av biografer har bedrivits och resultatet av denna,
- uppgifter om kontrollen av videohandeln och åtgärder som vidtagits med anledning av kontrollen,
- statistiska uppgifter rörande registrering av videogramdistributörer samt en beskrivning av videogrammarknaden,
- en analys av hur målen för tillsynsverksamheten uppnåtts,
- i förekommande fall antalet yttranden i åtalsärenden enligt 16 kap. 19 § brottsbalken samt antalet ingående videogram i dessa yttranden.
| 1.2 | Övriga mål och återrapporteringskrav |
Statens biografbyrå skall redovisa utgiftsprognoser för 2005-2008 i Hermes vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten.
Utgiftsprognoserna lämnas senast:
- den 20 januari 2005
- den 8 mars 2005
- den 3 maj 2005
- den 2 augusti 2005
- den 1 november 2005
| 1.3 | Organisationsstyrning |
Mål 1
Målet är att främja en samhällsutveckling som kännetecknas av jämställdhet mellan kvinnor och män, respekt och tolerans och där etnisk, kulturell, språklig och religiös mångfald tillvaratas som en positiv kraft samt att bidra till minskad diskriminering, främlingsfientlighet och rasism.
Återrapportering
Statens biografbyrå skall redovisa åtgärder som vidtagits i den interna och externa verksamheten för att uppnå målet.
Mål 2
Statens biografbyrå skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.
Återrapportering
Statens biografbyrå skall redovisa mål och måluppfyllelse för kompetensförsörjningen i förhållande till verksamhetens mål och resultat. Av redovisningen skall framgå
- i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2005 har uppnåtts,
- vilka åtgärder som har vidtagits, och
- vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning 2006 och 2007-2008.
Inom ramen för detta skall myndighetens insatser för att främja etnisk och kulturell mångfald och ökad hälsa samt för att åstadkomma en ändamålsenlig åldersstruktur, könsfördelning och rörlighet bland personalen framgå. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens, om så är lämpligt.
| 1.4 | Uppdrag |
| 1.5 | Fristående återrapportering |
| 2 | FINANSIERING |
| 2.1 | Anslag |
| 2.1.1 | Tilldelade anslag |
| 27:1 | Statens biografbyrå (Ramanslag) | |
| Disponeras av Statens biografbyrå | 10 084 tkr | |
| 27:1 ap.1 | Statens biografbyrå (Ram) | 10 084 tkr |
| Disponeras av regeringen | 61 tkr | |
| 27:1 ap.2 | Statens biografbyrå - Regeringens disposition (Ram) | 61 tkr |
| 2.1.2 | Äldre anslag som disponeras budgetår 2005 |
| 2.1.3 | Finansiella villkor för anslag |
| Anslag/ap/dp | Anslagskredit (tkr) | Anslagsbehållning som disponeras 2005 | Indrag av anslagsbelopp (tkr) |
| 27:1 ap.1 | 0 | Allt | 0 |
| 27:1 ap.2 | 0 | Allt | 0 |
| 2.1.4 | Finansiella villkor för omfördelning av anslagssparande |
| Omfördelning från anslag/ap/dp1 | Omfördelning till anslag/ap/dp2 | Belopp (tkr)/andel (%) |
| 27:1 | 27:1 ap.2 | 100 % |
| 2.1.5 | Avslutade anslagsposter |
| 2.1.6 | Medgivet överskridande |
| 2.1.7 | Bemyndiganden |
| 2.2 | Övriga villkor |
| 2.2.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl 20 § budgetlagen) | 1 100 |
| Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | 1 055 |
| Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) | 0 |
| 2.2.2 | Utbetalningsplan |
- 10 084 tkr fördelat per månad fr.o.m. 2005-01-25 t.o.m. 2005-12-25. Beloppet avser anslaget Statens biografbyrå 27:1 ap.1.
| 2.3 | Avgifter och bidrag |
| Verksamhet | Inkomst- titel | Över- / underskott tom 2003 | Över- / underskott 2004 | Intäkter 2005 | Kostnader 2005 | Över- / underskott 2005 | Ack över- / underskott, utgående 2005 |
| Offentligrättslig verksamhet | |||||||
| Granskning av filmer och videogram | 2522 | 1 027 | 700 | 9 400 | 8 900 | 500 | 2 227 |
- Statens biografbyrå tar ut avgifter enligt lag för sin granskningsverksamhet. Avgifternas storlek framgår av lagen (1990:886) om granskning och kontroll av filmer och videogram. Inkomsterna får inte disponeras av Statens biografbyrå.
- Statens biografbyrå tar ut avgifter för yttranden i åtalsärenden. Avgifternas storlek bestäms av Statens biografbyrå. Inkomsterna får inte disponeras av Statens biografbyrå.
- Avgifterna för granskning av filmer och videogram samt avgifterna för yttranden i åtalsärenden skall redovisas mot inkomsttitel 2522 Avgifter för granskning av filmer och videogram.
- Andra inkomster får disponeras av myndigheten och skall särredovisas.
| 2.4 | Övriga intäkter |
| 3 | UNDANTAG FRÅN EA-REGLER |
| Leif Pagrotsky |
| Pia Kjellander |
