Till innehåll på sidan

2006 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor

Socialdepartementet


Regeringsbeslut
2

2005-12-20
S2005/10221/SK (delvis)
Myndigheten för internationella adoptionsfrågor
Box 308
101 26 STOCKHOLM
Regleringsbrev för budgetåret 2006 avseende Myndigheten för internationella adoptionsfrågor
Riksdagen har beslutat om Myndigheten för internationella adoptionsfrågors verksamhet för budgetåret 2006 (prop. 2005/06:1, utg.omr. 09, bet. 2005/06:SoU1, rskr. 2005/06:111).
Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2006 för Myndigheten för internationella adoptionsfrågor och nedan angivna anslag.

VERKSAMHET

Politikområde Verksamhetsområde Verksamhetsgren
Barnpolitik Internationella adoptioner Internationella adoptioner

1

Verksamhetsstyrning

1.1

Politikområde Barnpolitik

Mål

Barn och unga skall respekteras, ges möjlighet till utveckling och trygghet samt delaktighet och inflytande.

1.1.1

Verksamhetsområde Internationella adoptioner

Mål

Internationell adoptionsförmedling av barn till Sverige skall ske utifrån de grundläggande principerna för internationell adoption som uttrycks i FN:s konvention om barnets rättigheter och 1993 års Haagkonvention om skydd av barn och samarbete vid internationella adoptioner.

Återrapportering

Myndigheten för internationella adoptionsfrågor skall kortfattat redovisa hur myndigheten bedömer att konventionerna efterlevs. I redovisningen skall ingå en översiktlig problembeskrivning av riskerna för konkurrens om och handel med barn i samband med internationella adoptioner.

1.1.1.1

Verksamhetsgren Internationella adoptioner

Mål

Adoptionsverksamheten i Sverige skall kännetecknas av väl fungerande organisationer och tillfredsställande adoptionssamarbete med andra länder.

Återrapportering

Myndigheten för internationella adoptionsfrågor skall:

- Redovisa det totala antalet internationella adoptioner under de senaste tre åren, uppdelade på kön, samt fördelningen per auktoriserad sammanslutning.

- Redovisa på vilket sätt myndigheten har skaffat sig en god insyn i adoptionsverksamheten i barnens ursprungsländer samt redovisa situationen i sådana länder där myndigheten ser problem i adoptionsverksamheten.

- Redovisa vilka auktorisationsansökningar som har beviljats under året samt om någon auktorisation har återkallats eller om någon sammanslutning har nekats auktorisation. I redovisningen skall ingå problem och svårigheter i samband med auktorisation av sammanslutningar i Sverige och auktorisationer för respektive land. Vidare skall redovisas i vad mån den förändrade lagstiftningen har medverkat till förbättringar av verksamheten och vilka problem som myndigheten har uppmärksammat.

- Redovisa hur familjernas kostnader har utvecklats i Sverige och i barnens ursprungsländer. I redovisningen skall ingå en bedömning av i vilken mån de auktoriserade sammanslutningarna har renodlat kostnaderna för adoptionsverksamheten i ursprungsländerna från andra kostnader. Vidare skall myndigheten redovisa hur biståndsverksamheten hålls separerad från adoptionsverksamheten.

- Redovisa eventuella problem och vidtagna åtgärder i tillsynen över de svenska auktoriserade sammanslutningarna.

- Redovisa hur myndigheten har bedrivit sin informationsverksamhet och lämnat upplysningar och biträde till myndigheter och organisationer.

- Redovisa hur myndigheten har samrått med de adopterades organisationer samt med Socialstyrelsen och andra myndigheter och organisationer som berörs av verksamheten.

- Redovisa utbetalningar av statsbidrag och eventuella tillämpningsproblem.

2

Övriga mål och återrapporteringskrav

Myndigheten för internationella adoptionsfrågor skall redovisa utgiftsprognoser för 2006-2009 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Prognoserna lämnas i Hermes enligt instruktion från ESV.

19 januari

8 mars

2 maj

21 augusti

2 november

4

Uppdrag

Sedan den 1 februari 2003 har registrerade partner samma möjligheter som makar att prövas som adoptivföräldrar. Myndigheten skall fortsätta att följa denna lagändring samt vidta de åtgärder som myndigheten finner lämpliga. Uppdraget skall redovisas i årsredovisningen för verksamhetsåret 2006.

FINANSIERING

5

Anslag

5.1

Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

15:2 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor (Ramanslag)
Disponeras av Myndigheten för internationella adoptionsfrågor 11 392
ap.1 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor (ram) 11 392

Villkor för anslag 15:2

ap.1 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor

Av anslaget får Myndigheten för internationella adoptionsfrågor som bidrag betala ut högst 1 800 000 kronor som statsbidrag till auktoriserade adoptionssammanslutningar och de adopterades organisationer.

5.3

Finansiella villkor

5.3.1

Finansiella villkor för anslag/anslagsposter

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Anslag/ap Anslagskredit Anslagsbehållning som disponeras 2006 Indrag av anslagsbelopp
15:2 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor
ap.1 342 3 % 0
Belopp angivna i tkr

5.3.2

Omfördelning av anslagssparande

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Omfördelning från anslag/ap 1 Omfördelning till anslag/ap 2 Belopp (tkr) Belopp andel (%)
15:2 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor
15:2 ap.2 15:2 ap.1 100 %
15:2 ap.3 15:2 ap.1 100 %
1 Anslag och anslagsposter är angivna med 2005 års nomenklatur
2 Anslag och anslagsposter är angivna med 2006 års nomenklatur

5.3.3

Avslutade anslagsposter

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Anslag/ap År Anslagstyp
15:2 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor
ap.2 ram
ap.3 ram

6

Övriga villkor

6.1

Låneram och krediter

Låneram (enl 20 § budgetlagen) 725
Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) 634
Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen)
Belopp angivna i tkr

6.2

Utbetalningsplan

Till Myndigheten för internationella adoptionsfrågors räntekonto i Riksgäldskontoret överförs enligt detta regleringsbrev medel enligt följande tabell:
Utbetalningsdatum Belopp
2006-01-25 949
2006-02-25 949
2006-03-25 949
2006-04-25 949
2006-05-25 949
2006-06-25 949
2006-07-25 949
2006-08-25 949
2006-09-25 949
2006-10-25 949
2006-11-25 949
2006-12-25 953
Belopp angivna i tkr
Räntebärande anslag/anslagsposter som står till Myndigheten för internationella adoptionsfrågors disposition enligt detta regleringsbrev är:
15:2 ap.1 Myndigheten för internationella adoptionsfrågor

UNDANTAG FRÅN EKONOMIADMINISTRATIVA REGELVERKET

Myndigheten för internationella adoptionsfrågor medges undantag från 2 kap. 4§ förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag avseende upprättande av finansieringsanalys.

På regeringens vägnar
Berit Andnor
Anna Holmqvist
Kopia till
Regeringskansliets internrevision
Regeringskansliets förvaltningsavdelning, RK Ekonomi
Finansdepartementets budgetavdelning
Finansdepartementets enhet för förvaltningsutveckling
Socialutskottet
Riksrevisionen
Ekonomistyrningsverket
Riksgäldskontoret