Till innehåll på sidan

2005 Granskningsnämnden för radio och TV

Utbildnings- och kulturdepartementet




Regeringsbeslut1:8

2005-11-24



Granskningsnämnden för radio och TV
Box 244
136 23 HANINGE



U2005/8719/BIA






Regleringsbrev för budgetåret 2005 avseende Granskningsnämnden för radio och TV
Riksdagen har beslutat om Granskningsnämnden för radio och TV:s verksamhet för budgetåret 2005 (prop. 2004/05:1, utg.omr. 01, bet. 2004/05:KU1, rskr. 2004/05:82).

Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2005 för Granskningsnämnden för radio och TV och nedan angivna anslag.




1VERKSAMHET
PolitikområdeVerksamhetsområdeVerksamhetsgren
MediepolitikMediepolitikGranskning



1.1Verksamhetsstyrning
Politikområde Mediepolitik

Mål

Riksdagen har beslutat om målet för mediepolitiken (prop. 2000/01:1 utg.omr. 17, bet. 2000/01:KrU1, rskr. 2000/01:59). Målet är att stödja yttrandefrihet, mångfald, massmediernas oberoende och tillgänglighet samt att motverka skadliga inslag i massmedierna.


Riksdagen har vidare beslutat om mål för en nationell kulturpolitik (prop. 1996/97:3, bet. 1996/97:KrU1, rskr. 1996/97:129).

Målet för Granskningsnämnden är att verka för att programföretagen följer reglerna i fråga om ljudradio- och TV-sändningar till allmänheten genom efterhandsgranskning av innehållet i sändningarna.


Verksamhetsområde Mediepolitik

Verksamhetsgren Granskning

Mål 1

Målet är att handlägga anmälningsärenden inom högst sex månader samt att på eget initiativ granska efterlevnaden av väsentliga programregler, t.ex. om reklam och sponsring.


Återrapportering

Granskningsnämnden för radio och TV skall

- redovisa antalet anmälningar och initiativärenden, fördelade på sändningsform och större programföretag,

- rapportera och kommentera resultat av särskilt intresse avseende såväl anmälningsärenden som initiativärenden,

- redovisa respektive sändningsforms andel av den tid som ägnats åt granskning,

- redovisa andelen tid som ägnats åt granskning av reklam-/sponsringsbestämmelser samt övriga programregler,

- redovisa om målet avseende handläggningstider för anmälningar uppnåtts och särskilt kommentera resultatet,

- ange kostnader för särskilda projekt.


Mål 2

Målet är att kunskapen hos radio- och TV-företagen och hos allmänheten om gällande regelsystem och om Granskningsnämndens verksamhet och praxis skall öka.


Återrapportering

Granskningsnämnden skall redovisa omfattningen av sin informationsverksamhet och kommentera hur denna har bidragit till måluppfyllelsen.




1.2Övriga mål och återrapporteringskrav

Granskningsnämnden skall redovisa utgiftsprognoser för 2005-2008 i Hermes vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten.

Utgiftsprognoserna lämnas senast:

- den 20 januari 2005

- den 8 mars 2005

- den 3 maj 2005

- den 2 augusti 2005

- den 1 november 2005




1.3Organisationsstyrning

Mål 1

Målet är att främja en samhällsutveckling som kännetecknas av jämställdhet mellan kvinnor och män, respekt och tolerans och där etnisk, kulturell, språklig och religiös mångfald tillvaratas som en positiv kraft samt att bidra till minskad diskriminering, främlingsfientlighet och rasism.

Återrapportering

Granskningsnämnden för radio och TV skall redovisa åtgärder som vidtagits i den interna och externa verksamheten för att uppnå målet.

Mål 2

Granskningsnämnden för radio och TV skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.

Återrapportering

Granskningsnämnden för radio och TV skall redovisa mål och måluppfyllelse för kompetensförsörjningen i förhållande till verksamhetens mål och resultat. Av redovisningen skall framgå

- i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2005 har uppnåtts,

- vilka åtgärder som har vidtagits, och

- vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning 2006 och 2007-2008.

Inom ramen för detta skall myndighetens insatser för att främja etnisk och kulturell mångfald och ökad hälsa samt för att åstadkomma en ändamålsenlig åldersstruktur, könsfördelning och rörlighet bland personalen framgå. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens, om så är lämpligt.




1.4Uppdrag

1. Granskningsnämnden för radio och TV skall bedöma om public service-redovisningarna från Sveriges Television AB, Sveriges Radio AB och Sveriges Utbildningsradio AB ger staten och allmänheten tillräckligt underlag för att kunna bedöma hur public service-uppdraget har fullgjorts. Granskningsnämnden skall även bedöma om TV4 AB:s årliga redovisning av hur bolaget har fullgjort de skyldigheter som anges i TV4 AB:s tillståndsvillkor ger staten och allmänheten tillräckligt underlag för att bedöma om bolaget uppfyller villkoren. Granskningsnämnden skall redovisa sina bedömningar till regeringen senast den 10 juni 2005.


2. Granskningsnämnden för radio och TV skall år 2005 lämna minst två rapporter till regeringen om radio- och TV-företagens programverksamhet.




1.5Fristående återrapportering




2FINANSIERING
2.1Anslag
2.1.1Tilldelade anslag
Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

27:5Granskningsnämnden för radio och TV (Ramanslag)
Disponeras av Granskningsnämnden för radio och TV9 644 tkr
27:5 ap.1Granskningsnämnden för radio och TV (Ram)9 644 tkr

Disponeras av regeringen58 tkr
27:5 ap.2Granskningsnämnden för radio och TV - Regeringens disposition (Ram)58 tkr


Villkor
27:5 ap.1 Granskningsnämnden för radio och TV

För 2005 anvisas Granskningsnämnden för radio och TV 6 489 000 kronor från rundradiorörelsens resultatkonto. Nämnden skall redovisa medlen på statsbudgetens inkomstsida under inkomsttitel 2521 Avgift till Granskningsnämnden. Medlen betalas ut under januari månad från rundradiorörelsens resultatkonto i Riksgäldskontoret efter rekvisition av Granskningsnämnden.





2.1.2Äldre anslag som disponeras budgetår 2005


2.1.3Finansiella villkor för anslag
Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

27:5 Granskningsnämnden för radio och TV

Anslag/anslagspostAnslagskredit (tkr)Anslagsbehållning som disponeras 2005Indrag av anslagsbelopp (tkr)
27:5 ap.10Allt0
27:5 ap.20Allt58



2.1.4Finansiella villkor för omfördelning av anslagssparande
Omfördelning från anslag/ap1Omfördelning till anslag/ap2Belopp (tkr)/andel (%)
27:527:5 ap.2100 %
1 Anslag och anslagsposter är angivna med 2004 års nomenklatur
2 Anslag, anslagsposter och delposter är angivna med 2005 års nomenklatur


2.1.5Avslutade anslagsposter


2.1.6Medgivet överskridande


2.1.7Bemyndiganden


2.2Övriga villkor
2.2.1Låneram och krediter
Låneram (enl 20 § budgetlagen)650
Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen)485
Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen)0
Belopp angivna i tkr


2.2.2Utbetalningsplan
Beslutsnr: 41 Datum: 2004-12-22
Till Granskningsnämnden för radio och TVs räntekonto i Riksgäldskontoret överförs:

  • 9 644 tkr fördelat per månad fr.o.m. 2005-01-25 t.o.m. 2005-12-25. Beloppet avser anslaget Granskningsnämnden för radio och TV 27:5 ap.1.



2.3Avgifter och bidrag


2.4Övriga intäkter




3UNDANTAG FRÅN EA-REGLER




På regeringens vägnar

Leif Pagrotsky
Ari Niemelä




Kopia till

Riksdagens konstitutionsutskott
Riksdagens kulturutskott
Riksrevisionen
Finansdepartementet/Ba
Regeringskansliets förvaltningsavdelning, RK Ekonomi
Riksgäldskontoret
Ekonomistyrningsverket
Statens kulturråd