En kortare väg till beslut En analys av Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd
För att korta handläggningstiderna och på så sätt stärka patientsäkerheten föreslår Statskontoret att regeringen ombildar Hälso- och sjukvårdsnämndens ansvarsnämnd (HSAN) till ett beslutsorgan inom Inspektionen för vård och omsorg (IVO).
Utredning
Rapportnummer
STK 2026:19
Publiceringsdatum
HSAN är en nämndmyndighet som prövar frågor om legitimerad hälso- och sjukvårdspersonals behörighet. Den sammanlagda handläggningstiden för ärenden är och har under flera år varit orimligt lång. Det riskerar säkerheten för patienterna eftersom olämpliga yrkesutövare ofta kan fortsatta att arbeta under tiden deras ärende utreds. Problemet med den nuvarande ordningen är att ärendena handläggs och förbereds för beslut på två myndigheter.
På uppdrag av regeringen har Statskontoret analyserat verksamheten vid HSAN. I uppdraget har det ingått att bedöma om gränsdragningen av HSAN:s uppgifter i förhållande till andra myndigheter med närliggande uppgifter är ändamålsenlig.
Ineffektivt med två handläggande myndigheter
Statskontoret bedömer att HSAN utför sina uppgifter enligt sitt uppdrag och att myndighetens handläggningstider och ärendebalans till stor del beror på faktorer som HSAN inte kan kontrollera. Men dagens ordning med två handläggande myndigheter är ineffektiv och leder till allvarliga risker för patientsäkerheten. Vi har därför omprövat HSAN:s roll som fristående nämndmyndighet.
– Vår omprövning av hur verksamheten är organiserad visar att det finns ett effektivare sätt att pröva dessa ärenden, säger Statskontorets överdirektör Bob Pernodd.
Vi föreslår att regeringen ombildar HSAN till ett beslutsorgan inom IVO för att minska handläggningstiden
Vi bedömer att handläggningstiderna kan kortas genom ett annat system för att handlägga ärenden. Vi föreslår att regeringen ombildar HSAN till ett beslutsorgan inom IVO. Organet ska i grunden fungera på samma sätt som HSAN gör i dag, men med skillnaden att det är IVO som helt och hållet bereder beslutsunderlaget. Det kan minska den totala handläggningstiden med fem till sju månader för ett medianärende som i dag tar drygt två år. Vi föreslår också att Socialstyrelsen tar över handläggningen av vissa av HSAN:s ärenden.
– Genom att göra om HSAN till ett beslutsorgan inom IVO kan de totala handläggningstiderna minska avsevärt. Det kommer stärka patientsäkerheten samtidigt som rättssäkerheten fortsatt är hög för de yrkesutövare som granskas, förklarar Bob Pernodd.
Rättssäkerheten i besluten kommer fortsatt att vara hög
Beslutsorganet ska i sitt beslutsfattande vara självständigt i förhållande till IVO. Besluten ska precis som i dag fattas kollektivt och kunna överklagas av enskilda till allmän förvaltningsdomstol. Det betyder att rättssäkerheten fortsatt kommer att vara hög för legitimerad vårdpersonal som granskas av IVO.
Fler förslag om åtgärder för att effektivisera HSAN:s verksamhet
Vår analys visar att regeringen och HSAN också kan vidta andra åtgärder för att effektivisera HSAN:s verksamhet, såsom digital delgivning och ett tillfälligt tillskott av medel till HSAN. Men åtgärderna har inte lika stor effekt på handläggningstiderna som förslaget till ombildning.
Kontakt
- Överdirektör
- Bob Pernodd
- bob.pernodd@statskontoret.se
- 08-690 45 20
- Utredare
- Malin Hellström
- malin.hellstrom@statskontoret.se
- 076-877 47 70