2015 Sveriges lantbruksuniversitet

N2015/4839/SK
N2015/4922/KLS(delvis)
Box 7070
75007 Uppsala
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2015 för Sveriges lantbruksuniversitet och nedan angivna anslag.
VERKSAMHET
Sveriges lantbruksuniversitets (SLU) övergripande uppdrag är att utveckla kunskapen om de biologiska naturresurserna och människans förvaltning och hållbara nyttjande av dessa.
1 | Mål och återrapporteringskrav |
1. Generellt mål
SLU ska redogöra för hur SLU:s verksamhet har bidragit till att uppfylla det av riksdagen fastlagda målet för utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel: att insatserna ska bidra till goda förutsättningar för arbete, tillväxt och välfärd i alla delar av landet. De gröna näringarna ska vara livskraftiga och bidra till klimatomställningen och att naturresurserna används hållbart.
2. Utbildning
a. Vid SLU ska antalet helårsstudenter under perioden 2013-2015 uppgå till minst 11 400 på grundnivå eller avancerad nivå .
b. SLU ska redovisa deltagandet i utbildning på grundnivå, avancerad nivå och forskarnivå uppdelat på kvinnor och män. Vad gäller antalet helårsstudenter och helårsprestationer ska redovisning ske uppdelat på utbildning på grundnivå och avancerad nivå inom utbildningsuppdraget. Med helårsstudenter avses antalet studenter som påbörjat studier i en kurs multiplicerat med kursens poängtal dividerat med 60. Med helårsprestationer avses antalet godkända högskolepoäng på en kurs eller delkurs dividerat med 60. I redovisningen av examina på forskarnivå räknas licentiatexamen som en halv examen. En doktorsexamen där licentiatexamen tidigare tagits ut räknas som en halv examen.
c. I årsredovisningen ska den studieavgiftsfinansierade verksamhetens omfattning redovisas. Årsredovisningen ska även innehålla en redogörelse för den studieavgiftsfinansierade verksamhetens eventuella påverkan på SLU:s övriga verksamhet. SLU ska redovisa antalet tredjelandsstudenter som deltagit i utbildning inom utbytesavtal och de ev. förändringar som har skett i utbytesavtalsverksamheten. Vidare ska SLU redovisa hur samarbetet med Migrationsverket fungerat.
3. Inaktiva studenter
SLU ska bistå Universitetskanslersämbetet med uppgifter om inaktiva studenter.
4. Utbildningsutbudet
Utbildningsutbudet vid universitet och högskolor ska svara mot studenternas efterfrågan och arbetsmarknadens behov.
SLU ska redovisa vilka bedömningar, prioriteringar och behovsanalyser som ligger till grund för beslut om utbildningsutbudet. SLU:s avvägningar när det gäller t.ex. fördelningen mellan program och kurser på olika nivåer och med olika förkunskapskrav samt fördelningen mellan campus och distansutbildning ska redovisas. Därutöver ska en redovisning lämnas över hur SLU möter det omgivande samhällets behov av utbildning.
SLU ska redovisa hur medlen som anvisats genom prop. 2014/15:99, bet. 2014/15:FiU21, rskr. 2014/15:255 för nya utbildningsplatser har fördelats med hänsyn till studenternas efterfrågan och arbetsmarknadens behov.
5. Strategiska forskningsområden
Regeringens satsning på strategiska områden har som målsättning att åstadkomma en långsiktig kraftsamling inom områden där forskningen håller hög internationell kvalitet och har stor samhällsrelevans. Satsningen syftar till att stärka Sveriges konkurrenskraft som forskningsnation.
SLU ska medverka i den uppföljning som genomförs av Vetenskapsrådet, Forte, Formas och Vinnova.
6. Rekryteringsmål för professorer
Under 2013-2015 ska minst 42 procent av de professorer som anställs vara kvinnor. I målet inkluderas befordrade professorer och gästprofessorer, men inte adjungerade professorer.
7. Nationellt centrum för djurvälfärd
SLU ska redovisa verksamheten vid Nationellt centrum för djurvälfärd.
8. Viss särskild redovisning
SLU ska redovisa
- kostnader per redovisningsområde samt intäkter fördelat på anslagsmedel, avgifter respektive externa bidrag,
- kostnader och intäkter för utbildning på grundnivå och avancerad nivå samt för forskning och utbildning på forskarnivå. Kostnader och intäkter för uppdragsutbildning och uppdragsforskning ska särredovisas,
- arbetet med verksamhet som kan betraktas som institutsuppgifter samt kostnaderna för dessa områden,
- myndighetskapitalet och dess förändringar,
- ekonomiska eller andra för SLU:s verksamhet viktiga konsekvenser som uppstått eller väntas uppstå exempelvis på grund av att SLU förvaltar aktier eller andelar i intresseföretag och dotterföretag samt stiftelser,
- huvudsakliga externa finansiärer samt omfattningen av dessas finansiering.
3 | Uppdrag |
Vattenbruk
SLU ska bidra i arbetet för ett kommersiellt växande vattenbruk genom avelsarbete på regnbåge som förbättrar den odlade fiskens egenskaper. SLU ska även arbeta för att minimera risken för att odlad fisk påverkar vilda fiskbestånd genetiskt. Uppdraget finansieras med 1 000 000 kronor genom anslaget 1:16 Konkurrenskraftig livsmedelssektor. Verksamheten ska redovisas till Regeringskansliet (Näringsdepartementet) senast den 2 november 2015.
Livsmedelsstrategi
SLU ska följa regeringens arbete med en livsmedelsstrategi och vid behov bistå med underlag och fakta i arbetet.
FINANSIERING
4 | Anslag |
4.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel
1:24 | Sveriges lantbruksuniversitet (Ramanslag) |
| Disponeras av Sveriges lantbruksuniversitet | 1 718 776 |
| ap.1 | Sveriges lantbruksuniversitet (ram) | 1 712 071 |
| ap.3 | Analysverksamhet vid Sveriges lantbruksuniversitet (ram) | 6 705 |
Villkor för anslag 1:24
ap.1 Sveriges lantbruksuniversitet
1. Av anslaget ska SLU, förutom de särskilda medel som SLU erhåller för strategiska satsningar, använda minst 835 879 000 kronor för forskning och utbildning på forskarnivå. För de strategiska forskningsområdena som SLU erhållit medel inom ska redovisas hur mycket medel som har förbrukats samt om och hur bidragen per strategiskt område har fördelats till andra lärosäten. SLU ska även även redovisa extern finansiering och annan samverkan från forskningsfinansiärer, näringsliv och det övriga samhället i dessa satsningar.
2. Av anslaget ska SLU utbetala 2 396 000 kronor med 1/12 per månad till Gammelkroppa skogsskola för 25 årsstudieplatser. Redovisning av verksamheten och kostnaderna för denna ska göras till SLU. Redovisningen ska bifogas årsredovisningen.
3. Stipendier som är avsedda att vara ett alternativ till lön eller annan form av studiefinansiering för doktorander får inte finansieras med medel från statsbudgeten. Med statsbudgeten avses såväl anslag för forskning och utbildning på forskarnivå som andra statliga medel som fördelas via en statlig myndighet.
4. Av anslaget ska minst 7 000 000 kronor användas för fältforskningsverksamhet rörande ekologisk produktion.
5. Av anslaget ska minst 5 000 000 kronor användas till den verksamhet som bedrivs vid Centrum för ekologisk produktion och konsumtion.
6. Av anslaget ska minst 67 000 000 kronor användas till den verksamhet som bedrivs vid Artdatabanken. Av dessa ska minst 55 000 000 kronor användas för verksamhet med anknytning till Svenska Artprojektet, innefattande taxonomisk forskning och inventering av dåligt kända arter, kunskapsspridning, information och kommunikation, projektadministration samt för stöd till biologiska samlingar vid svenska muséer och institutioner.
7. Av anslaget ska minst 5 000 000 kronor användas för arbete med djurskyddsfrågor nationellt, inom EU och internationellt.
8. Av anslaget ska efter rekvisition 1 200 000 kronor utbetalas till Nordiskt Genresurscenter för hyreskostnader.
9. Av anslaget får högst 3 635 000 kr utbetalas till annan utbildningsanordnare för hovslagarutbildning omfattande minst 35 utbildningsplatser per år. Utbetalning ska ske med 1/12 per månad. Redovisning av verksamheten och kostnaderna för denna ska göras till SLU. Redovisningen ska bifogas årsredovisningen.
10. Anslaget ska bidra med högst 21 645 000 kronor per år utbetalat med 1/12 per månad till finansiering av hippologutbildning anordnad i samverkan med Hästnäringens Nationella Stiftelse vid riksanläggningarna Flyinge, Strömsholm och Wången.
11. Av anslaget ska minst 4 000 000 kronor användas för verksamheten vid MOVIUM varav 1 000 000 kronor ska avse ett nationellt samordningsansvar för kunskapsutveckling och kunskapsspridning om barns och ungas utemiljöer.
12. SLU får köpa kurser av svenska statliga universitet och högskolor och enskild utbildningsanordnare med relevant examenstillstånd (beställd utbildning) eller av utländska lärosäten inom Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (EES). Sådana kurser får endast omfatta studenter som antagits till utbildning hos det lärosäte som köper utbildningen och som finansieras med statliga anslag eller statsbidrag hos uppdragsgivaren. Samtliga genomförda prestationer i sådana kurser ska registreras av SLU i studieregistret. Sådana kurser ska av det säljande lärosätet inte klassificeras som uppdragsutbildning.
13. Av anslaget ska 2 058 000 kronor avse anordnande av skogligt basår med minst 16 utbildningsplatser per år. Därutöver ska 1 029 000 kronor avse 16 utbildningsplatser för vårterminen. Verksamheten ska redovisas i årsredovisningen.
14. Av anslaget ska minst 3 000 000 kronor efter samråd med näringen användas för utveckling av avelsarbete på fisk vid Kälarne.
15. Av anslaget ska minst 3 715 000 kronor användas för tilläggsutbildning för utländska veterinärer. Utbildningen ska ske i enlighet med förordningen (2008:1101) om högskoleutbildning som kompletterar avslutad utländsk utbildning. Av årsredovisningen ska framgå antalet helårsstudenter som har deltagit i utbildning samt de viktigaste erfarenheterna av satsningen.
16. Av anslaget ska användas minst 5 000 000 kronor för Centrum för biologiska bekämpningsmedel.
17. Av anslaget ska högst 6 000 000 kronor avse byggnation av ett nytt forsknings- och undersökningsfartyg. Medlen får även användas till projektrelaterade kostnader.
ap.3 Analysverksamhet vid Sveriges lantbruksuniversitet
Medel ska användas för arbete med kvalificerade samhällsekonomiska analyser inom livsmedels-, jordbruks- och fiskeriområdet samt landsbygdsutveckling. Medel ska även användas för förvaltning och utveckling av analysmodeller.
4.3 | Finansiella villkor |
4.3.1 | Finansiella villkor för anslag/anslagsposter |
Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2015 | Indrag av anslagsbelopp |
| 1:24 Sveriges lantbruksuniversitet | |||
| ap.1 | 0 | 3 % | 0 |
| ap.3 | 0 | 3 % | 0 |
5 | Övriga villkor |
5.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl. 7 kap. 1 § budgetlagen) | 1 500 000 |
| Räntekontokredit (enl. 7 kap. 4 § budgetlagen) | 68 500 |
5.2 | Utbetalningsplan |
| Utbetalningsdatum | Belopp |
| 2015-01-25 | 142 654 |
| 2015-02-25 | 142 654 |
| 2015-03-25 | 142 654 |
| 2015-04-25 | 142 654 |
| 2015-05-25 | 142 654 |
| 2015-06-25 | 142 654 |
| 2015-07-25 | 142 654 |
| 2015-08-01 | 1 387 |
| 2015-08-25 | 142 654 |
| 2015-09-01 | 1 387 |
| 2015-09-25 | 142 654 |
| 2015-10-01 | 1 387 |
| 2015-10-25 | 142 654 |
| 2015-11-01 | 1 387 |
| 2015-11-25 | 142 654 |
| 2015-12-01 | 1 387 |
| 2015-12-25 | 142 647 |
| Summa | 1 718 776 |
| 1:24 ap.1 | Sveriges lantbruksuniversitet |
| 1:24 ap.3 | Analysverksamhet vid Sveriges lantbruksuniversitet |
6 | Avgifter och bidrag |
6.1 | Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras |
| Verksamhet | +/- t.o.m. 2013 | +/- 2014 | Int. 2015 | Kost. 2015 | +/- 2015 | Ack. +/- utgå. 2015 |
| Verksamhet | ||||||
| Uppdragsverksamhet | 10 515 | 0 | 593 000 | 593 000 | 0 | 10 515 |
| Tjänsteexport | 0 | 0 | 44 000 | 44 000 | 0 | 0 |
| Summa | 10 515 | 0 | 637 000 | 637 000 | 0 | 10 515 |
6.3 | Ekonomiskt mål för avgiftsbelagd verksamhet |
Det ekonomiska målet för djursjukvård respektive försäljning av produkter och tjänster är att avgifterna ska bidra till att täcka kostnaderna för verksamheten.
6.4 | Villkor för avgiftsbelagd verksamhet |
Krav på full kostnadstäckning gäller för beställd utbildning (högskoleutbildning enligt överenskommelse med annat lärosäte, enskild utbildningsanordnare med relevant examenstillstånd eller med annat utländskt lärosäte inom EES) som ska finansieras med avgifter. Även utbildning som genomförs inom ramen för yrkeshögskolan får finansieras med avgifter. Avgifternas storlek bestäms av SLU, dock ej i de fall som avses i 15 § avgiftsförordningen (1992:191).
SLU får ta ut avgifter motsvarande full kostnadstäckning för uthyrning av lokaler som ursprungligen har hyrts av SLU för SLU:s egen verksamhet utan den begränsning som följer av 4 § andra stycket avgiftsförordningen (1992:191) samt för arrende samt bygg- och marktjänster för det fall tjänsterna anses förenliga med myndighetens uppgifter.
SLU får ta ut anmälnings- och studieavgift motsvarande full kostnadstäckning enligt förordningen (2010:543) om anmälningsavgift och studieavgift vid universitet och högskolor.
SLU får ta ut avgifter utan krav på full kostnadstäckning för upplåtelse av bostadslägenhet till utländsk student inom utbytesprogram med andra länder eller gästforskare vid universitetet, under förutsättning att de inte är anställda där. SLU får upplåta lägenheter i andra hand för bostadsändamål till studenter samt gästforskare.
Övrigt avgifter
Intäkter och kostnader för den avgiftsbelagda verksamheten ska särredovisas.
Intäkterna från den avgiftsbelagda verksamheten och från frivilligt efterfrågade varor och tjänster som SLU tillhandahåller får disponeras av SLU.
6.5 | Villkor för bidragsfinansierad verksamhet |
SLU får disponera de bidrag som erhålls från externa finansiärer i den egna verksamheten. Inkomsterna ska tillföras lärosätets räntekonto. Sådana inkomster kan avse
- bidrag från såväl statliga som icke-statliga finansiärer, inklusive medel från EU, FN eller Nordiska ministerrådet, och
- avkastning från donationer.
I enlighet med regeringens bedömning i propositionen Ett lyft för forskning och innovation(2008/09:50) ska universitet och högskolor utgå ifrån att när andra statliga myndigheter bidrar till forskningsprojekt ska bidraget omfatta medel för de direkta och de indirekta kostnaderna i samma proportioner som beräknats för projektet i sin helhet. Detta bör även gälla för bidrag från stiftelser och andra juridiska personer som tillkommit med statliga medel som grund och så långt möjligt även icke-statliga finansiärer.
De indirekta kostnaderna bör beräknas med utgångspunkt i den modell som tagits fram av Sveriges universitets- och högskoleförbund tillsammans med vissa finansiärer.
När Sverige godkänt avtal med reglering av indirekta kostnader med EU-finansiärer och andra överstatliga organ gäller dessa avtal.
I årsredovisningen för 2014 ska det framgå i vilken omfattning anslagsmedel efter beslut har använts för att samfinansiera bidragsfinansierad verksamhet. Redovisningen ska delas upp i de två områdena utbildning på grundnivå och avancerad nivå samt forskning, konstnärligt utvecklingsarbete och utbildning på forskarnivå. Både belopp och andel av den totala bidragsfinansieringen ska framgå av redovisningen.
UNDANTAG FRÅN EKONOMIADMINISTRATIVA REGELVERKET
Med undantag från anslagsförordningen (2011:223) ska SLU avräkna anslaget med en tolftedel av anslagsbeloppet per månad i samband med att medel utbetalas till SLU:s räntekonto i Riksgäldskontoret.
SLU har rätt att ta ut ersättning för sådana varor och tjänster som avses i 4 § första stycket avgiftsförordningen (1992:191) utan den begränsning som föreskrivs i andra stycket samma paragraf.
SLU medges under 2015 undantag från bestämmelsen enligt 6 kap. 2 § förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag, om att i årsredovisningen upprätta och till regeringen lämna en finansieringsanalys.
SLU medges undantag från Ekonomistyrningsverkets föreskrift till 7 kap. 1 § förordningen (2000:605) om årsredovisningen och budgetunderlag om att i not till Årets kapitalförändring respektive Förändring av myndighetskapitalet särredovisa över- eller underskott i den bidragsfinansierade verksamheten.
SLU får ingå som medlem i för verksamheten relevanta ekonomiska föreningar.
Med undantag från 2 kap.1 § kapitalförsörjningsförordningen (2011:210) får en anläggningstillgång helt eller delvis finansieras med bidrag från statliga bidragsgivare under förutsättning av att bidraget tilldelats för ändamålet.
Med undantag från 8 kap. 8 § budgetlagen (2011:203) får del av överskottet från försäljningen av fastigheten Ultuna 2:1 investeras i en anläggning för djurstallar till ett värde om högst 130 000 000 kronor.