Till innehåll på sidan

2006 Statens institutionsstyrelse

Socialdepartementet


Regeringsbeslut
23

2005-12-20
S2005/1312/ST
S2005/1471/ST
S2005/1621/ST m.fl.
Se bilaga 1
Statens institutionsstyrelse
Box 16363
103 26 STOCKHOLM
Regleringsbrev för budgetåret 2006 avseende Statens institutionsstyrelse
1 bilaga
Riksdagen har beslutat om Statens institutionsstyrelses verksamhet för budgetåret 2006 (prop. 2005/06:01, utg.omr. 09, bet. 2005/06:SoU1, rskr. 2005/06:111).
Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2006 för Statens institutionsstyrelse och nedan angivna anslag.

VERKSAMHET

Politikområde Verksamhetsområde Verksamhetsgren
Socialtjänstpolitik Statligt bedriven ungdoms- och missbrukarvård Ungdomsvård
Sluten ungdomsvård
Missbrukarvård

1

Verksamhetsstyrning

1.1

Politikområde Socialtjänstpolitik

Mål

Stärka förmågan och möjligheten till social delaktighet för ekonomiskt och socialt utsatta personer samt stärka skyddet för utsatta barn.

1.1.1

Verksamhetsområde Statligt bedriven ungdoms- och missbrukarvård

Mål

Vården skall göra flickor och pojkar, kvinnor och män bättre rustade till ett liv utan missbruk och kriminalitet.

Vården skall i högre utsträckning planeras och utföras utifrån tillgängligt stöd i vetenskap och beprövad erfarenhet på ett sätt som möjliggör uppföljning av vårdresultatet.

Återrapportering

  • vilka åtgärder som vidtagits för att öka och utveckla samverkan mellan SiS och socialtjänsten såväl på individnivå som på en övergripande nivå,

  • SiS skall redovisa vilka insatser som gjorts för att förbättra samarbetet med lanstingens psykiatriska verksamhet och hur det kommit den enskilde till del,

  • hur myndigheten har beaktat brukarperspektivet vid genomförandet av vården,

  • SiS skall redovisa vilka åtgärder som vidtagits för att förbättra, säkra och mäta kvaliteten i verksamheten. Redovisningen skall göras i enlighet med verksamhetsstrukturen.

1.1.1.1

Verksamhetsgren Ungdomsvård

Mål

Ungdomar som behöver plats på akut- och utredningsavdelning skall beredas plats omgående.

Återrapportering

  • redovisning av väntetider, beläggning och eventuell kö till vård,

  • redovisning av vilka insatser som gjorts för att uppnå balans mellan utbud och efterfrågan av vård,

  • myndighetens insatser för att skapa en god differentiering av vården och för att tillgodose pojkar och flickors särskilda behov av vård,

  • redovisa på vilket sätt myndigheten uppmärksammar psykisk ohälsa bland flickor och pojkar,

  • redovisning av hur närhetsprincipen har efterlevts

  • redovisa vilka insatser som vidtagits för att tillsammans med socialtjänsten bilda en sammanhållen vårdkedja för den unge.

1.1.1.2

Verksamhetsgren Sluten ungdomsvård

Mål

Insatserna för utslussningen av de unga skall vidareutvecklas.

Planeringen tillsammans med den unge och socialtjänsten för insatser efter frigivningen skall förbättras.

Återrapportering

  • redovisning av antalet placeringar, beläggning, vårddygn, verkställighetstid, typ av brott uppdelat på ålder och kön,

  • redovisa på vilket sätt myndigheten uppmärksammar psykisk ohälsa bland flickor och pojkar,

  • redovisning av hur många LSU-placerade ungdomar som vid utskrivning genomfört behandling enligt upprättad behandlingsplan,

  • redovisa vilka åtgärder som myndigheten vidtar i syfte att förbättra säkerheten och förhindra avvikningar.

1.1.1.3

Verksamhetsgren Missbrukarvård

Mål

Andelen kvinnor och män som klienter inom missbrukarvården vilka motiverats till vård i frivilliga former skall fortsätta att öka.

Återrapportering

  • redovisa måluppfyllelsen samt vilka faktorer som påverkat graden av måluppfyllelse,

  • redovisning av hur myndigheten tillgodoser vårdbehovet hos psykiskt funktionshindrade kvinnor och män,

  • redovisa vilka insatser myndigheten vidtagit för att uppnå målet att vården vid LVM-hem ingår i en planerad vårdkedja.

2

Övriga mål och återrapporteringskrav

Övriga mål och återrapporteringskrav

SiS skall i en bilaga till årsredovisningen redovisa vilka forskningsprojekt som erhåller medel samt syftet med dessa projekt.

SiS skall i särskild rapport senast den 1 mars 2007 sammanfatta resultat och slutsatser av den forskning som erhållit stöd av SiS och som redovisats under år 2006.

SiS skall redogöra för medel som använts under verksamhetsåret för forskning, verksamhets- och personalutveckling.

SiS skall redovisa omfattningen av sin tillsynsverksamhet, vilken typ av tillsynsinsatser som gjorts samt vilka resultat som uppnåtts.

Statens institutionsstyrelse skall redovisa på vilket sätt barns och ungas rätt att komma till tals och få möjlighet till inflytande enligt artikel 12 i FN:s barnkonvention beaktas i utformningen av behandlingsplaner.

Statens institutionsstyrelse skall redovisa hur barns rätt till fritid, kultur och rekreation enligt artikel 31 i FN:s barnkonvention tillgodoses inom institutionerna. I redovisningen skall ingå hur barns och ungas synpunkter tas tillvara i utformningen av aktiviteter.

Myndigheten skall redovisa utgiftsprognoser för 2006-2009 vid nedanstående

prognostillfällen. Prognoserna skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till

budgeten. Prognoserna lämnas i Hermes enligt instruktion från ESV.

19 januari

8 mars

2 maj

21 augusti

2 november

Redovisning enligt regeringsbeslut den 15 november 2001 att införa miljöledningssystem.

3

Organisationsstyrning

Mål

Statens institutionsstyrelse skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.

Återrapporteringskrav

Statens institutionsstyrelse skall redovisa vilka åtgärder som vidtagits för att systematiskt genomföra jämställdhetsintegrering i myndigheten.

Statens institutionsstyrelse skall lämna en särskild redovisning för vilka insatser myndigheten vidtar i syfte att minska sjukfrånvaron bland kvinnor och män vid myndigheten.

4

Uppdrag

Nya uppdrag

Statens institutionsstyrelse skall till regeringen (Socialdepartementet) rapportera hur etableringen av ett särskilt ungdomshem i Kristinehamn fortskrider. Av rapporten skall framgå vilken verksamhet som kommit igång samt hur rekryteringen av personal fortgår. Rapporter skall lämnas den 30 juni 2006 samt den 1 oktober 2006.

Icke slutredovisade uppdrag

Uppdrag enligt regeringsbeslut den 18 december 2003 att utveckla och pröva en förstärkt vårdkedjemodell.

Uppdrag enligt regeringsbeslut den 22 december 2004 att stödja en förstärkt vårdkedja inom missbrukarvården.

FINANSIERING

5

Anslag

5.1

Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

18:2 Statens institutionsstyrelse (Ramanslag)
Disponeras av Statens institutionsstyrelse 774 805
ap.1 Statens institutionsstyrelse (ram) 774 805

Villkor för anslag 18:2

ap.1 Statens institutionsstyrelse

 

5.3

Finansiella villkor

5.3.1

Finansiella villkor för anslag/anslagsposter

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Anslag/ap Anslagskredit Anslagsbehållning som disponeras 2006 Indrag av anslagsbelopp
18:2 Statens institutionsstyrelse
ap.1 23 240 3 % 0
Belopp angivna i tkr

5.3.3

Avslutade anslagsposter

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Anslag/ap År Anslagstyp
18:2 Statens institutionsstyrelse
ap.2 ram

5.3.5

Bemyndiganden

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Anslag/ap/dp 2006 2007 2008 -
Bemyndiganderam Infriade förpliktelser Infriade förpliktelser Slutår
18:2 Statens institutionsstyrelse
18:2 ap.1 5 000 4 000 4 000
Belopp angivna i tkr

6

Övriga villkor

6.1

Låneram och krediter

Låneram (enl 20 § budgetlagen) 99 500
Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) 220 604
Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen)
Belopp angivna i tkr

6.2

Utbetalningsplan

Till Statens institutionsstyrelses räntekonto i Riksgäldskontoret överförs enligt detta regleringsbrev medel enligt följande tabell:
Utbetalningsdatum Belopp
2006-01-02 129 348
2006-02-01 58 687
2006-03-01 58 587
2006-04-03 58 687
2006-05-02 58 687
2006-06-01 58 687
2006-07-03 58 687
2006-08-01 58 687
2006-09-01 58 687
2006-10-02 58 687
2006-11-01 58 687
2006-12-01 58 687
Belopp angivna i tkr
Räntebärande anslag/anslagsposter som står till Statens institutionsstyrelses disposition enligt detta regleringsbrev är:
18:2 ap.1 Statens institutionsstyrelse
På regeringens vägnar
Ylva Johansson
Urban Lindberg
Kopia till
Justitiedepartementet
Regeringskansliets internrevision
Finansdepartementet/Budgetavdelningen
Finansdepartementet/Enheten för statlig arbetsgivarpolitik
Regeringskansliets Förvaltningsavdelning RK Ekonomi
Socialutskottet
Riksrevisionen
Ekonomistyrningsverket
Riksgäldskontoret

Bilaga 1 till Regeringsbeslut 23, 2005-12-20

Diarienummerförteckning

S2005/1312/ST
S2005/1471/ST
S2005/1621/ST
S2005/1620/ST
S2005/1933/ST
S2005/2146/ST
S2005/2897/ST
S2005/7292/ST
S2005/10221/SK (delvis)