2006 Statens institutionsstyrelse

Box 16363
103 26 STOCKHOLM
Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2006 för Statens institutionsstyrelse och nedan angivna anslag.
VERKSAMHET
| Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
| Socialtjänstpolitik | Statligt bedriven ungdoms- och missbrukarvård | Ungdomsvård |
| Sluten ungdomsvård | ||
| Missbrukarvård |
1 | Verksamhetsstyrning |
1.1 | Politikområde Socialtjänstpolitik |
Mål
Stärka förmågan och möjligheten till social delaktighet för ekonomiskt och socialt utsatta personer samt stärka skyddet för utsatta barn.
1.1.1 | Verksamhetsområde Statligt bedriven ungdoms- och missbrukarvård |
Mål
Vården skall göra flickor och pojkar, kvinnor och män bättre rustade till ett liv utan missbruk och kriminalitet.
Vården skall i högre utsträckning planeras och utföras utifrån tillgängligt stöd i vetenskap och beprövad erfarenhet på ett sätt som möjliggör uppföljning av vårdresultatet.
Återrapportering
vilka åtgärder som vidtagits för att öka och utveckla samverkan mellan SiS och socialtjänsten såväl på individnivå som på en övergripande nivå,
SiS skall redovisa vilka insatser som gjorts för att förbättra samarbetet med lanstingens psykiatriska verksamhet och hur det kommit den enskilde till del,
hur myndigheten har beaktat brukarperspektivet vid genomförandet av vården,
SiS skall redovisa vilka åtgärder som vidtagits för att förbättra, säkra och mäta kvaliteten i verksamheten. Redovisningen skall göras i enlighet med verksamhetsstrukturen.
1.1.1.1 | Verksamhetsgren Ungdomsvård |
Mål
Ungdomar som behöver plats på akut- och utredningsavdelning skall beredas plats omgående.
Återrapportering
redovisning av väntetider, beläggning och eventuell kö till vård,
redovisning av vilka insatser som gjorts för att uppnå balans mellan utbud och efterfrågan av vård,
myndighetens insatser för att skapa en god differentiering av vården och för att tillgodose pojkar och flickors särskilda behov av vård,
redovisa på vilket sätt myndigheten uppmärksammar psykisk ohälsa bland flickor och pojkar,
redovisning av hur närhetsprincipen har efterlevts
redovisa vilka insatser som vidtagits för att tillsammans med socialtjänsten bilda en sammanhållen vårdkedja för den unge.
1.1.1.2 | Verksamhetsgren Sluten ungdomsvård |
Mål
Insatserna för utslussningen av de unga skall vidareutvecklas.
Planeringen tillsammans med den unge och socialtjänsten för insatser efter frigivningen skall förbättras.
Återrapportering
redovisning av antalet placeringar, beläggning, vårddygn, verkställighetstid, typ av brott uppdelat på ålder och kön,
redovisa på vilket sätt myndigheten uppmärksammar psykisk ohälsa bland flickor och pojkar,
redovisning av hur många LSU-placerade ungdomar som vid utskrivning genomfört behandling enligt upprättad behandlingsplan,
redovisa vilka åtgärder som myndigheten vidtar i syfte att förbättra säkerheten och förhindra avvikningar.
1.1.1.3 | Verksamhetsgren Missbrukarvård |
Mål
Andelen kvinnor och män som klienter inom missbrukarvården vilka motiverats till vård i frivilliga former skall fortsätta att öka.
Återrapportering
redovisa måluppfyllelsen samt vilka faktorer som påverkat graden av måluppfyllelse,
redovisning av hur myndigheten tillgodoser vårdbehovet hos psykiskt funktionshindrade kvinnor och män,
redovisa vilka insatser myndigheten vidtagit för att uppnå målet att vården vid LVM-hem ingår i en planerad vårdkedja.
2 | Övriga mål och återrapporteringskrav |
Övriga mål och återrapporteringskrav
SiS skall i en bilaga till årsredovisningen redovisa vilka forskningsprojekt som erhåller medel samt syftet med dessa projekt.
SiS skall i särskild rapport senast den 1 mars 2007 sammanfatta resultat och slutsatser av den forskning som erhållit stöd av SiS och som redovisats under år 2006.
SiS skall redogöra för medel som använts under verksamhetsåret för forskning, verksamhets- och personalutveckling.
SiS skall redovisa omfattningen av sin tillsynsverksamhet, vilken typ av tillsynsinsatser som gjorts samt vilka resultat som uppnåtts.
Statens institutionsstyrelse skall redovisa på vilket sätt barns och ungas rätt att komma till tals och få möjlighet till inflytande enligt artikel 12 i FN:s barnkonvention beaktas i utformningen av behandlingsplaner.
Statens institutionsstyrelse skall redovisa hur barns rätt till fritid, kultur och rekreation enligt artikel 31 i FN:s barnkonvention tillgodoses inom institutionerna. I redovisningen skall ingå hur barns och ungas synpunkter tas tillvara i utformningen av aktiviteter.
Myndigheten skall redovisa utgiftsprognoser för 2006-2009 vid nedanstående
prognostillfällen. Prognoserna skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till
budgeten. Prognoserna lämnas i Hermes enligt instruktion från ESV.
19 januari
8 mars
2 maj
21 augusti
2 november
Redovisning enligt regeringsbeslut den 15 november 2001 att införa miljöledningssystem.
3 | Organisationsstyrning |
Mål
Statens institutionsstyrelse skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.
Återrapporteringskrav
Statens institutionsstyrelse skall redovisa vilka åtgärder som vidtagits för att systematiskt genomföra jämställdhetsintegrering i myndigheten.
Statens institutionsstyrelse skall lämna en särskild redovisning för vilka insatser myndigheten vidtar i syfte att minska sjukfrånvaron bland kvinnor och män vid myndigheten.
4 | Uppdrag |
Nya uppdrag
Statens institutionsstyrelse skall till regeringen (Socialdepartementet) rapportera hur etableringen av ett särskilt ungdomshem i Kristinehamn fortskrider. Av rapporten skall framgå vilken verksamhet som kommit igång samt hur rekryteringen av personal fortgår. Rapporter skall lämnas den 30 juni 2006 samt den 1 oktober 2006.
Icke slutredovisade uppdrag
Uppdrag enligt regeringsbeslut den 18 december 2003 att utveckla och pröva en förstärkt vårdkedjemodell.
Uppdrag enligt regeringsbeslut den 22 december 2004 att stödja en förstärkt vårdkedja inom missbrukarvården.
FINANSIERING
5 | Anslag |
5.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg
18:2 | Statens institutionsstyrelse (Ramanslag) |
| Disponeras av Statens institutionsstyrelse | 774 805 |
| ap.1 | Statens institutionsstyrelse (ram) | 774 805 |
Villkor för anslag 18:2
ap.1 Statens institutionsstyrelse
5.3 | Finansiella villkor |
5.3.1 | Finansiella villkor för anslag/anslagsposter |
Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2006 | Indrag av anslagsbelopp |
| 18:2 Statens institutionsstyrelse | |||
| ap.1 | 23 240 | 3 % | 0 |
5.3.3 | Avslutade anslagsposter |
Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg
| Anslag/ap | Anslagstyp |
| 18:2 Statens institutionsstyrelse | |
| ap.2 | ram |
5.3.5 | Bemyndiganden |
Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg
| Anslag/ap | 2006 | 2007 | 2008 - | |
| Bemyndiganderam | Infriade förpliktelser | Infriade förpliktelser | Slutår | |
| 18:2 Statens institutionsstyrelse | ||||
| ap.1 | 5 000 | 4 000 | 4 000 | |
6 | Övriga villkor |
6.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl 20 § budgetlagen) | 99 500 |
| Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | 220 604 |
| Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) |
6.2 | Utbetalningsplan |
| Utbetalningsdatum | Belopp |
| 2006-01-02 | 129 348 |
| 2006-02-01 | 58 687 |
| 2006-03-01 | 58 587 |
| 2006-04-03 | 58 687 |
| 2006-05-02 | 58 687 |
| 2006-06-01 | 58 687 |
| 2006-07-03 | 58 687 |
| 2006-08-01 | 58 687 |
| 2006-09-01 | 58 687 |
| 2006-10-02 | 58 687 |
| 2006-11-01 | 58 687 |
| 2006-12-01 | 58 687 |
| 18:2 ap.1 | Statens institutionsstyrelse |
7 | Avgifter och bidrag |
7.1 | Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras |
| Verksamhet | +/- t.o.m. 2004 | +/- 2005 | Int. 2006 | Kost. 2006 | +/- 2006 | Ack. +/- utgå. 2006 |
| Statligt bedriven ungdoms- och missbrukarvård | ||||||
| Ungdomsvård | -7 619 | 337 | 753 000 | 1 160 000 | -407 000 | -414 282 |
| Sluten ungdomsvård | -1 016 | 45 | 0 | 155 000 | -155 000 | -155 971 |
| Missbrukarvård | -4 064 | 180 | 292 000 | 481 000 | -189 000 | -192 884 |
| Summa | -12 699 | 562 | 1 045 000 | 1 796 000 | -751 000 | -763 137 |
7.4 | Villkor för avgiftsbelagd verksamhet |
- Intäkterna disponeras av SiS. Avgifternas storlek bestäms av SiS, dock ej i de fall som avses i 15 § Avgiftsförordningen (1992:191).
- SiS skall finansiera de kostnader som ej täcks av ramanslget för verksamhetsgrenarna ungdomsvård och missbrukarvård genom att ta ut vårdavgifter och genom intäkter som uppkommer vid försäljning av varor och tjänster som myndigheten i övrigt tillhandahåller inom ramen för myndighetens instruktion.
- SiS skall fastställa differentierade vårdavgifter utifrån de riktlinjer som anförs i prop. 2004/05:1.
- Vid prissättning av varor och tjänster som framställs inom ramen för behandlingsarbetet gäller inte kravet på full kostnadstäckning enligt 5 § första stycket i Avgiftsförordningen (1992:191).
- I mån av ledig kapacitet får SiS tillgodose sådana stöd- eller vårdinsatser som kommunala huvudmän efterfrågar inom ramen för en planerad vårdkedja till självkostnad.