2008 Statens konstråd

Box 45134
104 30 STOCKHOLM
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2008 för Statens konstråd och nedan angivna anslag.
Regeringens kulturpolitiska prioriteringar under mandatperioden är barns och ungas rätt till kultur, vården av kulturarvet samt förbättrade villkor för kulturskapare.
VERKSAMHET
| Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
| Kulturpolitik | Arkitektur, form och design | Konstnärlig gestaltning av den gemensamma miljön |
| Information, pedagogik och utveckling |
1 | Verksamhetsstyrning |
1.1 | Politikområde Kulturpolitik |
Mål
Riksdagen har beslutat om mål för en nationell kulturpolitik (prop. 1996/97:3, bet. 1996/97:KrU1, rskr. 1996/97:129).
Målet för Statens konstråd är att konsten blir ett naturligt och framträdande inslag i samhällsmiljön.
Övergripande verksamhetsmål
Mål
Ett jämställdhets- och mångfaldsperspektiv ska integreras i Statens konstråds verksamhet.
Ett barnperspektiv ska integreras i Statens konstråds verksamhet, bl.a. genom att barns och ungdomars möjlighet till inflytande och delaktighet ökar.
Internationellt och interkulturellt utbyte och samarbete ska öka och integreras i Statens konstråds verksamhet.
Återrapportering
Statens konstråd ska redovisa måluppfyllelse samt en analys av resultatet i syfte att utveckla verksamheten.
1.1.1 | Verksamhetsområde Arkitektur, form och design |
1.1.1.1 | Verksamhetsgren Konstnärlig gestaltning av den gemensamma miljön |
Mål 1
I samverkan med statliga och andra fastighetsägare berika den gemensamma miljön med beställd konst. Förvärv och placering av konst i samband med byggande för statlig verksamhet ska prioriteras. Vid konstsatsningar i offentliga miljöer som inte brukas av staten ska beställd konst till bostadsområden samt till skolor och andra miljöer för barn och ungdom prioriteras. Kvalificerade uppdrag ska spridas till många konstnärer. Vissa förvärv ska göras hos ateljéer för textil konst.
Återrapportering
Statens konstråd ska redovisa:
- måluppfyllelse samt en analys av resultatet i syfte att utveckla verksamheten,
- antalet konstprojekt fördelade på statligt respektive icke-statligt lokalbruk,
- en kortfattad beskrivning av olika samarbetsformer och förvaltningsöverenskommelser,
- vilka konstnärer som anlitats,
- antalet konstverk förvärvade hos ateljéer för textil konst, med angivande av kostnad per verk.
Mål 2
Tillgodose statliga myndigheters ansökningar om konst till befintliga lokaler. Väntetiden för dessa ansökningar bör inte överstiga ett år.
Återrapportering
Statens konstråd ska redovisa:
- måluppfyllelse samt en analys av resultatet i syfte att utveckla verksamheten,
- antalet ansökningar om konst till befintliga lokaler som antagits respektive avslutats under året,
- antalet ansökningar vars väntetid överstiger ett år,
- antalet placerade konstverk.
Mål 3
Förvärv av konst ska göras över hela landet samt att utplacering av inköpt konst ska ske inom tre år efter förvärvet.
Återrapportering
Statens konstråd ska redovisa:
- måluppfyllelse samt en analys av resultatet i syfte att utveckla verksamheten,
- antalet verk som köpts in fördelat på kategorier,
antalet verk i lager samt antalet verk som lagerhållits längre än tre år.
1.1.1.2 | Verksamhetsgren Information, pedagogik och utveckling |
Mål
Öka intresset för och kunskapen om offentlig konst hos allmänheten och hos samarbetsparter genom informationsinsatser och konstpedagogiska initiativ.
Återrapportering
Statens konstråd ska redovisa måluppfyllelse samt en analys av resultatet i syfte att utveckla verksamheten.
2 | Övriga mål och återrapporteringskrav |
Regionalt utfall
Statens konstråd ska kartlägga och analysera det regionala utfallet av sin verksamhet för 2007 respektive 2008 enligt metodanvisningar från Statens kulturråd. Analysen ska avse samtliga anslag som myndigheten disponerar och i första hand fördelas på de olika länen. Redovisning ska ske till Statens kulturråd enligt anvisningar som rådet lämnar.
Utställningsersättning
I enlighet med avtal om ersättning för utställning av konstverk mellan staten och berörda konstnärsorganisationer ska statliga organ betala upphovsman ersättning för utställning av konstverk som befinner sig i upphovsmannens ägo, s.k. utställningsersättning. Statens konstråd ska mot bakgrund av gällande avtal redovisa antalet utställningar och dess omfattning samt utbetalade ersättningar till upphovsmän i samband med utställningarna.
Prognoser 2008–2011
Myndigheten ska redovisa utgiftsprognoser för 2008–2011 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna måste kommenteras utförligt både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Prognoserna lämnas i Hermes enligt instruktion från ESV.
Utgiftsprognoserna lämnas senast:
– den 22 januari 2008
– den 10 mars 2008
– den 9 maj 2008
– den 1 augusti 2008
– den 30 oktober 2008
FINANSIERING
5 | Anslag |
5.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
28:14 | Statens konstråd (Ramanslag) |
| Disponeras av Statens konstråd | 7 441 |
| ap.1 | Statens konstråd (ram) | 7 441 |
28:15 | Konstnärlig gestaltning av den gemensamma miljön (Ramanslag) |
| Disponeras av Statens konstråd | 33 100 |
| ap.1 | Förvärv av konst för den gemensamma miljön (ram) | 33 100 |
Villkor för anslag 28:15
ap.1 Förvärv av konst för den gemensamma miljön
Av anslagsposten ska lägst 700 000 kronor användas för inköp och beställningar hos ateljéer för textil konst. I beloppet ingår inte konsult- och konstnärsarvoden.
Inom verksamhetsgrenen konstnärlig gestaltning av den gemensamma miljön ska i genomsnitt minst 90 procent av kostnaderna för konstprojekt och konstansökningar avse direkta kostnader (fakturabelopp och kontraktsbelopp) för konstverken.
Statens konstråd ska varje halvår lämna en redogörelse till regeringen för gjorda åtaganden inom ramen för rådets beställningsbemyndigande under anslaget Konstnärlig gestaltning av den gemensamma miljön, anslagspost 1. Redogörelsen ska även innehålla en prognos avseende kommande beställningar och inköp under budgetåret.
5.3 | Finansiella villkor |
5.3.1 | Finansiella villkor för anslag/anslagsposter |
Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2008 | Indrag av anslagsbelopp |
| 28:14 Statens konstråd | |||
| ap.1 | 744 | 3 % | 0 |
| 28:15 Konstnärlig gestaltning av den gemensamma miljön | |||
| ap.1 | 993 | 3 % | 0 |
5.3.5 | Bemyndiganden |
Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
| Anslag/ap | 2008 | 2009 | 2010 - | |
| Bemyndiganderam | Infriade förpliktelser | Infriade förpliktelser | Slutår | |
| 28:15 Konstnärlig gestaltning av den gemensamma miljön | ||||
| ap.1 | 10 000 | 7 500 | 2 500 | 2011 |
6 | Övriga villkor |
6.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl 20 § budgetlagen) | 1 200 |
| Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | 827 |
| Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) |
6.2 | Utbetalningsplan |
| Utbetalningsdatum | Belopp |
| 2008-01-25 | 620 |
| 2008-02-25 | 620 |
| 2008-03-25 | 620 |
| 2008-04-25 | 620 |
| 2008-05-25 | 620 |
| 2008-06-25 | 620 |
| 2008-07-25 | 620 |
| 2008-08-25 | 620 |
| 2008-09-25 | 620 |
| 2008-10-25 | 620 |
| 2008-11-25 | 620 |
| 2008-12-25 | 621 |
| Summa | 7 441 |
| 28:14 ap.1 | Statens konstråd |
7 | Avgifter och bidrag |
7.1 | Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras |
| Verksamhet | +/- t.o.m. 2006 | +/- 2007 | Int. 2008 | Kost. 2008 | +/- 2008 | Ack. +/- utgå. 2008 |
| Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet 2006 | ||||||
| Konst i den gemensamma miljön | 0 | 0 | 1 000 | 0 | 1 000 | 1 000 |
Villkor
Konst i den gemensamma miljön
Budgeten för avgiftsbelagd verksamhet 2008 avser endast intäkterna.
7.5 | Villkor för bidragsfinansierad verksamhet |
Statens konstråd ska i årsredovisningen för 2007 redovisa
- för vilka ändamål och på vilka villkor Statens konstråd tar emot bidrag eller sponsormedel,
- andelen bidrag respektive andel sponsormedel av den totala intäkten.