2010 Nordiska Afrikainstitutet

Box 1703
751 47 UPPSALA
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2010 för Nordiska Afrikainstitutet och nedan angivna anslag.
VERKSAMHET
Nordiska Afrikainstitutets verksamhet ska vägledas av riksdagens beslut med anledning av propositionen Gemensamt ansvar - Sveriges politik för global utveckling (prop. 2002/03:122, bet. 2003/04:UU3, rskr. 2003/04:112) samt regeringens skrivelser Sverige och Afrika - en politik för gemensamma utmaningar och möjligheter (skr. 2007/08:67) samt skrivelse om Sveriges politik för global utveckling (skr. 2007/08:89).
Förutom den återrapportering som följer av förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag ska institutet återrapportera i enlighet med nedanstående återrapporteringskrav.
1 | Mål och återrapporteringskrav |
Forskning
Återrapportering
Nordiska Afrikainstitutet ska redovisa
- tematisk inriktning på den forskning som bedrivs vid institutet och hur dessa svarar mot de övergripande målen för Sveriges politik för global utveckling och Sveriges utvecklingssamarbete.
- forskningsresultat per tema i form av antal publikationer i egna och internationella tidskrifter/rapportserier/ förlag.
- åtgärder som institutet vidtagit för att säkra kvaliteten på forskningens resultat och för att verka som centralpunkt och katalysator för den nordiska Afrikaforskningen.
- åtgärder som institutet vidtagit för att främja samarbete och kontakter mellan nordiska och afrikanska forskare.
- hur institutet har spelat en aktiv roll och haft en rådgivande funktion när det gäller aktuella politiska frågor och forskning om Afrika.
- hur kontakter och samarbete med afrikanska forskare, forskningsorganisationer och universitet upprätthålls och utvecklas.
Kommunikation
Återrapportering
Nordiska Afrikainstitutet ska redovisa
- hur forskningsresultat och publicerade skrifter sprids, inklusive omfattning, kostnader och intäkter vilket gäller såväl kommersiell som övrig distribution.
- hur kontakter med massmedia upprätthålls kvantitativt och kvalitativt.
- hur kontakter och samarbete med de nordiska utrikesdepartementen och relevanta myndigheter upprätthålls och utvecklas.
- hur forskningsresultat kommuniceras till relevanta policyaktörer.
Bibliotek och dokumentationsprojektet
Återrapportering
Nordiska Afrikainstitutet ska redovisa
- i vilken omfattning litteratur och andra elektroniska och fysiska informationsbärare av relevans för forskning, studier och information om Afrika har bevakats, förvärvats samt tillgängliggjorts.
- hur biblioteket och dess publikationer har använts av relevanta intressegrupper, inklusive lån och förfrågningar från övriga Norden.
- hur de biblioteks- och informationstjänster som erbjuds via Internet och lokalt har utvecklats för att motsvara behoven hos användare i Norden.
Övriga mål och återrapporteringskrav
Nordiska Afrikainstitutets verksamhet ska till viss del vara efterfrågestyrd och finansieras genom uppdrag från bl.a. de nordiska biståndsmyndigheterna. Nordiska Afrikainstitutet ska redovisa genomförandet av eventuella uppdrag från bl.a. de nordiska biståndsmyndigheterna.
Prognoser
Nordiska Afrikainstitutet ska lämna utgiftsprognoser för anslaget för åren 2010-2014. Prognoserna ska lämnas senast den 25 februari och 29 juli. Prognoserna lämnas i Hermes enligt instruktion från ESV.
Prognoserna för prognostillfällena februari och juli ska liksom tidigare göras i utgiftstermer. Som en följd av övergången till en kostnadsmässig avräkning av förvaltningsutgifter ändras principerna
Prognosen ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle samt i förhållande till budgeten. De antaganden som ligger till grund för prognosen ska redovisas.
Därutöver ska institutet inkomma till regeringen med en detaljerad ekonomisk redovisning för kostnader och intäkter för 2008 och 2009. Denna redovisning ska ställas i relation till prognosen för 2010-2012 som också ska redogöras för på detaljerad nivå. En ekonomisk redovisning och detaljerade prognos av detta slag ska finnas tillgänglig inför de två tillfällen då Program- och Forskningsrådet möts.
Nordiska Afrikainstitutet ska rapportera statistik till Sida i enlighet med OECD:s biståndskommittés (DAC) direktiv. Sida kommer att meddela tidpunkter för rapportering.
2 | Organisationsstyrning |
Effektivitet och kvalitet i förvaltningen och verksamheten
Nordiska Afrikainstitutet ska
- bli mer mål- och resultatinriktat i genomförandet av institutets verksamhet, genom en tydlig återrapportering utifrån respektive verksamhetsmål och delmål.
- fortsatt öka antalet forskare i förhållande till andra personalkategorier.
- uppvisa fortsatta besparings- och rationaliseringsåtgärder för att uppnå ökad kostnadseffektivitet.
- fortsätta arbetet med att aktivt söka externa medel för forskningsprogram och forskningskonferenser i enlighet med institutets finansieringsplan daterad 2009-03-31.
3 | Uppdrag |
Särskilda uppdrag
Nordiska Afrikainstitutet ska inkomma till regeringen med ett förslag på uppdragsbeskrivning för en samlad vetenskaplig utvärdering av institutets produktion senast den 28 februari 2010.
FINANSIERING
4 | Anslag |
4.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
1:1 | Biståndsverksamhet (Ramanslag) |
| Disponeras av Nordiska Afrikainstitutet | 13 000 |
| ap.8 | Verksamhetsbidrag (ram) | 13 000 |
Villkor för anslag 1:1
ap.8 Verksamhetsbidrag
Verksamhetsbidraget till Nordiska Afrikainstitutet avser den nordiska samfinansierade verksamheten.
1:3 | Nordiska Afrikainstitutet (Ramanslag) |
| Disponeras av Nordiska Afrikainstitutet | 15 200 |
| ap.1 | Nordiska Afrikainstitutet (ram) | 15 200 |
Villkor för anslag 1:3
ap.1 Nordiska Afrikainstitutet
Nordiska Afrikainstitutet får med övriga nordiska länder träffa överenskommelser om bidrag till verksamheten. Myndigheten får disponera dessa bidrag.
4.3 | Finansiella villkor |
4.3.1 | Finansiella villkor för anslag/anslagsposter |
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2010 | Indrag av anslagsbelopp |
| 1:1 Biståndsverksamhet | |||
| ap.8 | 0 | 3 % | 0 |
| 1:3 Nordiska Afrikainstitutet | |||
| ap.1 | 456 | 3 % | 0 |
5 | Övriga villkor |
5.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl 20 § budgetlagen) | 2 000 |
| Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | 1 500 |
| Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) |
5.2 | Utbetalningsplan |
| Utbetalningsdatum | Belopp |
| 2010-01-25 | 1 267 |
| 2010-02-25 | 1 267 |
| 2010-03-25 | 1 267 |
| 2010-04-25 | 1 267 |
| 2010-05-25 | 1 267 |
| 2010-06-25 | 1 267 |
| 2010-07-25 | 1 267 |
| 2010-08-25 | 1 267 |
| 2010-09-25 | 1 267 |
| 2010-10-25 | 1 267 |
| 2010-11-25 | 1 267 |
| 2010-12-25 | 1 263 |
| Summa | 15 200 |
| 1:3 ap.1 | Nordiska Afrikainstitutet |
6 | Avgifter och bidrag |
6.1 | Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras |
| Verksamhet | +/- t.o.m. 2008 | +/- 2009 | Int. 2010 | Kost. 2010 | +/- 2010 | Ack. +/- utgå. 2010 |
| Uppdragsverksamhet | ||||||
| Publikationsverksamhet | 0 | 0 | 150 | 0 | 150 | 150 |
Villkor
Publikationsverksamhet
Budgeten för denna verksamhet avser endast intäkter.
6.3 | Ekonomiskt mål för avgiftsbelagd verksamhet |
Nordiska Afrikainstitutet får utan att uppnå full kostnadstäckning ta ut avgifter för publikationer som institutet ger ut samt för utredningar inom ramen för forskningsverksamheten.
6.4 | Villkor för avgiftsbelagd verksamhet |
Nordiska Afrikainstitutet får delfinansiera sin publikationsverksamhet med avgifter. Avgifternas storlek bestäms och får disponeras av myndigheten.
6.5 | Villkor för bidragsfinansierad verksamhet |
Nordiska Afrikainstitutet får ta emot bidrag från nationella och internationella finansiärer för sin verksamhet. Inkomsten disponeras av myndigheten. Nordiska Afrikainstitutet ska redovisa för vilka bidrag som erhållits och vad dessa medel använts till.
UNDANTAG FRÅN EKONOMIADMINISTRATIVA REGELVERKET
Med undantag från förordningen (1994:14) om statliga myndigheters betalningar och medelsförvaltning får Nordiska Afrikainstitutet inneha bankkonto i affärsbank för publikationsverksamheten. Eventuella räntetillgodohavanden får disponeras av institutet.
Nordiska Afrikainstitutet kompenseras inte för ingående mervärdesskatt enligt förordningen (2002:831) om myndigheters rätt till kompensation för ingående mervärdesskatt.