Regleringsbrev för budgetåret 2010 avseende Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF
Riksdagen har beslutat om
Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPFs verksamhet för budgetåret 2010
(prop. 2009/10:1, utg.omr. 06, bet. 2009/10:FöU1, rskr. 2009/10:104).
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2010 för Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF och nedan angivna anslag.
VERKSAMHET
1 | Mål och återrapporteringskrav |
Återrapportering
Återrapportering ska ske i enlighet med vad som framgår av direktivet Uppdrag att avveckla Statens räddningsverk, Krisberedskapsmyndigheten och Styrelsen för psykologiskt försvar (dir. 2008:58) samt av tilläggsdirektiv till uppdraget (dir 2009:111).
Prognoser
Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF ska redovisa prognoser för 2010-2014 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Prognoserna lämnas i Hermes enligt instruktion från Ekonomistyrningsverket
18 januari
25 februari.
FINANSIERING
4.1 | Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr) |
Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
2:8 | Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF (Ramanslag) |
| ap.1 | | Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF (ram) | | 94 000 |
| ap.3 | | Avv för S, K och S - del till utredn för avv av ITPS, GV och Nutek (AVNM) disp (ram) | | 1 000 |
| ap.2 | | Avv för S, K och S - del till Regeringskansliets disposition (ram) | | 0 |
Villkor för anslag 2:8
ap.1 Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF
Anslagsposten får användas för engångspremier till SPV för såväl särskilda pensionersättningar som pensionsersättningar.
Anslagsposten får inte användas till lön och sociala avgifter för avvecklaren.
ap.2 Avv för S, K och S - del till Regeringskansliets disposition
Anslagsposten får användas för engångspremier till SPV för såväl särskilda pensionersättningar som pensionsersättningar.
Anslagsposten får inte användas till lön och sociala avgifter för avvecklaren.
ap.3 Avv för S, K och S - del till utredn för avv av ITPS, GV och Nutek (AVNM) disp
Anslagsposten får användas enligt tilläggsdirektiv till Utredningen om avveckling av Institutet för tillväxtpolitiska studier, Glesbygdsverket och Verket för näringslivsutveckling (N2008:13).
4.3.1 | Finansiella villkor för anslag/anslagsposter |
Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2010 | Indrag av anslagsbelopp |
| 2:8 Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF |
| ap.1 | 2 850 | Allt | 0 |
| ap.2 | 0 | Allt | 0 |
| ap.3 | 0 | Allt | 0 |
Belopp angivna i tkr
Anslagssparandet prövas efter eventuell omfördelning av anslagssparande
4.3.2 | Omfördelning av anslagssparande |
Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
| Omfördelning från anslag/ap1 | Omfördelning till anslag/ap2 | Belopp (tkr) | Belopp andel (%) |
| 2:8 Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF |
| 2:8 ap.1 | 2:8 ap.2 | | 100 % |
1 Anslag och anslagsposter är angivna med 2009 års nomenklatur
2 Anslag och anslagsposter är angivna med 2010 års nomenklatur
| Låneram (enl 20 § budgetlagen) | 5 000 |
| Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) | |
Belopp angivna i tkr
UNDANTAG FRÅN EKONOMIADMINISTRATIVA REGELVERKET
Avvecklingsmyndigheten för SRV, KBM och SPF behöver inte lämna in resultatredovisning, finansieringsanalys eller sammanställning av väsentliga uppgifter i årsredovisingen enligt bestämmelser i förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag. I årsredovisningen ska dock en beskrivning av resultatet av verksamheten under den gångna perioden lämnas liksom en detaljerad särredovisning av kostnaderna för avveckling och hur de finansierats samt hur övertalig personal respektive tillgångar och skulder omhändertagits.
Intäkter av realisationsvinst från försäljning av inventarier och utrustning, inklusive ränta, ska betalas in på inkomsttitel 2811 Övriga kostnader av statens verksamhet.
ÖVRIGA BESTÄMMELSER
Årsredovisningen för myndigheten ska lämnas senast 30 juni 2010, d.v.s. 2 månader efter det att avvecklingsmyndigheten har upphört.
Av not till årsredovisningen ska framgå eventuella åtaganden för pensionsersättningar som kan börja betalas ut efter det att avvecklingsmyndigheten har upphört. Myndigheten ska på lämpligt sätt redovisa vilken personal som berörs.
På regeringens vägnar
Sten Tolgfors
Ann-Christin Olldén
Kopia till
Riksdagens försvarsutskott
Riksrevisionen
Statsrådsberedningen/SAM
Statsrådsberedningen/REV
Försvarsdepartementet/EPS, MIL
Finansdepartementet/BA, ESA
Förvaltningsavdelningen/RK Ekonomi
Näringsdepartementet/KLS B
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap
Ekonomistyrningsverket
Kammarkollegiet