2017 Revisorsnämnden

Box 24014
10450 Stockholm
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2017 för Revisorsnämnden.
VERKSAMHET
1 | Mål och återrapporteringskrav |
Återrapporteringskrav
Tillsyn
Revisorsnämnden ska redovisa det totala antalet öppna tillsynsärenden vid årets slut, fördelade på disciplinärenden och övriga tillsynsärenden.
Revisorsnämnden ska särskilt redovisa hur många disciplinärenden som har inletts och avgjorts under året. Myndigheten ska även redogöra för utgången i de disciplinärenden som avgjorts under året.
Revisorsnämnden ska redogöra för övergripande slutsatser som dragits av tillsynsverksamheten.
Examinationsverksamhet
Revisorsnämnden ska redovisa hur många gånger prov för revisorsexamen anordnats under året, hur många kvinnor och män som har deltagit i proven och hur många kvinnor och män som har erhållit godkänt resultat.
Beslut om auktorisation, godkännande och registrering
Revisorsnämnden ska redovisa antalet inkomna ansökningar och beslut om auktorisation, godkännande och registrering. Vidare ska myndigheten redovisa antalet auktoriserade respektive godkända revisorer i slutet av året. Redovisningen ska fördelas på kvinnor och män.
Internationella kontakter
Revisorsnämnden ska redovisa hur myndigheten följt och medverkat till den internationella utvecklingen inom revisorsområdet, särskilt rörande EU:s arbete och samarbetet med de nordiska länderna.
Övriga mål och återrapporteringskrav
Revisorsnämnden ska:
- Vid utformningen av föreskrifter och allmänna råd beakta att myndigheten ska bidra till regeringens mål att minska de administrativa kostnaderna för företagen.
- Verka för att öka medvetenheten hos revisorer om behovet av att uppmärksamma och anmäla misstänkt korruptionsbrottslighet.
- Redogöra för sådant samarbete med andra myndigheter som har till syfte att motverka ekonomisk brottslighet.
Budgetutfall och prognoser
Revisorsnämnden ska redovisa utfall i förhållande till beräknad budget för den avgiftsbelagda verksamheten 2017 samt kommentera och förklara väsentliga avvikelser mellan budget och utfall. Vidare ska myndigheten i särskild ordning lämna prognoser över intäkter och kostnader för 2017 och 2018 till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 7 augusti och den 6 november 2017.
3 | Uppdrag |
Åtagande om handläggningstider
Revisorsnämnden ska utforma och offentliggöra ett åtagande som ger tydlig och relevant information om myndighetens handläggningstider avseende disciplinärenden och förhandsbesked samt ärenden rörande auktorisation, godkännande och registrering. Nämnden ska redovisa hur åtagandet har uppfyllts till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) i samband med årsredovisningen.
Moderna beredskapsjobb
Myndigheterna ska bidra till regeringens satsning på moderna beredskapsjobb i staten som införs successivt fr.o.m. 2017 och som syftar till att sysselsätta minst 5 000 personer 2020. För 2017 bör omfattningen uppgå till minst 500 personer. Myndigheterna ska eftersträva att anställa personer som står långt från arbetsmarknaden inklusive nyanlända för att utföra enklare arbetsuppgifter vid myndigheten. Revisorsnämnden ska lämna in en redovisning till Statskontoret senast den 1 augusti 2017 enligt instruktion från Statskontoret.
Regelverket och ersättningen för de moderna beredskapsjobben ska motsvara de villkor som gäller för den subventionerade anställningsformen extratjänster, som handläggs och betalas ut av Arbetsförmedlingen. Arbetsförmedlingen och Arbetsgivarverket har i uppdrag att bistå med stöd till myndigheterna inom sina respektive ansvarsområden i detta arbete.
FINANSIERING
5 | Övriga villkor |
5.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl. 7 kap. 1 § budgetlagen) | 3 500 |
| Räntekontokredit (enl. 7 kap. 4 § budgetlagen) | 3 000 |
6 | Avgifter och bidrag |
6.1 | Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras |
| Verksamhet | +/- t.o.m. 2015 | +/- 2016 | Int. 2017 | Kost. 2017 | +/- 2017 | Ack. +/- utgå. 2017 |
| Offentligrättslig verksamhet | ||||||
| Auktorisation, godkännande, examination samt tillsyn över revisorer | 4 333 | 2 244 | 37 026 | 39 102 | -2 076 | 4 501 |
ÖVRIGA BESTÄMMELSER
Revisorsnämnden ska redovisa 25 000 kronor mot inkomsttitel 2811 Övriga inkomster av statens verksamhet för finansiering av den nationella digitala infrastrukturen.