2023 Brottsförebyggande rådet

Box 1386
111 93 Stockholm
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2023 för Brottsförebyggande rådet och nedan givna anslag.
VERKSAMHET
Brottsförebyggande rådets (Brå) huvudsakliga uppgifter framgår av förordningen (2016:1201) med instruktion för Brottsförebyggande rådet.
1
Mål och återrapporteringskrav
Informationssäkerhet
Brå ska övergripande redogöra för hur myndigheten arbetat för att stärka sin informationssäkerhet och för hur den planerar för att möta framtida behov.
3
Uppdrag
Brottslighet i skolmiljö – Brå ska utifrån befintliga data från Skolundersökningen om brott studera brottslighet i skolmiljön. I det ingår att beskriva utsatthet för brott i skolmiljö och hur den har utvecklats över tid samt i vilken utsträckning utsattheten för brott i skolmiljö överlappar med mobbning. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet, med kopia till Utbildningsdepartementet) senast den 1 februari 2024.
Plan för hur Brå ska stärkas och utvecklas – Brå tillförs i budgetpropositionen för 2023 medel för att myndigheten ska stärka och utveckla sin förmåga att bidra med kunskapsunderlag, utvärderingar, statistik och stöd för en mer kunskapsbaserad och effektiv kriminalpolitik. Förstärkningen avser 10 miljoner kronor 2023 och, under förutsättning att riksdagen anslår medel, 15 miljoner kronor 2024 och 45 miljoner kronor fr.o.m. 2025. Brå ska ta fram och redovisa en plan för hur dessa tillskott ska omhändertas och hur verksamheten ska dimensioneras utifrån de nya ekonomiska ramarna på ett effektivt sätt. Denna del av uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 juni 2023. För att regeringen ska kunna följa upp myndighetens verksamhet, de satsningar som görs och dess effekter ska Brå även redovisa hur myndighetens interna styrning, verksamhetsuppföljning och resultatredovisning ska utvecklas. Denna del av uppdraget avser hela myndighetens verksamhet och ska redovisas senast den 2 oktober 2023.
Möjliggörare för kriminella nätverk i legala strukturer – Brå ska studera vad möjliggörare eller insiders har för roll och funktion för brottslig verksamhet som begås av kriminella nätverk. Tidigare forskning och myndighetsrapporter har visat att aktörer inom kriminella nätverk använder möjliggörare eller insiders för att underlätta brottslighet, genomföra brott, undgå upptäckt, undgå eller reducera straffrättsliga påföljder eller andra sanktioner samt för att omsätta brottsvinster i legala sektorer. Det kan exempelvis handla om statligt eller kommunalt anställda, mäklare, revisorer, banktjänstemän eller advokater, som missbrukar sina uppdrag. I dagsläget saknas en djupare och bredare analys av möjliggöraren och insiderns roll och funktion för brottslig verksamhet som begås av kriminella nätverk. Studien ska fördjupa och komplettera bilden av svensk organiserad brottslighet. I uppdraget ingår att identifiera och lämna förslag på förebyggande och motverkande åtgärder. Brå ska inom ramen för uppdraget samråda med Polismyndigheten, Kriminalvården och Ekobrottsmyndigheten, vilka ska bistå Brå i datainsamlingen. Brå ska även vid behov samråda med andra relevanta aktörer. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 mars 2024.
Ökningen av skjutvapenvåld i Sverige – Brå har i tidigare studier lyft fram att normförskjutningar över tid i den kriminella miljön bidragit till ökningen av skjutvapenvåld i Sverige. Brå ska därför närmare undersöka hur dessa normförskjutningar kan kopplas till utvecklingen av konflikter mellan och inom kriminella nätverk. Brå ska i studien kartlägga utvecklingen av skjutvapenvåldet i Sverige sedan mitten av 00-talet då ökningen startade. Fokus ska vara att kartlägga trendbrott, bland annat för att identifiera dåd som kan ha bidragit till att våldsanvändningen ökat eller ändrat karaktär, och att analysera vilka faktorer som kan ha haft betydelse för normförskjutningen inom den kriminella miljön. Brå ska även föreslå åtgärder som kan bidra till att bryta den negativa utvecklingen av skjutvapenvåldet. Brå ska inom ramen för uppdraget samråda med Polismyndigheten, vilken ska bistå Brå i datainsamlingen. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 september 2024.
Statistik utsatta områden – Brå ska producera statistik över utsatthet för brott, trygghet och förtroende för rättsväsendet i utsatta områden. Brå ska utveckla redovisningen av statistiken och statistikens användbarhet. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 31 oktober 2023.
Bedömningar av verksamhetsvolymer i brottmålsprocessen – Brå ska tillsammans med Polismyndigheten, Åklagarmyndigheten, Domstolsverket och Kriminalvården fortsätta arbetet med att bedöma framtida verksamhetsvolymer i brottmålsprocessen. Arbetet ska bedrivas med utgångspunkt i det uppdrag som gavs till myndigheterna i oktober 2019 (Ju2019/01057). Myndigheterna ska gemensamt redovisa sina resultat till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 mars 2024.
Prognoser – Brå ska redovisa prognoser för 2023–2026 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Prognoserna lämnas i informationssystemet Hermes senast den 6 februari, 25 april, 28 juli och 23 oktober.
Pågående uppdrag
Forskning om socioekonomiska faktorer och brott – Brå fick i regleringsbrevet för 2022 i uppdrag att göra en kunskapssammanställning av svensk och internationell forskning om socioekonomiska faktorers betydelse för brottslighet. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 mars 2023.
Bedömningar av verksamhetsvolymer i rättskedjan – Det uppdrag som gavs i regleringsbrevet för 2022 ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 mars 2023.
Sprida strategin bakom Sluta skjut – Brå ska, tillsammans med Polismyndigheten och Kriminalvården, fortsätta arbetet med att sprida strategin bakom Sluta skjut till fler orter i Sverige i enlighet med det uppdrag som gavs till myndigheterna i september 2021 (Ju2021/03330). Arbetet under 2022 ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 mars 2023 och en slutredovisning ska lämnas senast den 1 mars 2024.
Utvärdering av satsningen på 10 000 fler polisanställda – Brå ska följa upp resursanvändningen inom Polismyndigheten och analysera resultatet av anslagshöjningarna till myndigheten som syftar till att utöka antalet anställda med 10 000 under perioden 2016–2024. Uppdraget ska delredovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 24 mars 2023 och den 18 oktober 2024. Uppdraget ska slutredovisas senast den 27 mars 2026 (Ju2021/02238).
Kvalitetsgranskning av statistiken över anmälda misshandelsbrott – Brå har i uppdrag att göra en fördjupad kvalitetsgranskning av anmälda misshandelsbrott för åren 2019–2021. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 31 mars 2023 (Ju2021/03614).
Ett kunskapslyft för barns rättigheter – Brå ingår i kunskapslyftet för barnets rättigheter. Brå ska redovisa uppdraget till Regeringskansliet (Justitiedepartementet med kopia till Socialdepartementet) senast den 31 mars 2023.
Praktik för nyanlända arbetssökande och personer med funktionsnedsättning – Uppdragen ska redovisas till Statskontoret senast den 1 april 2023 samt den 15 februari 2024 (Fi2018/01701, A2018/00925, Fi2020/04960, A2020/02583).
Grov fridskränkning – Brå fick i regleringsbrevet för 2022 i uppdrag att följa upp brottet grov fridskränkning. Uppdraget finansieras med 1 000 000 kronor från anslag 3:1 Särskilda jämställdhetsåtgärder inom UO13 för 2023. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet, med kopia till Arbetsmarknadsdepartementet) senast den 15 juni 2023.
Studie över hur barn och unga involveras i kriminella nätverk – Brå har i uppdrag att studera hur barn och unga involveras i och utnyttjas av kriminella nätverk. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 november 2023 (Ju2022/01405).
Politikernas trygghetsundersökning – Brå har i uppdrag att kartlägga omfattningen och konsekvenserna av trakasserier, hot och våld mot politiskt förtroendevalda under valåret 2022. Uppdraget finansieras med 950 000 kronor från anslag 3:1 Särskilda jämställdhetsåtgärder inom UO13 för 2023. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet, med kopia till Arbetsmarknadsdepartementet och Kulturdepartementet) senast den 10 november 2023 (Ju2022/01128).
Stärka skolans förebyggande arbete mot våldsbejakande extremism – Brå har i uppdrag att ta fram ett metodstöd för att hantera och utreda oro för våldsbejakande extremism samt ett informationsmaterial om våldbejakande extremism och radikaliserings- och rekryteringsprocesser. Metodstödet och informationsmaterialet ska vara särskilt anpassat för att kunna användas inom skolväsendet. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 1 december 2023 (Ju2022/02222).
Kartläggning av grövre våldsbrott i skolan – Brå har i uppdrag att genomföra en kartläggning av omfattningen och utvecklingen av grövre våldsbrott i skolan. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 27 mars 2024 (Ju2022/02223).
Hatbrott mot samer – Brå har i uppdrag att göra en fördjupad studie av hatbrott mot samer. Uppdraget finansieras med 1 200 000 kronor från anslag 2:2 Åtgärder mot diskriminering och rasism m.m., anslagsposten 10 inom UO13 för 2023. Den totala kostnaden för att genomföra uppdraget beräknas till 1 700 000 kronor och finansieras från samma anslag. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Arbetsmarknadsdepartementet med kopia till Justitiedepartementet och Forum för levande historia) senast den 29 april 2024 (Ju2022/02216).
Brott i nära relationer – Brå fick i regleringsbrevet för 2022 i uppdrag att genomföra en nationell kartläggning av brott i nära relationer. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 15 maj 2024.
Utveckla stödet till kommuner med utsatta områden – Brå har i uppdrag att utveckla stödet till kommuner med utsatta områden. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Justitiedepartementet) senast den 10 juni 2024 (Ju2022/01000).
FINANSIERING
4
Anslag
4.1
Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)
Utgiftsområde 4 Rättsväsendet
1:7
Brottsförebyggande rådet (Ramanslag)
| Disponeras av Brottsförebyggande rådet | 231 644 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.1 | Brottsförebyggande rådet (ram) | 191 644 |
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.2 | Nationellt centrum mot våldsbejakande extremism (ram) | 40 000 |
Villkor för anslag 1:7
ap.1 Brottsförebyggande rådet
Anslagsposten får användas för Brottsförebyggande rådets förvaltningsutgifter.
ap.2 Nationellt centrum mot våldsbejakande extremism
Anslagsposten får användas för utgifter för verksamheten vid ett nationellt centrum mot våldsbejakande extremism och för bidrag till projekt eller verksamhet som bedrivs utanför myndigheten som syftar till att stärka och utveckla det förebyggande arbetet mot våldsbejakande extremism.
1:14
Bidrag till lokalt brottsförebyggande arbete (Ramanslag)
| Disponeras av Brottsförebyggande rådet | 64 157 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.1 | Bidrag till lokalt brottsförebyggande arbete (ram) | 64 157 |
| Disponeras av Länsstyrelsen i Örebro län | 36 000 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.2 | Regional samordning av brottsförebyggande arbete (ram) | 36 000 |
Villkor för anslag 1:14
ap.1 Bidrag till lokalt brottsförebyggande arbete
1. Anslagsposten får användas för att stärka och utveckla det lokala brottsförebyggande arbetet.
2. Högst 10 000 000 kronor får användas i enlighet med förordningen (2019:1282) om statsbidrag för förebyggande arbete mot våldsbejakande extremism.
3. Högst 26 000 000 kronor får användas i enlighet med förordningen om statsbidrag till kommuner för brottsförebyggande åtgärder.n. Av dessa får högst 2 000 000 kronor användas för kostnader för Brås administration av bidraget.
ap.2 Regional samordning av brottsförebyggande arbete
Anslagsposten får användas av Länsstyrelsen i Örebro län för vidare fördelning till länsstyrelserna för finansiering av brottsförebyggande arbete i enlighet med förordningen (2016:1258) om regional samordning av brottsförebyggande arbete.
4.3
Finansiella villkor
4.3.1
Finansiella villkor för anslag/anslagsposter
Utgiftsområde 4 Rättsväsendet
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2023 | Indrag av anslagsbelopp |
|---|---|---|---|
| 1:7 Brottsförebyggande rådet | |||
| ap.1 | 5 749 | 3 % | 0 |
| ap.2 | 1 200 | 3 % | 0 |
| 1:14 Bidrag till lokalt brottsförebyggande arbete | |||
| ap.1 | 0 | Inget | 0 |
| ap.2 | 0 | Inget | 0 |
5
Övriga villkor
5.1
Låneramar och krediter
| Låneram för verksamhetsinvesteringar | 17 000 |
| Räntekontokredit | 8 500 |
5.2
Utbetalningsplan
| Utbetalningsdatum | Belopp |
|---|---|
| 2023-01-25 | 19 303 |
| 2023-02-25 | 19 303 |
| 2023-03-25 | 19 303 |
| 2023-04-25 | 19 303 |
| 2023-05-25 | 19 303 |
| 2023-06-25 | 19 303 |
| 2023-07-25 | 19 303 |
| 2023-08-25 | 19 303 |
| 2023-09-25 | 19 303 |
| 2023-10-25 | 19 303 |
| 2023-11-25 | 19 303 |
| 2023-12-25 | 19 311 |
| Summa | 231 644 |
| 1:7 ap.1 | Brottsförebyggande rådet |
| 1:7 ap.2 | Nationellt centrum mot våldsbejakande extremism |
6
Avgifter och bidrag
6.5
Villkor för bidragsfinansierad verksamhet
Brå får ta emot och disponera medel från statliga, utländska och internationella organ samt från organisationer och företag för finansiering av projekt som är av gemensamt intresse.
Oavsett om sådana intressenter avser att delta i ett projekt eller endast lämna finansiellt stöd ska Brå ensamt besluta om projektets mål, hur det ska genomföras och hur Brå ska redovisa projektet.