2025 Finansdepartementet

Box 2218
103 15 Stockholm
Med ändring av regeringens beslut den 19 december 2024 och 22 maj 2025 beslutar regeringen att följande ska gälla under budgetåret 2025 för nedan angivna anslag. Ändringen innebär att medel och anslagskredit omdisponeras mellan anslagsposter för att möjliggöra betalning av Sveriges avgift till Europeiska unionen.
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2025 för nedan angivna anslag.
FINANSIERING
4
Anslag
4.1
Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)
Utgiftsområde 27 Avgiften till Europeiska unionen
1:1
Avgiften till Europeiska unionen (Ramanslag)
| Disponeras av Kammarkollegiet | 29 468 634 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.1 | Avgift baserad på bruttonationalinkomsten (ram) | 29 468 634 |
| Disponeras av Tullverket | 7 168 724 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.3 | Tullavgift (ram) | 7 168 724 |
| Disponeras av Skatteverket | 8 542 475 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.7 | Mervärdesskattebaserad avgift (ram) | 8 542 475 |
| Disponeras av Naturvårdsverket | 2 582 078 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.2 | Avgift baserad på icke materialåtervunnen plast (ram) | 2 582 078 |
Villkor för anslag 1:1
ap.1 Avgift baserad på bruttonationalinkomsten
Anslagsposten får användas för att finansiera de delar av Sveriges avgift till EU-budgeten som är baserade på bruttonationalinkomsten (BNI), dvs. den BNI-baserade avgift som avses i artikel 2.1 d i rådets beslut (EU, Euratom) 2020/2053 av den 14 december 2020 om systemet för Europeiska unionens egna medel och om upphävande av 2014/335/EU, Euratom.
Anslagsposten får också användas för att reglera den justering av den BNI-baserade avgiften som avses i artikel 10 b.4 i rådets förordning (EU, Euratom) nr 609/2014 av den 26 maj 2014 om metoder och förfaranden för tillhandahållande av traditionella, momsbaserade egna medel samt åtgärder för att möta likviditetskrav (omarbetning), och som ska vara Europeiska kommissionen tillhanda den första arbetsdagen i juni året efter det år då de uppgifter som legat till grund för justeringarna lämnades in. Utbetalning får ske efter särskild instruktion från Riksgäldskontoret.
Kammarkollegiet ska informera Regeringskansliet (Finansdepartementet) om prognosen för den BNI-baserade avgiften förväntas överstiga tilldelade anslagsmedel så snart detta är känt.
ap.2 Avgift baserad på icke materialåtervunnen plast
Anslagsposten får användas för att finansiera den del av Sveriges avgift till EU-budgeten som avser avgiften baserad på icke materialåtervunnen plast enligt artikel 2.1 c i rådets beslut 2020/2053.
Naturvårdsverket ska informera Regeringskansliet (Finansdepartementet) om prognosen för avgiften som baseras på icke-materialåtervunnen plast förväntas överstiga tilldelade anslagsmedel så snart detta är känt.
Det riksdagsbundna målet för den svenska budgetpolitiken i EU innebär bl.a. att Sverige ska verka för en effektiv och återhållsam budgetpolitik inom EU samt för en kostnadseffektiv användning av EU:s budgetmedel (prop. 1994/95:40, bet. 1994/95:FiU5, rskr. 1994/95:67). I statens verksamhet ska vidare hög effektivitet eftersträvas och god hushållning iakttas (1 kap. 3 § budgetlagen [2011:203]). Detta bör beaktas vid myndighetens val och tillämpning av metod för beräkning av Sveriges icke materialåtervunna plastavfall.
ap.3 Tullavgift
Anslagsposten får användas för att finansiera den del av Sveriges avgift till EU-budgeten som avser tullar enligt artikel 2.1 a i rådets beslut 2020/2053. Uppburna tullmedel ska redovisas mot inkomsttitel 9471 Tullmedel.
Tullverket ska informera Regeringskansliet (Finansdepartementet) om prognosen för tullavgiften förväntas överstiga tilldelade anslagsmedel så snart detta är känt.
ap.7 Mervärdesskattebaserad avgift
Anslagsposten får användas för att finansiera den del av Sveriges avgift till EU-budgeten som avser den mervärdesskattebaserade avgiften enligt artikel 2.1 b i rådets beslut 2020/2053.
Skatteverket ska informera Regeringskansliet (Finansdepartementet) om prognosen för den mervärdesskattebaserade avgiften förväntas överstiga tilldelade anslagsmedel så snart detta är känt.
4.3
Finansiella villkor
4.3.1
Finansiella villkor för anslag/anslagsposter
Utgiftsområde 27 Avgiften till Europeiska unionen
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2025 | Indrag av anslagsbelopp |
|---|---|---|---|
| 1:1 Avgiften till Europeiska unionen | |||
| ap.1 | 2 946 863 | Inget | 0 |
| ap.2 | 258 208 | Inget | 0 |
| ap.3 | 716 872 | Inget | 0 |
| ap.7 | 854 248 | Inget | 0 |