2025 Statens försvarshistoriska museer

Box 14095
104 41 Stockholm
Med ändring av regeringens beslut den 16 december 2024 och den 28 augusti 2025 beslutar regeringen att följande ska gälla under budgetåret 2025 för Statens försvarshistoriska museer. Ändringen innebär att myndigheten medges undantag från det ekonomiadministrativa regelverket.
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2025 för Statens försvarshistoriska museer.
VERKSAMHET
1
Mål och återrapporteringskrav
Publik och tillgänglighet
Statens försvarshistoriska museer ska redovisa
- den verksamhet som svarar mot den unga publikens behov samt insatser för att öka den unga publiken,
- de åtgärder som vidtagits för att öka tillgängligheten för personer med funktionsnedsättning, och
- förändringar i besöksutvecklingen i förhållande till tidigare år.
Lokalkostnader
Statens försvarshistoriska museer ska specificera myndighetens totala lokalkostnader för 2025 enligt följande:
- hyra
- el och uppvärmning
- reparationer och underhåll
- övriga driftskostnader.
Om myndigheten har fler än en hyresvärd ska kostnaderna fördelas per hyresvärd.
Sponsringsintäkter
Statens försvarshistoriska museer ska särredovisa eventuella sponsrings-
intäkter i not till resultaträkningen.
Bidragsintäkter
Statens försvarshistoriska museer ska särredovisa fördelningen av eventuella bidragsintäkter mellan statliga bidrag, icke-statliga bidrag respektive bidrag från mellanstatliga organ i not till resultaträkningen.
Statsbidrag till försvarshistoriska museiverksamheter
Statens försvarshistoriska museer ska i årsredovisningen redovisa hur bidrag enligt förordningen (2013:1007) om statsbidrag till försvarshistoriska museiverksamheter har använts. Av redovisningen ska framgå hur bidragen har fördelats mellan olika museiverksamheter och ändamål.
Medverkans- och utställningsersättning
Statens försvarshistoriska museer ska särskilt redovisa utbetalda ersättningar till upphovspersoner som har gjorts i enlighet med avtalet om upphovspersoners rätt till medverkans- och utställningsersättning (MU-avtalet).
Bevara och tillgängliggöra kulturarvet genom digitisering och digitalisering
Syftet med digitisering och digitalisering är att kulturarvet ska tillgängliggöras för fler samtidigt som det är viktigt att ur beredskapssynpunkt trygga samlingarnas fortlevnad. Statens försvarshistoriska museer ska redovisa resultatet av arbetet med digitisering och digitalisering av myndighetens samlingar. Av redovisningen ska framgå dels samlingarnas storlek, inklusive årets tillväxt, dels hur stort antal i och hur stor andel av samlingarna som är digital. Det ska också framgå hur stor andel av samlingarna som är digitalt tillgänglig. Av redovisningen ska det dessutom framgå vilka delar av resultatet som härrör från den medelsförstärkning som myndigheten har tilldelats. Myndigheten ska också redovisa vilka kostnader myndigheten har haft för arbetet med digitisering och digitalisering.
Breddad finansiering
Statens försvarshistoriska museer ska redovisa hur myndigheten arbetar för att bredda finansieringen av verksamheten.
2
Organisationsstyrning
Avveckling samt överföring av uppgifter
Statens försvarshistoriska museer ska överföra de uppgifter som regeringen beslutat den 3 juli 2025 (Ku2025/00760) till Statens maritima och transporthistoriska museer den 1 januari 2026. Statens försvarshistoriska museer ska vidta nödvändiga avvecklingsåtgärder så att myndigheten kan upphöra den 31 december 2025.
Statens försvarshistoriska museer ska senast den 15 oktober 2025 till Regeringskansliet (Kulturdepartementet) redovisa hur avvecklingsarbetet fortskrider, bl.a. med avseende på personalsituation, lokalfrågor, arkivfrågor och resursåtgång. Redovisningen ska omfatta dels en redovisning av ställningen på räntekontot respektive övriga tillgångar och skulder, dels en bedömning av det underskott alternativt överskott från den avgiftsfinansierade verksamheten som beräknas föras över till Statens maritima och transporthistoriska museer den 1 januari 2026.
Avtal kopplade till uppgifter, som fr.o.m. den 1 januari 2026 ska utföras av Statens maritima och transporthistoriska museer, ska överföras till Statens maritima och transporthistoriska museer. Övriga gällande avtal ska omförhandlas med beaktande av affärsmässighet samt juridisk och verksamhetsmässig kompetens.
Överlåtelse av Statens försvarshistoriska museers tillgångar och skulder till Statens maritima och transporthistoriska museer ska ske till bokfört värde enligt 5 kap. 5 och 8 §§ förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag. Statens försvarshistoriska museer har ansvaret för sina tillgångar och skulder t.o.m. den 31 december 2025, och Statens maritima och transporthistoriska museer övertar ansvaret fr.o.m. den 1 januari 2026.
Organisationsförändringen genomförs med förbehåll för riksdagens godkännande i nödvändiga delar.
3
Uppdrag
Prognoser 2025–2028
Myndigheten ska redovisa prognoser för 2025–2028 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. Av kommentarerna ska det framgå vilka antaganden som använts i prognosen samt eventuella osäkerhetsfaktorer och hur detta påverkat prognosen. Vid väsentliga prognosavvikelser ska myndigheten även ange vilka åtgärder som vidtagits eller planeras att vidtas för att verksamheten ska bedrivas inom ramen för tilldelade medel. Prognoserna lämnas i informationssystemet Hermes senast den
- 3 februari,
- 25 april,
- 25 juli, och
- 20 oktober.
Tidigare givna uppdrag i regleringsbrev eller särskilda regeringsbeslut
| Uppdrag | Beslut om uppdraget | Redovisningstidpunkt |
| Uppdrag att redovisa utvecklingen av arbetet med att utvidga målgrupper och nå nya besökare | Ku2022/01891 | Redovisning till Regeringskansliet (Kulturdepartementet) senast den 22 februari 2025 |
| Uppdrag att förbereda och genomföra inordnandet av Fredsarkivet i myndighetens verksamhet | Ku2024/01111 | Redovisning till Regeringskansliet (Kulturdepartementet) senast den 1 september 2025 |
| Uppdrag att lämna förslag om organisationsförändring | Ku2024/01225 | Redovisning till Regeringskansliet (Kulturdepartementet) senast den 25 mars 2025 |
FINANSIERING
4
Anslag
4.1
Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)
Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
8:1
Centrala museer: Myndigheter (Ramanslag)
| Disponeras av Statens försvarshistoriska museer | 168 590 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.9 | Statens försvarshistoriska museer (ram) | 168 590 |
Villkor för anslag 8:1
ap.9 Statens försvarshistoriska museer
Anslagsposten får användas för Statens försvarshistoriska museers förvaltningsutgifter.
Av anslagsposten ska minst 35 000 000 kronor användas för bidragsgivning enligt förordningen (2013:1007) om statsbidrag till försvarshistoriska museiverksamheter samt till kostnader vid Statens försvarshistoriska museer som är förenade med upprätthållande av dessa verksamheter. Av dessa medel ska högst 5 000 000 kronor användas till magasinslokaler för den nationella fordonssamling som visas och handhas av försvarsfordonsmuseet Arsenalen i Strängnäs.
Förvaltningsanslaget ska inte belastas med avsättningar för omstruktureringar som finns kvar i årsredovisningen för 2025 och som ska regleras perioden efter den 31 december 2025.
Anslagsposten får även användas för att betala en engångspremie till Statens tjänstepensionsverk avseende kostnaden för pensionsersättning.
4.3
Finansiella villkor
4.3.1
Finansiella villkor för anslag/anslagsposter
Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2025 | Indrag av anslagsbelopp |
|---|---|---|---|
| 8:1 Centrala museer: Myndigheter | |||
| ap.9 | 0 | 3 % | 0 |
5
Övriga villkor
5.1
Låneramar och krediter
| Låneram för verksamhetsinvesteringar | 30 000 |
| Räntekontokredit | 14 000 |
5.2
Utbetalningsplan
| Utbetalningsdatum | Belopp |
|---|---|
| 2025-01-25 | 42 148 |
| 2025-04-25 | 42 148 |
| 2025-07-25 | 42 148 |
| 2025-10-25 | 42 146 |
| Summa | 168 590 |
| 8:1 ap.9 | Statens försvarshistoriska museer |
6
Avgifter och bidrag
6.1
Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras
| Verksamhet | +/- t.o.m. 2023 | +/- 2024 | Int. 2025 | Kost. 2025 | +/- 2025 | Ack. +/- utgå. 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Verksamhet med full kostnadstäckning | ||||||
| Försäljning av varor | -152 | -100 | 3 600 | 3 550 | 50 | -202 |
| Undersökningar, utredningar och andra tjänster | -294 | 600 | 3 000 | 2 950 | 50 | 356 |
| Summa | -446 | 500 | 6 600 | 6 500 | 100 | 154 |
| Övrig avgiftsbelagd verksamhet | ||||||
| Entréer och visningar | 0 | 0 | 13 300 | 0 | 13 300 | 13 300 |
| Övrigt | 0 | 0 | 6 000 | 0 | 6 000 | 6 000 |
| Summa | 0 | 0 | 19 300 | 0 | 19 300 | 19 300 |
UNDANTAG FRÅN EKONOMIADMINISTRATIVA REGELVERKET
Med anledning av att Statens försvarshistoriska museer avvecklas som myndighet och upphör den 31 december 2025 och att samtliga uppgifter inordnas i Statens maritima och transporthistoriska museer den 1 januari 2026 medges undantag från att lämna uppgifter till Ekonomistyrningsverkets ekonomiadministrativa uppföljning avseende budgetåret 2025.