2005 Livsmedelsverket
|
| Regleringsbrev för budgetåret 2005 avseende Livsmedelsverket |
Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2005 för Livsmedelsverket och nedan angivna anslag.
| 1 | VERKSAMHET |
Livsmedelsverkets verksamhet återfinns inom följande politikområde med tillhörande verksamhetsområde och verksamhetsgrenar.
| Politikområde | Verksamhetsområde | Verksamhetsgren |
| Livsmedelspolitik | Säkra livsmedel | Regelarbete |
| Tillsyn | ||
| Information och nutrition | ||
| Kunskapsuppbyggnad |
| 1.1 | Verksamhetsstyrning |
En ekologiskt, ekonomiskt och socialt hållbar livsmedelsproduktion som speglar konsumenternas efterfrågan.
Målet är att alla livsmedel skall vara säkra och att konsumenterna skall ha tillräcklig kunskap om mat och matvanors betydelse för att kunna göra medvetna val.
En översiktlig bedömning av hur säkra livsmedlen i Sverige är.
En översiktlig bedömning av matvanorna i Sverige.
Ett tydligt och enkelt regelverk på livsmedelsområdet som är anpassat till små och stora företags olika förutsättningar.
Att bistå regeringen med underlag, utredningar, analyser och annat stöd i arbetet med livsmedelsfrågor inom EU och i andra internationella fora.
En redovisning av viktigare insatser på området.
En redovisning av de särskilda insatser som gjorts för att förenkla och modernisera regelverket.
En redovisning av vilka insatser som gjorts för att ta hänsyn till de särskilda förhållanden som gäller för små företag.
En effektiv och likvärdig livsmedelstillsyn i hela landet.
Ett effektivt stöd till och uppföljning av lokala och regionala tillsynsmyndigheter.
En effektiv operativ tillsyn.
En motiverad bedömning av hur tillsynen i Sverige fungerar samt hur effektiv den är.
En redovisning av utnyttjandet från lokala och regionala tillsynsmyndigheter av Livsmedelsverkets stöd och dess effekter.
En redovisning av kostnaderna och effekterna av den egna operativa tillsynen.
Den genomsnittliga kostnaden i jämförelse med minst föregående år för köttbesiktning, inspektioner av anläggningar och stickprov i kontrollen av bekämpningsmedel och restsubstanser.
En redovisning av genomförda insatser med anledning av genomförandet av EG:s hygien- och kontrollförordningar.
En redovisning av genomförda insatser inom området kontroll av GMO-livsmedel och märkningen av dessa.
En redovisning av genomförda insatser inom området kontroll av dricksvatten.
Ett litet antal sjukdomsfall orsakade av dålig hantering av livsmedel.
Bra matvanor och god nutritionsstatus i hela befolkningen, särskilt hos barn och ungdomar.
En redovisning av vidtagna åtgärder för att uppnå målen samt en bedömning av hur väl de uppfylls med hjälp av indikatorerna för det övergripande målet för folkhälsan samt för relevanta delmål.
En redovisning av vilka åtgärder som vidtagits för att sprida kunskap om sambandet mellan mat, hälsa och miljö.
En redovisning av insatser som vidtagits för att öka barns och ungdomars kunskaper om god och säker mat så att de kan göra medvetna val.
En redovisning av övriga viktigare insatser som gjorts inom verksamhetsgrenen.
Naturvetenskapliga studier, kostvaneundersökningar och vid behov samhällsekonomiska analyser av god kvalitet och hög relevans med direkt koppling till Livsmedelsverkets regelarbete, livsmedelstillsyn och informationsverksamhet.
Att följa utvecklingen inom Livsmedelsverkets ansvarsområde.
En redogörelse för viktigare insatser på området.
En redovisning av hur man säkerställt att insatserna inom verksamhetsgrenen gett kompetent stöd i tillräcklig omfattning till Livsmedelsverkets övriga verksamhetsgrenar.
| 1.2 | Övriga mål och återrapporteringskrav |
Livsmedelsverket skall medverka till att uppfylla målet för politiken för global utveckling: att bidra till en rättvis och hållbar global utveckling (prop. 2002/03:122, bet. 2003/04:UU3, rskr. 2003/04:112).
Inför regeringens resultatskrivelse till riksdagen 2006 skall Livsmedelsverket rapportera till regeringen senast den 31 december 2005 om den verksamhet som genomförts inom ramen för den samlade politiken för global utveckling sedan föregående rapportering.
Mål för verksamhet inom verksamhetområdet Svåra påfrestningar inom politikområdet Skydd och beredskap för olyckor och svåra påfrestningar.
Målet är att inom ramen för samverkansområdena Teknisk infrastruktur och Spridning av allvarliga smittämnen, giftiga kemikalier och radioaktiva ämnen minska risken för och konsekvenserna av svåra påfrestningar på samhället i fred. Om en sådan påfrestning skulle inträffa skall människors liv, personliga säkerhet och hälsa tryggas samt skador på egendom eller i miljö hindras eller begränsas.
Inom ramen för myndighetens uppgifter inom samverkansområdena Teknisk infrastruktur samt Spridning av allvarliga smittämnen, giftiga kemikalier och radioaktiva ämnen skall myndigheten redovisa en bedömning av förmågan vid svåra påfrestningar på samhället i fred samt en analys av prestationernas effekter på beredskapen och hur de har bidragit till att uppfylla målen. Väsentliga avvikelser från inriktning och planerad verksamhet skall redovisas.
Livsmedelsverket skall också redovisa de förhållanden och gränssättande faktorer i sin verksamhet eller inom sitt ansvarsområde som allvarligt utgör en begränsning av samhällets förmåga vid ett väpnat angrepp eller vid svåra påfrestningar på samhället i fred.
Livsmedelsverket skall i sitt arbete ha ett jämställdhetsperspektiv. Beslut som rör individer skall prövas ur ett jämställdhetsperspektiv och konsekvenser av besluten skall analyseras för såväl kvinnor som för män. Livsmedelsverket skall dessutom fortsatt arbeta med att förverkliga de specifika mål som utarbetats tidigare år för att jämställdhetsperspektivet skall genomsyra verksamheten.
Livsmedelsverket skall redogöra för vilka åtgärder som vidtagits under året för att nå de jämställdhetsmål som utarbetats samt hur man planerar att fortsatt arbeta med jämställdhetsperspektivet.
Livsmedelsverket skall redovisa utgiftsprognoser för åren 2005 t.o.m. 2008 för samtliga anslag som Livsmedelsverket disponerar den 20 januari, den 8 mars, den 3 maj, den 2 augusti och den 1 november 2005. Prognoserna skall lämnas i systemet Hermes och kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle samt i förhållande till budgeten. De antaganden som ligger till grund för prognoserna skall redovisas.
Livsmedelsverket skall redovisa vilka särskilda insatser som gjorts samt vilka pilot- och utvecklingsprojekt som genomförts inom ramen för den särskilda satsningen för att förbättra förutsättningarna för gårdsnära slakt.
Livsmedelsverket skall redovisa vilka resultat som uppnåtts i studierna om ekologiska livsmedel.
| 1.3 | Organisationsstyrning |
Följande skall återrapporteras med en jämförelse med insatserna under föregående år:
- antal ärenden avseende myndighetsutövning gentemot enskilda rättssubjekt samt antalet överklagade beslut som föranleder ändrade beslut.
Mål
Livsmedelsverket skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.
Återrapportering
Livsmedelsverket skall redovisa mål och måluppfyllelse för kompetensförsörjningen i förhållande till verksamhetens mål och resultat. Av redovisningen skall framgå
- i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2005 har uppnåtts,
- vilka åtgärder som har vidtagits, och
- vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning 2006 och 2007-2008.
Inom ramen för detta skall myndighetens insatser för att främja etnisk och kulturell mångfald och ökad hälsa samt för att åstadkomma en ändamålsenlig åldersstruktur, könsfördelning och rörlighet bland personalen framgå. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens, om så är lämpligt.
Mål
Livsmedelsverket skall vara en utvecklad 24-timmarsmyndighet.
Återrapportering
Livsmedelsverket skall redovisa hur man arbetar långsiktigt med att utveckla 24-timmarsmyndigheten.
| 1.4 | Uppdrag |
1. Livsmedelsverket skall senast den 31 maj 2005 redovisa till regeringen förslag på högst fem indikatorer som kan användas för att bedöma Livsmedelsverkets måluppfyllelse. I redovisningen skall ingå en översiktlig bedömning av måluppfyllelsen 2004 med hjälp av dessa indikatorer. I årsredovisningen för 2005 skall de föreslagna indikatorerna användas för att bedöma måluppfyllelsen.
2. Livsmedelsverket skall t.o.m. 2007 ansvara för, och vid behov vidareutveckla, det kvalitetsmärkningsverktyg för skolmat som tagits fram av Kungliga Skogs- och Lantbruksakademien i enlighet med regeringsbeslut den 29 augusti 2002 (nr 2). Verktyget skall utvärderas och senast den 31 december 2007 skall en rapport lämnas till regeringen. Livsmedelsverket bör i utvärderingen även ta ställning till den vidare driften av verktyget efter 2007. Livsmedelsverket skall även skapa en samarbetsgrupp kring verktyget tillsammans med Myndigheten för skolutveckling. Till gruppen bör även andra aktörer, däribland elevrepresentanter, inbjudas. Gruppen bör även behandla andra frågor kring maten i skolan, inklusive utbud i cafeterior m.m.
| 1.5 | Fristående återrapportering |
| 2 | FINANSIERING |
| 2.1 | Anslag |
| 2.1.1 | Tilldelade anslag |
| 43:12 | Livsmedelsverket (Ramanslag) | |
| Disponeras av Livsmedelsverket | 155 646 tkr | |
| 43:12 ap.1 | Livsmedelsverket (Ram) | 155 646 tkr |
| Disponeras av regeringen | 940 tkr | |
| 43:12 ap.2 | Regeringens disposition - utgiftsbegränsning (Ram) | 940 tkr |
Avgiftsinkomster enligt 11 § förordningen (1989:1110) om avgift för livsmedelstillsyn m.m., vilka beräknas uppgå till 14 800 000 kronor, skall redovisas brutto mot anslaget 43:12, anslagspost 1.
I anslaget ingår 200 000 kronor för deltagande i standardiseringsarbete. Livsmedelsverket skall använda dessa medel, samt övriga medel som verket prioriterar, för uppdrag till den svenska standardiseringsorganisationen rörande standardisering inom Livsmedelsverkets ansvarsområde.
Vissa dioxinkontroller skall genomföras inom ramen för anslaget.
Av anslaget skall minst 2 000 000 kronor användas till studier av ekologiska livsmedel.
Av anslaget skall minst 9 060 000 kronor användas till särskilda insatser, som t.ex. branschriktlinjer, taxe- och regelöversyn m.m., samt pilot- och utvecklingsprojekt för att förbättra förutsättningarna för gårdsnära slakt.
Eventuellt positivt överföringsbelopp från 2004 (anslagssparande) får ej disponeras av myndigheten utan särskilt beslut av regeringen.
| 2.1.2 | Äldre anslag som disponeras budgetår 2005 |
| 2.1.3 | Finansiella villkor för anslag |
| Anslag/ap/dp | Anslagskredit (tkr) | Anslagsbehållning som disponeras 2005 | Indrag av anslagsbelopp (tkr) |
| 43:12 ap.1 | 0 | Allt | 0 |
| 43:12 ap.2 | 0 | Allt | 0 |
| 2.1.4 | Finansiella villkor för omfördelning av anslagssparande |
| Omfördelning från anslag/ap/dp1 | Omfördelning till anslag/ap/dp2 | Belopp (tkr)/andel (%) |
| 43:12 | 43:12 ap.1 | 100 % |
| 2.1.5 | Avslutade anslagsposter |
| 2.1.6 | Medgivet överskridande |
| 2.1.7 | Bemyndiganden |
| 2.2 | Övriga villkor |
| 2.2.1 | Låneram och krediter |
| Låneram (enl 20 § budgetlagen) | 15 000 |
| Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen) | 10 500 |
| Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen) | 0 |
| 2.2.2 | Utbetalningsplan |
- 155 646 tkr fördelat per månad fr.o.m. 2005-01-25 t.o.m. 2005-12-25. Beloppet avser anslaget Livsmedelsverket 43:12 ap.1.
| 2.3 | Avgifter och bidrag |
| Verksamhet | Över- / underskott tom 2003 | Över- / underskott 2004 | Intäkter 2005 | Kostnader 2005 | Över- / underskott 2005 | Ack över- / underskott, utgående 2005 |
| Offentligrättslig verksamhet | ||||||
| Myndighetsärenden | 174 | 28 | 150 | 348 | -198 | 4 |
| Tillsyn av livsmedelsanläggningar | 0 | 0 | 7 167 | 8 927 | -1 760 | -1 760 |
| Vegetabiliekontroll | 2 375 | -2 128 | 7 800 | 7 719 | 81 | 328 |
| Köttillsyn | 6 796 | -3 142 | 131 180 | 132 200 | -1 020 | 2 634 |
| Animaliekontroll | 1 137 | -135 | 7 940 | 8 386 | -446 | 556 |
| Gränskontroll | 2 072 | -1 944 | 4 500 | 4 781 | -281 | -153 |
| Dioxinkontroll | 966 | 312 | 1 215 | 1 581 | -366 | 912 |
| §4-intäkter | 0 | 0 | 7 000 | 7 000 | 0 | 0 |
| Summa | 13 520 | -7 009 | 166 952 | 170 942 | -3 990 | 2 521 |
| Uppdragsverksamhet | ||||||
| Uppdragsverksamhet | 2 422 | -134 | 7 024 | 8 240 | -1 216 | 1 072 |
| Tjänsteexport | ||||||
| Tjänsteexport | -525 | 297 | 2 885 | 3 022 | -137 | -365 |
Resultatområdet Tillsyn av livsmedelsanläggningar skall finansieras med anslagsmedel till den del som kostnaderna inte täcks av avgifter.
Inkomsterna disponeras av Livsmedelsverket. Avgifternas storlek bestäms av Livsmedelsverket, dock ej i de fall som avses i 15 § avgiftsförordningen (1992:191).
Livsmedelsverket får efter prövning i varje enskilt fall dels medge eftergift eller nedsättning av ersättning för undersökning som utförts av verkets laboratorier på begäran av statlig myndighet, dels medge nedsättning av ersättning för annat uppdrag när detsamma avser betydande allmänna hälsorisker eller befinns vara från livsmedelskontrollens synpunkt synnerligen angeläget eller kan förväntas tillföra forskningen på livsmedelsområdet erfarenheter av stor betydelse.
Livsmedelsverket får ta emot bidrag från såväl statliga som från icke-statliga finansiärer. Inkomsterna disponeras av myndigheten.
| 2.4 | Övriga intäkter |
| Beräknade övriga inkomster som disponeras | 30 600 tkr |
| 3 | UNDANTAG FRÅN EA-REGLER |
| Lena Sommestad |
| Cajsa Elfverson |
