Till innehåll på sidan

2004 Ingen myndighet

Utrikesdepartementet




ProtokollIII:9
vid regeringssammanträde
2004-12-22







UD2004/67529/GU






Regleringsbrev för budgetåret 2004 avseende anslagen 8:1, 8:2, 8:5 och 9:1 (2003)

Riksdagen har för budgetåret 2004 anvisat medel på anslaget 8:1 (prop. 2003/04:1, utg.omr. 07, bet. 2003/04:UU2, rskr. 2003/04:113).

Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2004 för nedan angivna anslag.




2FINANSIERING
2.1Anslag
2.1.1Tilldelade anslag
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

8:1Biståndsverksamhet (Ramanslag)
Disponeras av Regeringskansliet6 310 553 tkr
8:1 ap.13Internationella finansieringsinstitutioner (Ram)2 003 600 tkr
8:1 ap.15Europeiska utvecklingsfonden (Ram)465 000 tkr
8:1 ap.16.1Basbudgetstöd (Ram)2 430 000 tkr
8:1 ap.16.2Övrigt stöd till FN (Ram)81 500 tkr
8:1 ap.28Konflikthantering (Ram)97 450 tkr
8:1 ap.29.1Organisations- och temastöd (Ram)990 303 tkr
8:1 ap.29.2Konferenser, seminarier, utredningar och projekt (Ram)86 000 tkr
8:1 ap.29.3Svenska Institutet i Alexandria (Ram)14 000 tkr
8:1 ap.29.4Svenska centret vid GK i Istanbul (Ram)14 000 tkr
8:1 ap.30Ekonomiska program (Ram)0 tkr
8:1 ap.31.1ODA-länder (Ram)15 000 tkr
8:1 ap.31.2Icke ODA-länder (Ram)113 700 tkr


Villkor
8:1 Biståndsverksamhet

Outnyttjade medel vid utgången av år 2003 till Regeringskansliets (Utrikesdepartementet) disposition på reservationsanslaget 8:1 Biståndsverksamhet skall föras som ingående anslagssparande till ramanslaget 8:1 till Regeringskansliets (Utrikesdepartementet) disposition.

Medel under anslaget 8:1 Biståndsverksamhet får endast användas i enlighet med OECD:s biståndskommitté DAC:s riktlinjer för vad som kan klassificeras som utvecklingssamarbete. Stöd får endast lämnas till länder som av DAC definieras som utvecklingsländer. Undantag får dock göras från denna regel i fråga om ap.31.2 Icke ODA-länder.



8:1 ap.13 Internationella finansieringsinstitutioner

Medel under anslagsposten och de medel som tidigare anslagits för motsvarande ändamål skall betalas ut i enlighet med de riktlinjer som gäller för respektive organisation och som regeringen fattat beslut om.

Nedan redovisas de tilldelade anslagsmedlen för 2004 fördelade på organisation (indikativa belopp).

Världsbanksgruppen (IDA)

1 236 521 000

Regionala utvecklingsbanker

485 079 000

Afrikanska utvecklingsbanken

7 000 000

Afrikanska utvecklingsfonden

356 000 000

Asiatiska utvecklingsfonden

103 319 000

Interamerikanska utvecklingsbanken

14 760 000

Interamerikanska investeringsbolaget

4 000 000

Övriga utvecklingsbanker och fonder

282 000 000

Afrikanska fonden för kapacitetsuppbyggnad

17 000 000

Nordiska utvecklingsfonden

165 000 000

Internationella jordbruksutvecklingsfonden

100 000 000



Medel från anslagsposten får utbetalas till Riksgäldskontoret för att täcka statens kostnader vid eventuella infrianden av garantier till följande internationella finansieringsinstitut: Världsbanken (IBRD), Multilaterala investeringsorganet (MIGA), Asiatiska utvecklingsbanken (AsDB), Afrikanska utvecklingsbanken (AfDB) och Interamerikanska utvecklingsbanken (IDB).



8:1 ap.15 Europeiska utvecklingsfonden

Medel under anslagsposten disponeras av Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) för utbetalning till Europeiska utvecklingsfonden (EUF) och Europeiska investeringsbanken (EIB). Utbetalningar skall göras till bankkonto avsett för ändamålet. Medlen avser även kostnader för de riskavspeglande premierna för de garantier som svenska staten utfärdar med anledning av Cotonou-avtalet och Lomé IV Bis, samt administrativa kostnader som uppstår i samband med riskhanteringen.



8:1 ap.16.1 Basbudgetstöd

Huvudregeln är att utbetalning skall ske i två lika stora poster under budgetårets första respektive andra hälft. Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) får ingå överenskommelse med fonder och program inom FN-systemet om det svenska bidragets inriktning.

Medel avsatta för stöd till WFP skall rymma det svenska åtagandet enligt 1999 års livsmedelskonvention (FAC) och samordnas med det särskilda stöd för oförutsedda humanitära insatser som utgår till WFP via Sida.

UNDP

640 000 000

UNHCR

430 000 000

UNICEF

340 000 000

WFP

290 000 000

UNFPA

270 000 000

UNRWA

195 000 000

UNAIDS

125 000 000

UNCDF

50 000 000

UNDCP

50 000 000

UNIFEM

16 000 000

UN-HABITAT

10 000 000

UNIDO

9 000 000

CICP

5 000 000





8:1 ap.16.2 Övrigt stöd till FN

Medel under delposten avser bidrag för förberedelser, genomförande och uppföljning av FN-konferenser, FN-koordinering, stöd för FN:s reformarbete samt andra insatser för att stärka FN inklusive finansiering av FN-systemets fonder för särskilda ändamål. Medlen avser också FN:s samarbete med det privata näringslivet.



8:1 ap.28 Konflikthantering

De anslagna medlen får användas för stöd till verksamhet och initiativ på området civil konflikthantering och konfliktförebyggande inom ramen för FN, regionala, mellanstatliga och enskilda organisationer eller andra institutioner och nätverk. Sverige skall verka för en fördjupad dialog med dessa institutioner om prioriteringar för verksamhetens inriktning. Samråd skall ske med Sida inom ramen för gemensamma samrådsgruppen för humanitärt bistånd vad avser samordning och arbetsfördelning för lämnat stöd.

Högst 17 000 000 kronor får användas, enligt närmare anvisningar av regeringen, för att finansiera det svenska deltagandet med högst 12 personer i den civila observatörsgruppen i Temporary International Presence in Hebron (TIPH).

Högst 500 000 kronor avser merkostnader för svenskt deltagande i insatser och verksamhet med anknytning till delposten.



8:1 ap.29.1 Organisations- och temastöd

De anslagna medlen får, om inte annat anges, användas till organisations- och temastöd i enlighet med prioriteringar i regeringens proposition 2002/03:122, Gemensamt ansvar - Sveriges politik för global utveckling, bland annat enligt följande:

Organisationer

Högst 15 000 000 kronor avser Sveriges bidrag till Internationella Rödakorskommitténs (ICRC) reguljära budget för bl.a. spridning av kunskap om och uppföljning av efterlevnaden av den internationella humanitära rätten. Bidraget skall samordnas med det stöd som Sida bereder till ICRC:s fältverksamhet under anslaget 8:1 ap.1 Humanitära insatser och konflikthantering.

Högst 15 000 000 kronor avser Sveriges bidrag till FN:s kontor för humanitär samordning (OCHA), inklusive den särskilda enheten för internflyktingar.

Högst 3 000 000 kronor avser Sveriges årsavgift till Internationella organisationen för migration (IOM).

Högst 300 000 kronor avser Sveriges bidrag till Internationella organisationen för tropiskt timmer (ITTO).

Högst 53 000 000 kronor avser stöd till Internationella institutet för demokrati och fria val (IDEA).

Medel avser även Sveriges bidrag till den globala fonden mot hiv/aids, malaria och tuberkulos. Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) får ingå överenskommelser med Världsbanken om utbetalning av det svenska bidraget till Globala fonden.

Högst 10 000 000 kronor avser bidrag till Universitetssjukhuset i Linköping, Flyktingmedicinskt centrum, för arbete med det s.k. Medevacprogrammet. Programmet syftar till att genom praktisk sjukvård i samarbete med Bosnien-Hecegovinas närområde och i provinsen Kosovo i Förbundsrepubliken Jugoslavien överföra flyktingmedicinsk kunskap.

Multilateral handelsrelaterad biståndsverksamhet

Högst 50 000 000 kronor avser multilateralt handelsrelaterad biståndsverksamhet för tekniskt bistånd och kapacitetshöjande åtgärder för att främja i första hand de fattigaste ländernas integration i det internationella handelssystemet, inklusive deras deltagande i och tillträde till Världshandelsorganisationen (WTO) liksom att åstadkomma god samhällsstyrning och korruptionsbekämpning för ett fördelaktigt ekonomiskt klimat.

Medlen avser bl.a. stöd inom WTO, Internationella handelscentret (ITC), FN:s konferens för handel och utveckling (Unctad) och Agency for International Trade Information and Cooperation (AITIC). Medlen kan även användas för multilaterala projekt som verkställs av internationella enskilda organisationer. Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) får ingå överenskommelse om det svenska bidragets inriktning vad avser Multilateral handelsrelaterad biståndsverksamhet.

Miljöinsatser

Högst 131 870 000 kronor avser Sveriges bidrag till Globala miljöfonden (GEF).

Högst 16 000 000 kronor avser Sveriges bidrag till den multilaterala fonden i Montrealprotokollet om ämnen som bryter ned ozonskiktet.

Högst 1 000 000 kronor avser Sveriges bidrag till sekretariatet för konventionen mot ökenspridning.

Högst 10 000 000 kronor avser insatser genom internationella organisationer för uppföljning av Agenda 21 och Världstoppmötet om hållbar utveckling. Medlen avser även ökade kostnader i samband med förhandlingar om och implementering av de globala miljökonventionerna med tillhörande protokoll samt stöd för att underlätta aktivt deltagande från u-länder, framför allt de minst utvecklade länderna, vid förhandlingar inom ramen för ökenkonventionen och FN:s skogsforum.

Högst 17 100 000 kronor avser statens del av kostnaderna för instiftandet av Stockholm International Water Institute (SIWI) samt för deras ordinarie verksamhet (inkl. statens andel av hyreskostnaderna för organisationen), insatser för att öka samarbetet bland svenska organisationer verksamma inom internationella vattenfrågor, bl.a. genom stöd till Swedish Water House, samt internationella insatser på vattenområdet. Medlen avser även hyreskostnader samt återbetalning av den inkomstskatt som Global Water Partnership Organisation (GWPO) erlagt för svenskar anställda i organisationen.

Högst 4 500 000 kronor disponeras av Regeringskansliet (Miljödepartementet) för insatser för att främja deltagande från de minst utvecklade länderna vid multilaterala förhandlingar i miljöfrågor, framför allt i samband med partsmötena inom konventionen om klimatförändringar, konventionen om biologisk mångfald och protokollet om biosäkerhet, Baselkonventionen, globala konventioner på kemikalieområdet samt Montrealprotokollet om ozonnedbrytande ämnen.

Högst 1 000 000 kronor disponeras av Regeringskansliet (Miljödepartementet) för insatser för att öka möjligheterna för deltagare från utvecklingsländer vid multilaterala förhandlingar i miljöfrågor att agera aktivt och koordinera sig regionalt, t.ex. genom kapacitetshöjande insatser och regionala förberedelsemöten inför miljökonventionernas partsmöten.

Medel får användas för bidrag till klimatkonventionens fond för de minst utvecklade länderna, fonden för anpassning till klimatförändringar samt den särskilda klimatförändringsfonden. Förhandlingar om bidrag till dessa fonder kommer troligen att genomföras under år 2004.



8:1 ap.29.2 Konferenser, seminarier, utredningar och projekt

De anslagna medlen får användas för finansiering av utredningar, seminarier, konferenser, information, projekt, uppdragsforskning, kompetensutveckling, tillfällig förstärkning i samband med internationella förhandlingar, tillfälligt upprättade internationella kommissioner, utbytestjänstgöring, sekondering samt deltagande av personer från utvecklingsländer.

Medel får bl. a. användas för kommunikationssatsningen "Det är möjligt" avseende FN:s millennieutvecklingsmål, till Expertgruppen för studier i utvecklingsfrågor (EGDI) med uppgift att genomföra studier som kan bidra till ökad förståelse av olika utvecklingsproblem och till utformning av ett mer effektivt bistånd samt till kostnader avseende förberedelser av och deltagande i svenska eller internationella konferenser, seminarier och möten relaterade till hiv/aids.

Högst 10 000 000 kronor avser utbetalning till Nordiska Afrikainstitutet för den nordiska samfinansierade verksamheten. Medlen ska betalas ut i fjärdedelar den 10 februari, 10 maj, 10 augusti och den 10 november 2004.

Högst 500 000 kronor disponeras för kostnader föranledda av säkerhetsåtgärder, exempelvis för kommunikation och evakuering i länder där utvecklingssamarbete genom Sida bedrivs.



8:1 ap.29.3 Svenska Institutet i Alexandria

Medlen disponeras av Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) på samma sätt som medlen under utgiftsområde 1, anslagsposten 90:5.3 Utrikesdepartementet. Institutets verksamhet är reglerad i förordningen (1998:1218) med instruktion för Svenska institutet i Alexandria samt avseende finansiering i regeringsbeslut 1998-09-17. Institutet skall inte finansiera investeringar i anläggningstillgångar som används i verksamheten med lån i Riksgäldskontoret enligt kapitalförsörjningsförordningen (1996:1188). Sådana investeringar skall i stället finansieras med anslagsmedel.



8:1 ap.29.4 Svenska centret vid GK i Istanbul

Medlen disponeras av Regeringskansliet (Utrikesdepartementet) på samma sätt som medlen under utgiftsområde 1, anslaget 90:5.3 Utrikesdepartementet. Centret i Istanbul skall inte finansiera investeringar i anläggningstillgångar som används i verksamheten med lån i Riksgäldskontoret enligt kapitalförsörjningsförordningen (1996:1188). Sådana investeringar skall i stället finansieras med anslagsmedel.



8:1 ap.30 Ekonomiska program

Medlen avser skuldlättnader och får användas för att finansiera internationella skuldåtaganden för Sverige, kompensationsanspråk från EKN med anledning av skuldavskrivningar vilka överenskommits i Parisklubben,samt kapacitetshöjande insatser inom området stöd till ekonomiska reformer.

Stöd skall utformas i enlighet med de riktlinjer för stöd till ekonomiska reformer och skuldlättnader som fastställts av regeringen den 28 oktober 1999.

Medlen får användas efter beslut av regeringen.



8:1 ap.31.2 Icke ODA-länder

1. Medel under delposten får användas till bl.a. samarbete och stöd på det kärntekniska området, multilateralt stöd samt säkerhetsfrämjande insatser.

2. 2 318 000 kronor avser bidrag till Stiftelsen Östekonomiska Institutet.

3. Regeringskansliet (Miljödepartementet) disponerar 2 000 000 kronor för miljöinsatser.

4. Högst 2 000 000 kronor avser administrativa insatser inom verksamhet för Östersjöstaternas råd, Barentsrådet och Arktiska rådet.

5. Högst 1 000 000 kronor avser insatser syftande till fördjupade kontakter mellan riksdag, svenska departement och myndigheter och deras motsvarigheter i Östeuropa.

6. Medel under delposten får användas till kostnader för resor, mötesarrangemang och förstudier inom Barentssamarbetet för länsstyrelserna i Västerbottens och Norrbottens län.



8:2Styrelsen för internationellt utvecklingssamarbete (Sida) (Ramanslag)
Disponeras av Regeringskansliet1 000 tkr
8:2 ap.2Till regeringskansliets disposition (Ram)1 000 tkr


Villkor
8:2 ap.2 Till regeringskansliets disposition

Medel under anslaget avser den säkerhetsfrämjande tjänst (inklusive resekostnader) som behövs för de integrerade utlandsmyndigheterna.



8:5Avsättning för förlustrisker vad avser garantier för finansiellt stöd och exportkreditgarantier (Ramanslag)
Disponeras av Regeringskansliet1 000 tkr


Villkor
8:5 Avsättning för förlustrisker vad avser garantier för finansiellt stöd och exportkreditgarantier

Anslaget disponeras av Regeringskansliet efter beslut av regeringen i varje enskilt fall.

Outnyttjade medel vid utgången av år 2003 på reservationsanslaget 9:2 Avsättning för förlustrisker vad avser garantier för finansiellt stöd och exportkreditgarantier, som upphör på statsbudgeten, skall föras som ingående anslagssparande till ramanslaget 8:5 till Regeringskansliets (Utrikesdepartementet) disposition.

Svenska staten ikläder sig under budgetåret 2004 betalningsansvar i form av garantier för finansiellt stöd till länder i Central- och Östeuropa till ett belopp om högst 950 000 000 kronor.

Beträffande exportkreditgarantier och investeringsgarantier skall medlen utbetalas till Exportkreditnämnden (EKN) på basis av EKN:s prognos vad gäller förutsedda skadefall och det bedömda behovet av skadeförebyggande och återvinningsfrämjande åtgärder. Vid uppkomna skadefall vad gäller exportkreditgarantier skall kostnaderna, som ej täcks av premieintäkter, i första hand belasta anslaget 8:5. Om förlusterna är större än medlen på ramanslaget skall överskjutande kostnader täckas genom utnyttjande av en kredit i Riksgäldskontoret om högst 1,5 miljarder kronor.

Medlen skall täcka skadeersättningar och administrativa kostnader som inte täcks av inbetalda premier. Premierna skall variera med hänsyn till risken och anpassas så att de täcker EKN:s administrationskostnader. Medlen kan också inom en ram på 10 000 000 kronor användas för skadeförebyggande och återvinningsfrämjande åtgärder i form av konsultinsatser eller liknande.

Utfästelse om garanti under den särskilda ramen skall avräknas med 100% av garantibeloppet mot ramen. Så länge förbindelsevolymen understiger 2 000 miljoner kronor, får EKN ändå ha utestående förbindelser och utfästelser som tillsammans överstiger 2 000 miljoner kronor under förutsättning att utfästelserna utfärdas med tilläggsvillkoret att förbindelse bara kan utfärdas om det finns tillgängligt utrymme under ramen.





2.1.2Äldre anslag som disponeras budgetår 2004
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

9:1Samarbete med Central- och Östeuropa (Ramanslag)
Disponeras av Regeringskansliet0 tkr
9:1 ap.5Övriga bidrag till samarbete med Central och Östeuropa (Ram)0 tkr


Villkor
9:1 ap.5 Övriga bidrag till samarbete med Central och Östeuropa

Outnyttjade medel vid utgången av år 2003 på reservationsanslaget 9:1 Samarbete med Central- och Östeuropa, anslagspost 3 Övriga bidrag till samarbetet med Central- och Östeuropa skall bilda anslagssparande på äldre anslaget.

Användandet av äldre anslaget skall ske i enlighet med villkoren för anslag 8:1 ap.31.2.

Medlen på äldre anslaget bör förbrukas under år 2004.





2.1.3Finansiella villkor för anslag
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

8:1 Biståndsverksamhet

Anslag/ap/dpAnslagskredit (tkr)Anslagsbehållning som disponeras 2004Indrag av anslagsbelopp (tkr)
8:1 ap.130Allt0
8:1 ap.150Allt0
8:1 ap.16.10Allt0
8:1 ap.16.20Allt0
8:1 ap.280Allt0
8:1 ap.29.10Allt0
8:1 ap.29.20Allt0
8:1 ap.29.30Allt0
8:1 ap.29.40Allt0
8:1 ap.300Allt0
8:1 ap.31.10Allt0
8:1 ap.31.20Allt0

8:2 Styrelsen för internationellt utvecklingssamarbete (Sida)

Anslag/ap/dpAnslagskredit (tkr)Anslagsbehållning som disponeras 2004Indrag av anslagsbelopp (tkr)
8:2 ap.20Allt0

8:5 Avsättning för förlustrisker vad avser garantier för finansiellt stöd och exportkreditgarantier

Anslag/ap/dpAnslagskredit (tkr)Anslagsbehållning som disponeras 2004Indrag av anslagsbelopp (tkr)
8:50Allt0

9:1 (2003) Samarbete med Central- och Östeuropa

Anslag/ap/dpAnslagskredit (tkr)Anslagsbehållning som disponeras 2004Indrag av anslagsbelopp (tkr)
9:1 ap.5 (2003)0Allt0



2.1.4Finansiella villkor för omfördelning av anslagssparande
Omfördelning från anslag/ap/dp1Omfördelning till anslag/ap/dp2Belopp (tkr)/andel (%)
8:1 ap.1.18:1 ap.16.1100 %
8:1 ap.1.38:1 ap.29.1100 %
8:1 ap.2.98:1 ap.30100 %
8:1 ap.2.118:1 ap.31.1100 %
8:1 ap.3.28:1 ap.29.1100 %
8:1 ap.3.38:1 ap.29.1100 %
8:1 ap.3.48:1 ap.29.3100 %
8:1 ap.3.58:1 ap.29.4100 %
1 Anslag, anslagsposter och delposter är angivna med 2003 års nomenklatur
2 Anslag, anslagsposter och delposter är angivna med 2004 års nomenklatur


2.1.5Avslutade anslagsposter
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Anslag/ap/dpÅrAnslagstyp
8:1 ap.14Ram
8:1 ap.17Ram
8:1 ap.18Ram
8:1 ap.19Ram
8:1 ap.20Ram
8:1 ap.21Ram
8:1 ap.22Reservation



2.1.6Medgivet överskridande


2.1.7Bemyndiganden
Anslag/ap/dp200420052006 -
BemyndiganderamInfriade förpliktelserInfriade förpliktelserSlutår
8:1 ap.137 013 0001 526 0001 000 0002006
8:1 ap.29.1880 000176 00002006
8:1 ap.30985 000535 00002006
8:1 ap.31.2155 00055 00002006
Belopp angivna i tkr


Villkor
Beloppen i kolumnerna "Infriade förpliktelser" anger endast hur fördelningen av utgifterna beräknas att bli under respektive period.


2.2Övriga villkor
2.2.1Låneram och krediter


2.2.2Utbetalningsplan


2.3Avgifter och bidrag


2.4Övriga intäkter







Utdrag till

UD-A-RED
UD-EC
UD-GS
UD-IH
UD-RS
UD-PLAN
Fi-BA
Fi-IA
SB-REV
FA Ekonomienheten
UD-Svenska institutet i Alexandria
UD-Svenska centret vid GK i Istanbul
Miljödepartementet
Försvarsdepartementet
Ekonomistyrningsverket
Nordiska Afrikainstitutet
Riksgäldskontoret
Riksrevisionen
Riksbanken
Exportkreditnämnden
Stiftelsen Östekonomiska institutet