Till innehåll på sidan

2005 Jämställdhetsombudsmannen

Näringsdepartementet




RegeringsbeslutIV

2005-06-22



Jämställdhetsombudsmannen
Box 3397
103 68 STOCKHOLM



N2005/5539/JÄM
N2005/5671/BS (delvis)






Regleringsbrev för budgetåret 2005 avseende Jämställdhetsombudsmannen
Riksdagen har beslutat om Jämställdhetsombudsmannens verksamhet för budgetåret 2005 (prop. 2004/05:100, utg.omr. 14, bet. 2004/05:AU1, rskr. 2004/05:121).

Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2005 för Jämställdhetsombudsmannen och nedan angivet anslag.




1VERKSAMHET
PolitikområdeVerksamhetsområdeVerksamhetsgren
JämställdhetspolitikMotverka könsdiskrimineringAnmälningar om könsdiskriminering i arbetslivet respektive högskolan
Tillsyn, rådgivning och utvecklingsarbete.
Information och opinionsbildning.



1.1Verksamhetsstyrning
Politikområde Jämställdhetspolitik

Mål för 2005

Kvinnor och män skall ha samma möjligheter, rättigheter och skyldigheter inom livets alla områden.


Verksamhetsområde Motverka könsdiskriminering

Mål för 2005

All förekomst av könsdiskriminering skall upphöra på arbetsmarknaden och i högskolan.


Verksamhetsgren Anmälningar om könsdiskriminering i arbetslivet respektive högskolan

Mål för 2005

Målet är att öka förutsättningarna för att fler som utsätts för könsdiskriminering i arbetslivet eller i högskolan skall få upprättelse. Handläggningen av anmälda ärenden skall vara effektiv och rättssäker.


Återrapportering

JämO skall redovisa antalet anmälningar fördelat på olika typer av ärenden, avslut, handläggningstider och ärendebalans. Redovisningen skall omfatta de tre senaste verksamhetsåren.

JämO skall i sin återrapportering särskilt redogöra för ärenden som rör anmälningar gällande osakliga löneskillnader, diskriminering av gravida kvinnor och föräldralediga kvinnor och män.



Verksamhetsgren Tillsyn, rådgivning och utvecklingsarbete.

Mål för 2005

Att se till att jämställdhetslagen (1991:433) och lagen (2001:1286) om likabehandling av studenter i högskolan efterföljs av arbetsgivare och högskolor.


Återrapportering

JämO skall redovisa antalet granskade jämställdhetsplaner och likabehandlingsplaner, handläggningstider och ärendebalans. JämO skall, avseende metodutveckling, redovisa och kommentera hur arbetet har bedrivits, vilka prestationer som har utförts, insatsernas inriktning och omfattning samt på vilket sätt insatserna genomförts och vilka effekter arbetet givit. Redovisningen skall omfatta de tre senaste verksamhetsåren.

JämO skall redovisa tillgängliga nya metoder för könsneutral lönesättning och lönekartläggning.



Verksamhetsgren Information och opinionsbildning.

Mål för 2005

Öka kunskaperna i arbetslivet och i högskolan om jämställdhetslagen och lagen om likabehandling av studenter i högskolan.


Återrapportering

JämO skall redovisa genomförda insatser som syftar till att öka kunskapen om jämställdhetslagen i arbetslivet och lagen om likabehandling av studenter i högskolan inom högskolans område.

Resultaten av JämO:s information om genomförda insatser gentemot företag, kommuner och landsting samt organisationer med arbetsgivaransvar skall årligen redovisas.




1.2Övriga mål och återrapporteringskrav

JämO skall översiktligt redogöra för Jämställdhetsnämndens verksamhet och upprätta separat resultaträkning för denna.

Resultatet av myndighetens samarbete med övriga ombudsmän mot diskriminering och andra myndigheter skall redovisas.

JämO skall redovisa utgiftsprognoser för 2005 - 2008 i Hermes vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till statsbudgeten.

De antaganden som ligger till grund för prognoserna skall redovisas. Om möjligt skall prognoserna också månadsfördelas för innevarande år så att jämförelseverkan kan göras med faktiskt utfall.

20 januari

8 mars

3 maj

2 augusti

1 november




1.3Organisationsstyrning

Mål

Myndigheten skall verka för en långsiktig och god personalförsörjning med för verksamheten ändamålsenlig kompetens.

Återrapporteringskrav

Myndigheten skall redovisa mål och måluppfyllelse för kompetensförsörjningen i förhållande till verksamhetens mål och resultat. Av redovisningen skall framgå

- i vilken omfattning myndighetens mål för kompetensförsörjningen under 2005 har uppnåtts,

- vilka åtgärder som har vidtagits, och

- vilka mål som gäller för myndighetens kompetensförsörjning 2006 och 2007 - 2008. Inom ramen för detta skall myndighetens insatser för att främja etnisk och kulturell mångfald och ökad hälsa samt för att åstadkomma en ändamålsenlig åldersstruktur, könsfördelning och rörlighet bland personalen framgå. Redovisningen skall göras för grupper av anställda inom de tre kompetenskategorierna lednings-, kärn- och stödkompetens, om så är lämpligt. Vidare skall åtgärder som vidtagits för att minska ohälsan inom myndigheten redovisas.




1.4Uppdrag

1. JämO skall samverka med Medlingsinstitutet och vara Medlingsinstitutet behjälplig med information inför dess överläggningar med arbetsmarknadens parter om att fästa uppmärksamhet vid vikten av att de centrala kollektivavtalen konstrueras så att avtalen främjar de lokala parternas arbete med lönefrågor ur ett jämställdhetsperspektiv.

2. Som underlag till en uppföljning av jämställdhetslagen skall JämO redogöra för och kommentera de granskningar som myndigheten gjort av hur arbetsgivare lever upp till de nya bestämmelserna om lönekartläggning och handlingsplan för lika lön. Redovisningen skall lämnas senast den 1 oktober 2005.




1.5Fristående återrapportering




2FINANSIERING
2.1Anslag
2.1.1Tilldelade anslag
Utgiftsområde 14 Arbetsliv

24:1Jämställdhetsombudsmannen (Ramanslag)
Disponeras av Jämställdhetsombudsmannen23 907 tkr
24:1 ap.1Jämställdhetsombudgsmannen (Ram)23 707 tkr
24:1 ap.2Jämställdhetsnämnden (Ram)200 tkr


Villkor
24:1 ap.1 Jämställdhetsombudgsmannen

Eventuellt positivt överföringsbelopp från 2004 (anslagssparande) får ej disponeras av myndigheten utan särskilt beslut av regeringen.



24:1 ap.2 Jämställdhetsnämnden

JämO skall, efter rekvisition från Jämställdhetsnämnden, betala ut högst 200 000 kronor att användas till Jämställdhetsnämndens verksamhet 2005.

Eventuellt positivt överföringsbelopp från 2004 (anslagssparande) får ej disponeras av myndigheten utan särskilt beslut av regeringen.





2.1.2Äldre anslag som disponeras budgetår 2005


2.1.3Finansiella villkor för anslag
Utgiftsområde 14 Arbetsliv

24:1 Jämställdhetsombudsmannen

Anslag/anslagspostAnslagskredit (tkr)Anslagsbehållning som disponeras 2005Indrag av anslagsbelopp (tkr)
24:1 ap.10Allt0
24:1 ap.20Allt0



2.1.4Finansiella villkor för omfördelning av anslagssparande


2.1.5Avslutade anslagsposter


2.1.6Medgivet överskridande


2.1.7Bemyndiganden


2.2Övriga villkor
2.2.1Låneram och krediter
Låneram (enl 20 § budgetlagen)1 500
Räntekontokredit (enl 21 § budgetlagen)2 150
Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen)0
Belopp angivna i tkr


2.2.2Utbetalningsplan
Beslutsnr: IV 1 Datum: 2004-12-16
Till Jämställdhetsombudsmannens räntekonto i Riksgäldskontoret överförs:

  • 21 907 tkr fördelat per månad fr.o.m. 2005-01-25 t.o.m. 2005-12-25. Beloppet avser anslaget Jämställdhetsombudsmannen 24:1 ap.1 och 24:1 ap.2.
Beslutsnr: IV Datum: 2005-06-22
Till Jämställdhetsombudsmannens räntekonto i Riksgäldskontoret överförs:

  • 2 000 tkr fördelat per månad fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2005-12-01. Beloppet avser anslaget Jämställdhetsombudsmannen 24:1 ap.1.



2.3Avgifter och bidrag


2.4Övriga intäkter




3UNDANTAG FRÅN EA-REGLER

JämO undantas från kravet att lämna delårsrapport enlgit 8 kap. § 1 förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag.







På regeringens vägnar

Jens Orback
Ulf Esbro




Kopia till

Riksdagen, Arbetsmarknadsutskottet
Riksrevisionen
Regeringskansliets förvaltningsavdelning, RK Ekonomi
Internrevisionen, SB
Finansdepartementet/Ba
Finansdepartementet/ESA
Riksgäldskontoret
Ekonomistyrningsverket
N/BS
N/ADM