Till innehåll på sidan

2006 Insättningsgarantinämnden

Ladda ner i pdf-format
Finansdepartementet


Regeringsbeslut
15

2006-06-14
Fi2006/3424
Insättningsgarantinämnden
Box 6752
113 85 STOCKHOLM
Regleringsbrev för budgetåret 2006 avseende Insättningsgarantinämnden
Riksdagen har beslutat om Insättningsgarantinämndens verksamhet för budgetåret 2006 (prop. 2005/06:1, utg.omr. 02, bet. 2005/06:FiU2, rskr. 2005/06:126).

Regeringen beslutar att följande skall gälla under budgetåret 2006 för Insättningsgarantinämnden och nedan angivna anslag.

VERKSAMHET

PolitikområdeVerksamhetsområdeVerksamhetsgren
Finansiella system och tillsynInsättningsgaranti och investerarskyddBeslut om de årliga avgifterna och hantering av avgiftsmedlen
Förvaltning av avgiftsmedlen
Hantering av ersättningsfall
Internationellt samarbete

1

Verksamhetsstyrning

1.1

Politikområde Finansiella system och tillsyn

Mål

Målet för politikområdet är att det finansiella systemet skall vara effektivt och tillgodose såväl samhällets krav på stabilitet som konsumenternas intresse av ett gott skydd, att tillsynen skall bedrivas effektivt, att kostnaderna för statsskulden långsiktigt minimeras samtidigt som risken beaktas, samt att statens finansförvaltning bedrivs effektivt.

1.1.1

Verksamhetsområde Insättningsgaranti och investerarskydd

Mål

Insättningsgarantinämnden skall bidra till konsumentskyddet avseende insättningar och därigenom till stabiliteten inom det finansiella systemet. Nämnden skall också bidra till konsumentskyddet avseende värdepapper och andra medel som hanteras för kunders räkning.

Återrapportering

En samlad bedömning skall lämnas av hur målet för verksamhetsområdet uppnåtts.

1.1.1.1

Verksamhetsgren Beslut om de årliga avgifterna och hantering av avgiftsmedlen

Mål

Beräkning och debitering av avgifter för insättningsgaranti och investerarskydd skall göras korrekt och kostnadseffektivt.

Återrapportering

En redovisning skall lämnas av hur målet uppfyllts, bl.a. hur avgifterna beräknats och fördelats mellan instituten, samt om överföring till inkomsttitel och förvaltning.

1.1.1.2

Verksamhetsgren Förvaltning av avgiftsmedlen

Mål

Avgiftsmedlen för insättningsgarantin skall förvaltas så att en långsiktigt god avkastning erhålls samtidigt som god betalningsberedskap och riskspridning upprätthålls.

Återrapportering

En redogörelse skall lämnas över måluppfyllelsen, vilken bl.a. skall innehålla en redovisning av förvaltningens resultat och kostnader. Jämförelser skall göras med tidigare budgetår.

1.1.1.3

Verksamhetsgren Hantering av ersättningsfall

Mål

Insättningsgarantinämnden skall säkerställa en korrekt och effektiv hantering av ersättningsfall. Beredskapen skall vara anpassad till den risksituation som råder vid varje enskilt tillfälle.

Återrapportering

En redovisning skall lämnas av måluppfyllelsen, som bl.a. skall innehålla en redogörelse av de åtgärder som vidtagits för att hantera förekommande ersättningsfall samt de kostnader som är hänförliga till administrationen av ersättningsfall.

1.1.1.4

Verksamhetsgren Internationellt samarbete

Mål

Samarbete bör vara etablerat med företrädare för utländska ersättningssystem. Beredskap skall finnas för att hantera ersättningsfall som är gemensamma för svenska och utländska ersättningssystem.

Återrapportering

De åtgärder som vidtagits för att kunna hantera gemensamma ersättningsfall skall redovisas. Såväl insatser för att etablera samarbetsavtal med utländska ersättningssystem som övrigt internationellt samarbete skall redovisas.

2

Övriga mål och återrapporteringskrav

Insättningsgarantinämnden skall till regeringen i särskild ordning redovisa tillämpningen av 12 § lagen (1995:1571) om insättningsgaranti i de fall nämnden avviker från huvudregeln.

Insättningsgarantinämnden skall redovisa i vilken omfattning man med stöd av 15 § lagen (1995:1571) om insättningsgaranti eller 31 § lagen (1999:158) om investerarskydd har utnyttjat möjligheten att ta upp lån i Riksgäldskontoret.

Utgiftsprognoser

Insättningsgarantinämnden skall redovisa utgiftsprognoser för 2006-2009 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna skall kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten. De antaganden som ligger till grund för prognosen skall redovisas. Prognoserna lämnas i Hermes enligt instruktion från Ekonomistyrningsverket.

19 januari

8 mars

2 maj

21 augusti

2 november

4

Uppdrag

De handlingsplaner som Insättningsgarantinämnden upprättar enligt förordningen (2001:526) om de statliga myndigheternas ansvar för genomförandet av handikappolitiken skall redovisas till Myndigheten för handikappolitisk samordning senast den 1 mars 2007. Om Insättningsgarantinämnden vid den tidpunkten ännu inte har upprättat någon handlingsplan skall nämnden till regeringen redovisa när detta kommer att ske samt ange skälen till fördröjningen. Beslutar nämnden - under åberopande av att det är uppenbart att det inte behövs med hänsyn till verksamhetens art - att inte upprätta några handlingsplaner, skall nämnden lämna en redogörelse för de omständigheter som ligger till grund för detta ställningstagande senast den 1 mars 2007.

FINANSIERING

5

Anslag

5.1

Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

2:2

Insättningsgarantinämnden (Ramanslag)

Disponeras av Insättningsgarantinämnden7 590
ap.1Insättningsgarantinämnden (ram)7 590

5.3

Finansiella villkor

5.3.1

Finansiella villkor för anslag/anslagsposter

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Anslag/apAnslagskreditAnslagsbehållning som disponeras 2006Indrag av anslagsbelopp
2:2 Insättningsgarantinämnden
ap.1228Allt0
Belopp angivna i tkr

5.3.2

Omfördelning av anslagssparande

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Omfördelning från anslag/ap1Omfördelning till anslag/ap2Belopp (tkr)Belopp andel (%)
2:2 Insättningsgarantinämnden
2:2 ap.22:2 ap.1100 %
1 Anslag och anslagsposter är angivna med 2005 års nomenklatur
2 Anslag och anslagsposter är angivna med 2006 års nomenklatur

5.3.3

Avslutade anslagsposter

Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Anslag/apÅrAnslagstyp
2:2 Insättningsgarantinämnden
ap.2ram

6

Övriga villkor

6.1

Låneram och krediter

Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen)
- varav SPECIAL
Belopp angivna i tkr

Villkor

Övriga kreditramar (enl 23 § budgetlagen)

Enligt 15 § andra stycket lagen (1995:1571) om insättningsgaranti får Insättningsgarantinämnden, i den utsträckning behållna avgiftsmedel inte räcker till för att betala ut ersättningar inom insättningsgarantin, låna medel i Riksgäldskontoret. På motsvarande sätt får nämnden, enligt 31 § andra stycket lagen (1999:158) om investerarskydd, låna medel i Riksgäldskontoret om behållna avgiftsmedel inte räcker till för att betala ut ersättningar inom investerarskyddet.

För IGN:s verksamhet gäller därmed följande angående krediter hos Riksgäldskontoret:

1. En obegränsad kredit för verksamheten med insättningsgarantin

2. En obegränsad kredit för verksamheten med investerarskyddet

7

Avgifter och bidrag

7.2

Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna ej disponeras

VerksamhetInk. tit.+/- t.o.m. 2004+/- 2005Int. 2006Kost. 2006+/- 2006Ack. +/- utgå. 2006
Offentligrättslig verksamhet
Insättningsgaranti och investerarskydd25520-1 0478 9477 5901 357310
Belopp angivna i tkr

Villkor

Insättningsgaranti och investerarskydd

  • Insättningsgarantinämnden skall år 2006 ta in avgifter enligt 12-15 §§ lagen (1995:1571) om insättningsgaranti och 29-32 §§ lagen (1999:158) om investerskydd.

  • Insättningsgarantinämndens utgifter för förvaltningen 2005 (anslagsutfallet) skall täckas genom att motsvarande belopp avskiljs från inbetalda avgifter. Dessa medel skall i samband med att de inkommer till nämnden betalas in på statens checkräkning och redovisas mot inkomsttitel 2552, övriga offentligrättsliga avgifter.

  • Det som därefter kvarstår av avgifterna skall placeras på räntebärande konto i Riksgäldskontoret eller i skuldförbindelser utfärdade av staten.

UNDANTAG FRÅN EKONOMIADMINISTRATIVA REGELVERKET

  • Insättningsgarantinämnden skall inte tillämpa räntekonto med kredit enligt kapitalförsörjningsförordning (1996:1188).

  • Insättningsgarantinämnden skall inte finansiera investeringar i anläggningstillgångar som används i verksamheten med lån i Riksgäldskontoret enligt kapitalförsörjningsförordningen (1996:1188).

  • Insättningsgarantinämnden undantas från 3 § förordningen (1995:686) om intern revision vid statliga myndigheter m.fl. och gällande föreskrifter till denna paragraf avseende kravet att internrevisor/er skall vara anställd/a vid myndigheten.

  • Insättningsgarantinämnden undantas från 10 § förordningen (2000:606) om myndigheters bokföring och Ekonomistyrningsverkets föreskrifter till denna paragraf avseende kravet om att uppnå en riktig periodisering av intäkter och kostnader för inbetalda och eventuellt återbetalda avgifter för insättningsgarantin respektive investerarskyddet. Redovisningen av dessa avgifter skall i stället ske endast på inkomst- och utgiftsmässiga grunder i enlighet med reglerna i 16 och 17 §§ anslagsförordningen (1996:1189)

  • Insättningsgarantinämnden undantas från 4 § 2 kap. förordningen (2000:65) om årsredovisning och budgetunderlag avseende kravet att årsredovisningen skall innehålla en finansieringsanalys.

På regeringens vägnar
Sven-Erik Österberg
Liso Norrman
Kopia till
Riksdagen, Finansutskottet
Riksrevisionen
Finansdepartementet/BA
Finansdepartementet/SMS
Regeringskansliets förvaltningsavdelning
Internrevisionen/SB
Ekonomistyrningsverket
Finansinspektionen
Riksgäldskontoret