2024 Försvarets materielverk

Banérgatan 62
115 88 Stockholm
Regeringen beslutar att följande ska gälla under budgetåret 2024 för Försvarets materielverk.
VERKSAMHET
Försvarets materielverk ska bidra till det övergripande målet för totalförsvaret och målet för det militära försvaret (prop. 2020/21:30, bet. 2020/21:FöU4, rskr. 2020/21:136).
1
Mål och återrapporteringskrav
1.1 Materielförsörjning
1.1.1 Investeringsplanering för anskaffning av materiel
Försvarets materielverk ska förhålla sig till Försvarsmaktens investeringsplan för anskaffning av försvarsmateriel som framgår av bilaga 2.
I tillägg till vad som framgår av 9 kap. 3-4 §§ förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag ska Försvarets materielverk bistå Försvarsmakten med tekniska, kommersiella och ekonomiska underlag som stöd för framtagandet av investeringsplaner för samhällsinvesteringar för åren 2025-2036.
Försvarets materielverk ska göra en lägesredovisning av pågående större materielobjekt. Redovisningen ska inkludera:
- det årliga framskridandet av respektive materielobjekt,
- en ekonomisk uppföljning per materielobjekt, inklusive direkta utgifter i materielanskaffningen,
- vilka leveranser som mottagits från leverantörer,
- vilka leveranser som genomförts till Försvarsmakten samt
- väsentliga avvikelser från ursprunglig planering, vilka åtgärder som vidtagits för att hantera avvikelserna samt myndighetens leveransprognos.
1.1.2 Försörjningstrygghet
Försvarets materielverk ska lämna underlag och synpunkter till Försvarsmakten i fråga om vilka åtgärder som vidtagits för att utveckla försörjningstryggheten i materielförsörjningen i samtliga beredskapsnivåer, inklusive utveckling av avtal och lämpliga samverkansformer mellan stat och leverantör. Försvarets materielverk ska med utgångspunkt i myndighetens uppdrag stödja Försvarsmakten med underlag om bland annat förutsättningarna för att öka robusthet och uthållighet i försörjningen av ammunition samt organisations- och effektbestämmande materiel i samtliga beredskapsnivåer.
1.1.3 Avtalsformer för ökad försörjningstrygghet
Försvarets materielverk ska redovisa hur myndigheten arbetar med att utveckla avtal och lämpliga samverkansformer mellan stat och leverantör som omfattar försörjningstrygghet i samtliga beredskapsnivåer avseende ammunition och organisations- och effektbestämmande materiel.
1.1.4 Effektiv materielförsörjningsprocess
Materielförsörjningsprocessen ska bedrivas effektivt, den ska också vara robust och uthållig för att möjliggöra snabba leveranser av beställd materiel till Försvarsmakten så att dess krigsorganisation kan lösa sina uppgifter i alla beredskapsnivåer. Försvarets materielverk ska för varje materielområde redovisa;
- vilka åtgärder som genomförts och planeras att genomföras i syfte att effektivisera materielförsörjningsprocessen,
- myndighetens beställnings- och leveransförmåga.
Redovisningen av beställningsförmågan ska innehålla uppgifter där det framgår:
- Förändringar i kund-och leverantörsorderstocken under året samt utvecklingen de tre senaste åren. Vidare ska myndigheten redogöra för om vissa beställningar har tvingats prioriteras framför andra samt skälen till det.
Redovisningen av leveransförmåga mätt med ett eller flera leveransindex ska innehålla uppgifter där det framgår:
- Leveransindex utifrån fastställd leveransplan.
- Analys av leveransförmåga baserat på redovisade index.
1.1.5 Ändrad finansiell styrmodell
Försvarets materielverk ska i budgetunderlaget för 2025 redovisa en prognos över hur åtagandet mot anslaget samt den övriga krediten har utvecklats för hela den period som aktuella materielobjekt kommer att hanteras enligt tidigare finansiell styrmodell, senast till och med 2027. Av redovisningen ska framgå totalt åtagande mot anslag per budgetår fördelat på:
- ej beställd del av åtagandet mot anslag,
- utestående statliga åtaganden och
- infriade åtaganden som inte redovisats mot anslag.
Av redovisningen ska även en plan för kreditavveckling framgå.
1.2 Internationellt samarbete
1.2.1 Nato
- Government Quality Assurance (GQA)
Försvarets materielverk ska redovisa hur kostnaden för genomförandet av kvalitetskontroller Government Quality Assurance (GQA) utvecklar sig.
- Certifiering av it-produkter
Försvarets materielverk ska vara ansvarig nationell myndighet för certifiering av it-produkter inom ramen för Natos regelverk för säkerhet i kommunikations- och informationssystem för godkännande av sådana produkter (NATO Primary Directive on CIS Security, AC/35-D/2004-Rev.3).
Vidare ska Försvarets materielverk vara ansvarig nationell myndighet vid anmälan av nya produkter till Natos produktlista enligt Natos regelverk.
Uppgifterna omfattar inte godkännande eller anmälan av produkter med kryptografiska funktioner som har godkänts av Försvarsmakten enligt 3 kap. 5§ andra stycket säkerhetsskyddsförordningen (2021:955).
Certifiering av svenska företag i enlighet med Natos ”Declaration of Eligibility”
Försvarets materielverk ska vara ansvarig nationell myndighet för certifiering av svenska företag i enlighet med Natos ”Declaration of Eligibility”, referens AC/4-D/2261, 1996 edition (Technical and Implementation Directive on Introducing Secure Systems and Solutions Using Commercial-Off-the-Shelf (COTS) Products into NATO, AC/322-D (2019)0041-REV1 och 2 NATO Primary Directive on CIS Security, AC/35-D/2004-Rev.3 (paragraf 7.10.7)) och vara svensk kontaktpunkt gentemot NATO Support and Procurement Agency (NSPA) och NATO Communication and Information Agency (NCIA) i frågor gällande denna certifiering.
1.2.2 EDF, EDIRPA, ASAP
Försvarets materielverk ska bistå Regeringskansliet i arbetet med Europeiska försvarsfonden (EDF) och genomförandet av förordning (EU) 2023/2418 om inrättande av ett instrument för förstärkning av den europeiska försvarsindustrin genom gemensam upphandling (Edirpa) och förordning (EU) 2023/1525 om stöd för ammunitionstillverkning (ASAP) samt eventuellt tillkommande förslag från EU-kommissionen i försvarsindustrirelaterade frågor.
Försvarets materielverk ska redovisa vilka åtgärder myndigheten vidtagit för att i samverkan med andra myndigheter och intressenter utveckla arbetet med EDF, EDIPRA, ASAP och andra eventuellt tillkommande förslag från Europeiska kommissionen i försvarsindustrirelaterade frågor.
1.2.3 Pesco
Försvarets materielverk ska delta i projekt inom ramen för Pesco i enlighet med bilaga 3.
1.2.4 Kostnader för stöd till Ukraina
Försvarets materielverk ska redovisa hur myndighetens kostnader för arbete med stöd till Ukraina utvecklar sig.
1.3. Innovation, forskning och utveckling
Försvarets materielverk ska redovisa vilka åtgärder som vidtagits och som bör vidtas för att främja försvarsinnovationer och hur myndigheten arbetar avseende detta med Försvarsmakten, Totalförsvarets forskningsinstitut och leverantörer. Vidare ska Försvarets materielverk redovisa vilka åtgärder myndigheten vidtagit för att utveckla upphandlingsmetoder som främjar innovation och tillämpning av ny teknik vid upphandlingar av försvarsmateriel.
1.4 Jämställdhetsintegrering
Försvarets materielverk ska fortsätta arbetet med jämställdhetsintegrering i linje med regeringens mål för jämställdhetspolitiken. Arbetet ska i tillämpliga delar bedrivas i samverkan med Försvarsmakten.
Försvarets materielverk ska redovisa resultatet av det samlade arbetet med jämställdhetsintegrering på myndigheten och inom materielförsörjningen bl.a. gällande anskaffningen av personlig utrustning.
1.5 Kompetensförsörjning
Försvarets materielverk ska redovisa hur myndigheten har säkerställt att verksamheten har tillgång till medarbetare med rätt kompetens. Försvarets materielverk ska även redovisa behovet av, och eventuell brist på, särskilda kompetenser och redogöra för vilka åtgärder som har vidtagits och planeras att vidtas i syfte att säkerställa tillgången till särskilda kompetenser. Vidare ska Försvarets materielverk redovisa utvecklingen utifrån den framtagna kompetensförsörjningsstrategin med tillhörande handlingsplan som en inriktning för myndighetens kompetensförsörjning.
1.6 Informationssäkerhet
Försvarets materielverk ska redogöra för hur myndigheten arbetat för att förvalta och utveckla sin informationssäkerhet och för hur den planerar för att möta framtida behov. Myndigheten ska särskilt redogöra för om en analys har gjorts i förhållande till applikationer och dess förmåga att samla in data och information från myndighetens telefoner och it-system, och om det finns särskilda rutiner för att säkerställa att lämpliga åtgärder vidtas och efterlevs.
3
Uppdrag
3.1 Pågående uppdrag
Pågående uppdrag redovisas i bilaga 5.
3.2 Effektiva arbetssätt och processer
Försvarets materielverk ska senast 8 november 2024 redovisa åtgärder för att utveckla effektiva och ändamålsenliga arbetssätt och processer mellan försvarsmyndigheterna, i syfte att förkorta ledtider och säkerställa en koordinerad förmågetillväxt uifrån försvarsbeslutet. Arbetet ska genomföras i samarbete med Försvarsmakten och Fortifikationsverket. Till budgetunderlaget för 2026 ska myndigheterna gemensamt identifiera prioriteringar som bedöms viktigast för totalförsvaret 2025 för att genomföra försvarsbeslutet och föreslå leverabler för var och en av myndigheterna kopplat till de prioriteringarna.
3.3 Robusta och uthålliga försörjningskedjor
Försvarets materielverk ska redovisa analys och sammansättning av den svenska industribasen som har direkt eller indirekt betydelse för robust och uthållig materiel- och teknikförsörjning till Försvarsmakten. Redovisningen ska bland annat innehålla en analys av kritiska försörjningskedjor samt förslag på hur eventuella sårbarheter i dessa kedjor kan överbryggas. Försvarets materielverk ska om möjligt även föreslå bilaterala materielsamarbeten som stärker svensk försörjningstrygghet i form av robusta försörjningskedjor. Uppdraget ska redovisas till Regeringskansliet (Försvarsdepartementet) senast den 30 september 2024.
3.4 Planering för och rapportering från internationella möten
Försvarets materielverk ska löpande informera Regeringskansliet (Försvarsdepartementet) om planeringen för internationella möten på policynivå eller internationella möten av större betydelse. Efter genomfört möte ska Försvarets materielverk skyndsamt återrapportera utfallet av mötena till Regeringskansliet (Försvarsdepartementet).
3.5 Internationella överenskommelser och avtal
Försvarets materielverk ska senast den 27 april 2024 redovisa en förteckning över samtliga mellanstatliga överenskommelser och avtal som har ingåtts under 2023 och vilka som har upphört. Försvarets materielverk ska vidare kortfattat redovisa läget i pågående förhandlingar av överenskommelser och avtal, inklusive säkerhetsskyddsavtal och projektsäkerhetsskyddsavtal med andra länder.
3.6 Underlag för internationell rapportering
Försvarets materielverk ska senast den 11 maj 2024 inkomma med underlag till Regeringskansliet (Försvarsdepartementet) för den årliga rapporteringen till OSSE och till FN avseende dels export och import av konventionella vapen, dels militärt innehav av konventionella vapen.
3.7 Delfaktorer försvarsprisindex
Försvarets materielverk ska senast den 15 februari 2024 till Regeringskansliet (Försvarsdepartementet) redovisa anslaget 1:3 Anskaffning av materiel och anläggningar anslagspost 1 Leverantörsutgifter för leveranser fördelat för 2023 på delfaktorer i försvarsprisindex enligt bilaga 4.
3.8 Prognoser
Försvarets materielverk ska redovisa prognoser för 2024–2026 vid nedanstående prognostillfällen. Prognoserna ska kommenteras både i förhållande till föregående prognostillfälle och i förhållande till budgeten.
Prognoserna lämnas i informationssystemet Hermes senast den:
5 februari
23 april
26 juli
21 oktober
Utöver att prognoserna lämnas i Hermes ska Försvarets materielverk vid samtliga prognostillfällen:
- Kommentera prognoserna per anslagspost. Av kommentarerna ska framgå
- Bakomliggande antaganden, osäkerhetsfaktorer samt ekonomiska och verksamhetsmässiga orsaker till eventuella förändringar samt varje orsaks bidrag till förändringen.
- Vilka verksamhetsmässiga orsaker som finns bakom förändringar för kommande år. Dessa prognoser ska bygga på beräkningar utifrån bästa bedömning av utvecklingen de åren.
- Redovisa konsekvenser för kommande år vid eventuella kreditutnyttjanden.
- Redovisa de prognosmodeller som använts samt vilka antaganden och utgiftsstyrande faktorer som påverkar prognoserna.
3.9 Prognos för beställningsbemyndiganden
Försvarets materielverk ska redovisa en prognos för de förslag om beställningsbemyndiganden som lämnats i budgetunderlaget och för de åtaganden som ingåtts med stöd av äldre beställningsbemyndiganden. Prognosen ska lämnas senast den 26 juli 2024 via Statsredovisningssystemet i Hermes och utformas enligt närmare information från Ekonomistyrningsverket.
FINANSIERING
4
Anslag
4.1
Tilldelade anslag/anslagsposter (belopp angivna i tkr)
Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
1:3
Anskaffning av materiel och anläggningar (Ramanslag)
| Disponeras av Försvarets materielverk | 40 877 196 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.1 | Leverantörsutgifter för leveranser (ram) | 40 877 196 |
Villkor för anslag 1:3
ap.1 Leverantörsutgifter för leveranser
Anslagsposten får användas för anskaffning av materiel och anläggningar i enlighet med Försvarsmaktens uppdrag utifrån fastställd investeringsplan.
Försvarets materielverk tillåts att anskaffa, redovisa och förvalta samt avveckla samhällsinvesteringar i form av försvarets ägande vid industrin (FÄVI).
Anslagsposten får användas för anskaffning och förvaltning av tillgångar som Försvarets materielverk anskaffar, redovisar, förvaltar och avvecklar i form av försvarets ägande vid industrin (FÄVI).
Anslagsposten får användas för anskaffning av materiel och anläggningar och avser statens betalningar till leverantörer för materiel eller materieltjänster. Detta omfattar utveckling, anskaffning och återanskaffning samt åtgärder där avsikten är att förändra teknisk förmåga eller prestanda, inklusive förlängning av livstiden. Anslagsposten får även användas för avveckling av anslagsfinansierad materiel och anläggningar.
Anslagsposten får användas för anskaffning av fartyg och flygplan som av Försvarsmakten ställs till Försvarets radioanstalts disposition.
Anslagsposten får även användas för utfärdande av tullintyg i enlighet med förordningen (1994:1605) om tullfrihet m.m.
1:11
Försvarets materielverk (Ramanslag)
| Disponeras av Försvarets materielverk | 3 591 324 |
|---|
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.1 | Nationell tillsyn för cybersäkerhetscertifiering (ram) | 20 864 |
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.2 | Evaluering och certifiering av IT-säkerhetsprodukter (ram) | 15 501 |
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.4 | Direkta utgifter i materielanskaffningen (ram) | 1 464 347 |
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.5 | Myndighetsförvaltning (ram) | 1 991 420 |
| Nomenklatur | Namn | Belopp |
|---|---|---|
| ap.6 | Internationellt materielsamarbete och export (ram) | 99 192 |
Villkor för anslag 1:11
ap.1 Nationell tillsyn för cybersäkerhetscertifiering
Anslagsposten får användas för att finansiera del av verksamhet vid Försvarets materielverk som nationell myndighet för cybersäkerhetscertifiering. Detta innefattar att bedriva samordning och tillsyn i frågor som rör certifiering av cybersäkerhet enligt EU:s cybersäkerhetsakt.
ap.2 Evaluering och certifiering av IT-säkerhetsprodukter
Anslagsposten får användas för att finansiera det nationella certifieringsorganet för it-säkerhet i produkter och system. Detta innefattar att verka som organ för bedömning av överensstämmelse i EU:s cybersäkerhetsakt. Det innefattar också att genomföra certifieringstjänster samt vara signatär och representant inom den internationella överenskommelsen för ömsesidigt erkännande av certifikat (CCRA) och motsvarande överenskommelse inom Europa (SOG-IS MRA).
ap.4 Direkta utgifter i materielanskaffningen
Anslagsposten får användas i enlighet med Försvarsmaktens uppdrag för anskaffning av materiel och anläggningar.
Anslagsposten får användas för utgifter för samhällsinvesteringar inom materielförsörjningen, inklusive provresurser, som är direkt knutna till anskaffning av materielobjekt och förberedelse av materielobjekt för anskaffning.
ap.5 Myndighetsförvaltning
Anslagsposten får användas för de av myndighetens förvaltningsutgifter inom materielförsörjningen, som inte är direkt knutna till anskaffning av materiel och anläggningar.
Anslagsposten får även användas för indirekta kostnader kopplade till myndighetens arbete i EU-projektet rescEU Medical stockpiling.
ap.6 Internationellt materielsamarbete och export
Anslagsposten får användas för verksamhet inom områdena teknik, marknad och materiel till stöd för regeringen. Anslagsposten får även användas för internationellt materielsamarbete och exportstödjande verksamhet.
4.3
Finansiella villkor
4.3.1
Finansiella villkor för anslag/anslagsposter
Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
| Anslag/ap | Anslagskredit | Anslagsbehållning som disponeras 2024 | Indrag av anslagsbelopp |
|---|---|---|---|
| 1:3 Anskaffning av materiel och anläggningar | |||
| ap.1 | 3 956 654 | 3 % | 0 |
| 1:11 Försvarets materielverk | |||
| ap.1 | 625 | 3 % | 0 |
| ap.2 | 465 | 3 % | 0 |
| ap.4 | 140 950 | 3 % | 0 |
| ap.5 | 61 177 | 3 % | 0 |
| ap.6 | 2 975 | 3 % | 0 |
4.3.5
Beställningsbemyndiganden
Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap
| Anslag/ap | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 - | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bemyndigande | Infriade åtaganden | Infriade åtaganden | Infriade åtaganden | Slutår | |
| 1:3 Anskaffning av materiel och anläggningar | |||||
| ap.1 | 172 345 480 | 38 018 008 | 31 477 138 | 56 355 591 | 2034 |
Villkor
Försvarets materielverks redovisning av beställningsbemyndiganden ska avse utestående åtaganden mot utomstatliga leverantörer. För materielobjekt där staten ingått avtal med utomstatliga leverantörer före den 1 januari 2019, enligt vad som framgår av myndighetens kompletterande budgetunderlag för 2019, ska Försvarets materielverks redovisning även avse åtaganden som byggs upp av beställningar mellan Försvarsmakten och Försvarets materielverk, minskat med Försvarets materielverks myndighetsutgifter. Infriande av åtaganden ska ske vid tidpunkterna för anslagsbelastning. För dessa materielobjekt ska Försvarets materielverk redovisa aggregerat utfall fördelat på
- ej beställd del av åtagandet mot anslag,
- utestående statliga åtaganden och
- infriade statliga åtaganden som inte redovisats mot anslag.
Angivna belopp för infriade åtaganden är indikativa.
5
Övriga villkor
5.1
Låneramar och krediter
| Låneram för verksamhetsinvesteringar | 985 000 |
| Räntekontokredit | 1 120 000 |
| Övriga kontokrediter | |
| - Försvarets materielverk behov av rörelsekapital | 34 500 000 |
Villkor
Försvarets materielverk behov av rörelsekapital
Villkor övriga kreditramar (enl. 7 kap. 6 § budgetlagen).
Från den övriga kreditramen verkställs myndighetens betalningar
inklusive de som avser myndighetens egen verksamhet.
• 15 500 000 000 kr får användas för myndighetens behov av
rörelsekapital för att hantera övergången till en ny finansiell
styrmodell. Försvarets materielverk ska månadsvis korrigera
belastningen mellan den övriga kreditramen och räntekontokrediten
för betalningar som avser anslaget 1:11 Försvarets materielverk och
anslaget 1:3 Anskaffning av materiel och anläggningar ap.1
Leverantörsutgifter för de materielobjekt som hanteras enligt ny
finansiell styrmodell. För de materielobjekt som omfattas av
övergångslösning i och med regeringens beslut den 24 maj 2018 (Fö
16) och enligt vad som framgår av Försvarets materielverks
kompletterande budgetunderlag för 2019–2021 sker redovisning mot
anslag utifrån överenskomna milstolpar mellan Försvarets
materielverk och Försvarsmakten.
• Befintliga avtal inom vidmakthållande m.m. som per den 2018-12-31
inte varit möjliga att överföra till Försvarsmakten, och där
Försvarsmakten lämnat samråd, får belasta den övriga kreditramen.
Försvarets materielverk ska fakturera Försvarsmakten skyndsamt så
att inbetalningen från Försvarsmakten i möjligaste mån sker vid
samma tidpunkt som Försvarets materielverks betalning till
leverantören.
• 8 000 000 000 kr får användas för förskott till leverantörer.
• 11 000 000 000 kr får användas för hantering av avtal inom
försvarsexportområdet.
5.2
Utbetalningsplan
| Utbetalningsdatum | Belopp |
|---|---|
| 2024-01-25 | 3 595 907 |
| 2024-02-25 | 3 595 907 |
| 2024-03-25 | 3 595 907 |
| 2024-04-25 | 3 624 574 |
| 2024-05-25 | 3 624 574 |
| 2024-06-25 | 3 625 574 |
| 2024-07-25 | 3 799 932 |
| 2024-08-25 | 3 799 932 |
| 2024-09-25 | 3 799 932 |
| 2024-10-25 | 3 802 099 |
| 2024-11-25 | 3 802 099 |
| 2024-12-25 | 3 802 083 |
| Summa | 44 468 520 |
| 1:3 ap.1 | Leverantörsutgifter för leveranser |
| 1:11 ap.2 | Evaluering och certifiering av IT-säkerhetsprodukter |
| 1:11 ap.6 | Internationellt materielsamarbete och export |
| 1:11 ap.5 | Myndighetsförvaltning |
| 1:11 ap.4 | Direkta utgifter i materielanskaffningen |
| 1:11 ap.1 | Nationell tillsyn för cybersäkerhetscertifiering |
6
Avgifter och bidrag
6.1
Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras
| Verksamhet | +/- t.o.m. 2022 | +/- 2023 | Int. 2024 | Kost. 2024 | +/- 2024 | Ack. +/- utgå. 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna disponeras | ||||||
| Försvarsmakten: vidmakthållande | -9 | 0 | 3 500 000 | 3 500 000 | 0 | -9 |
| Försvarsmakten: övrig verksamhet | 308 666 | 1 000 550 | 1 000 000 | 1 100 000 | -100 000 | 1 209 216 |
| Övriga kunder | -94 288 | 0 | 1 500 000 | 1 500 000 | 0 | -94 288 |
| Evaluering och certifiering av IT-produkter | 0 | 0 | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 |
| Tjänsteexport | 101 418 | 0 | 100 000 | 100 000 | 0 | 101 418 |
| Summa | 315 787 | 1 000 550 | 6 101 000 | 6 201 000 | -100 000 | 1 216 337 |
6.2
Beräknad budget för avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna ej disponeras
| Verksamhet | Ink. tit. | +/- t.o.m. 2022 | +/- 2023 | Int. 2024 | Kost. 2024 | +/- 2024 | Ack. +/- utgå. 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avgiftsbelagd verksamhet där intäkterna ej disponeras | |||||||
| Nationell tillsynsverksamhet för cybersäkerhetscertifiering | 2552 | 0 | 0 | 600 | 600 | 0 | 0 |
6.3
Ekonomiskt mål för avgiftsbelagd verksamhet
- För myndighetens tjänster mot Försvarsmaktens verksamhet avseende vidmakthållande, förutsättningsskapande och anskaffning ska avgifterna beräknas till direkta kostnader.
- För verksamheten evaluering och certifiering av IT-produkter ska avgifterna beräknas upp till full kostnadstäckning.
- För verksamheten nationell tillsyn för cybersäkerhetscertifiering får myndigheten bestämma avgifterna.
Försvarets materielverk medges undantag från kravet på full kostnadstäckning vad gäller myndighetens arbete med stöd till Ukraina för omkostnader och samarbete avseende upphandlingsstöd. Undantaget medger att kostnader kopplade till myndighetens genomförande av upphandlingsstöd till Ukraina inte ska avgiftsfinansieras. Dessa kostnader ska finansieras från anslag 1:11 anslagspost 5.
Försvarets materielverk medges undantag från kravet på full kostnadstäckning vad gäller myndighetens genomförande av kvalitetskontroller Government Quality Assurance (GQA) till samtliga länder som är medlemmar i Nato. Undantaget medger att kostnader kopplade till myndighetens genomförande av kvalitetskontroller (GQA) till samtliga medlemmar i Nato inte ska avgiftsfinansieras. Dessa kostnader ska finansieras från anslag 1:11 anslagspost 5.
6.4
Villkor för avgiftsbelagd verksamhet
- Myndigheten får ta ut avgifter för andrahandsuthyrning av lokaler.
- Ackumulerat överskott till följd av ränteintäkter ska föras till budgeten för respektive materielobjekt.
- Eventuella intäkter från återtag av materielprojekt ska redovisas mot inkomsttitel 3312017, övriga inkomster av försåld egendom. Av redovisningen ska framgå hur mycket återtagande totalt som inkommit uppdelat per exportaffär.
- Uppbördsverksamheten redovisas i hemlig bilaga till årsredovisningen.
7
Övriga inkomster
Villkor
1. Försvarets materielverk får efter närmare inriktning från Försvarsmakten disponera inkomster i form av viten, skadestånd och räntor hänförliga till kommersiella avtal samt inkomster till följd av överenskommelser med industrin i samband med utveckling och anskaffning av materiel (s.k. royalties).
Försvarets materielverk får disponera högst 20 000 000 kr per år från royalties från ett enskilt avtal per år. Överstigande inkomster ska anmälas till regeringen. Av anmälan ska den samlade omfattningen av inkomsterna framgå. Regeringen kommer därefter att fatta beslut om hur dessa inkomster ska disponeras.
Försvarets materielverk ska i årsredovisningen redovisa inkomster som myndigheterna disponerar i form av viten, skadestånd och räntor hänförlig till kommersiella avtal samt royalties.
2. Försvarets materielverk får disponera inkomster till följd av skadestånd med anledning av brott samt inkomster i form av rättegångskostnader från annan part. Inkomster som överstiger 20 000 000 kr ska anmälas till regeringen. Regeringen kommer därefter att fatta beslut om hur dessa inkomster ska disponeras.
ÖVRIGA BESTÄMMELSER
1. Försvarets materielverk ska för avtal om export redovisa kostnadsdelning avseende utveckling, vidmakthållande och vidareutveckling av JAS 39 C/D och JAS 39 E. Kostnadsdelningen ska utgöra bidrag till utvecklingen och ombyggnationen av JAS 39 C/D till JAS 39 E samt till anskaffningar som ökar systemens operativa effekt och uthållighet och därmed komma Försvarsmakten till godo. Kostnadsdelningen ska även täcka kostnader som uppstått vid Försvarsmakten och Försvarets materielverk för materiel och verksamhet förknippade med respektive försäljningar och uthyrningar. Av redovisningen ska framgå kostnadsdelning uppdelat per exportaffär.
Bestämmelsen omfattar inte hanteringen av statens återtag, se avsnitt Villkor för avgiftsbelagd verksamhet, eller royalty till staten, se avsnitt Övriga inkomster.
2. Föreskrifterna i förordningen (FFS 1985:20) om Sveriges försvarsattachéer ska i tillämpliga delar gälla också för Försvarets materielverks personal vid Sveriges ambassad i Amerikas förenta stater.
3. För investeringar där staten ingått avtal med utomstatliga leverantörer före den 1 januari 2019, enligt vad som framgår av myndighetens kompletterande budgetunderlag för 2019, får Försvarets materielverk belasta anslag 1:3 Anskaffning av materiel och anläggningar enligt tidigare finansiell styrmodell. Utgifter till utomstatliga leverantörer får därmed belasta avsedd kredit enligt finansiella villkor i detta regleringsbrev. Försvarets materielverk ska successivt minska behov av övrig kredit i denna del. Kreditbehovet ska upphöra när dessa objekt i sin helhet har anslagsavräknats eller senast vid utgången av budgetåret 2027.
4. Försvarets materielverk ska inte redovisa en egen investeringsplan för samhällsinvesteringar enligt 9 kap 4 § förordningen (2000:605) om årsredovisning och budgetunderlag men tillåts att redovisa investeringar i Försvarsmaktens investeringsplan.